Home Artykuły Czy to najlepszy polski film SF? Pochwalił sam Stanisław Lem!

Czy to najlepszy polski film SF? Pochwalił sam Stanisław Lem!

Czy to najlepszy polski film SF? Pochwalił sam Stanisław Lem!

Polskich filmów science fiction jest jak na lekarstwo. Jednak kilka z nich, z czasów PRL zasługuje na szczególną uwagę. Warto przypomnieć sobie zapomniany film zmarłego niedawno Andrzeja Wajdy – Przekładaniec. Scenariusz napisał mistrz science fiction, Stanisław Lem!

Przekładaniec – o czym jest film?

Akcja rozgrywa się u progu XXI wieku. Głównym bohaterem jest Richard Fox, kierowca rajdowy, który ulega wielu groźnym wypadkom. Wciąż jednak może brać udział w rajdach dzięki genialnemu doktorowi Burtonowi, który przeszczepia na miejsce uszkodzonych części ciała narządy ofiar jego własnych karamboli. Sprawa zaczyna się komplikować, gdy Richard zaczyna przejmować cząstki osobowości osób, których narządy posiada. Do tego wszystkiego dochodzi statut prawny

Stanisław Lem i jego wkład

Scenariusz do filmu został napisany przez Stanisława Lema. Całość była oparta na opowiadaniu Czy pan istnieje, Mr. Jones?. Polski mistrz science fiction zastanawiał się nad transplantacją, która wówczas dopiero raczkowała. Wszystko to zostało potraktowane w sposób lekki i humorystyczny – między innymi po to, by widz nie miał zbyt wielkich problemów ze zrozumieniem fabuły.
Przekładaniec został bardzo ciepło przyjęty przez widzów i do dzisiaj broni się świetną grą aktorską. Mimo upływu lat, film ogląda się z przyjemnością, a obserwowanie w dzisiejszych czasach tego retro-futuryzmu, to przyjemność sama w sobie. Co najważniejsze – to jedna z niewielu produkcji filmowych będących adaptacją, która spotkała się z ciepłym przyjęciem przez samego Lema.

W liście skierowanym do Andrzeja Wajdy, pisarz napisał:

„Przedwczoraj oglądałem w telewizji film Przekładaniec. Zarówno robota Pana, jak dzieło aktorów oraz wystrój scenograficzny wydały mi się bardzo dobre. Zwłaszcza już dobry był w swojej roli adwokat, sympatyczny bardzo chirurg, no a Kobiela nie wymaga pochwał specjalnych. Jedyne zastrzeżenia moje merytoryczne dotyczyły niepewności, czy wskutek bardzo szybkiego tempa całości rzecz nie jest aby dla przeciętnego widza trudno zrozumiała? Ale nie jestem w stanie osądzać tego, ponieważ ja znałem przecież scenariusz. „Przyszłość” bliska a nieokreślona została zrobiono bardzo pomysłowo, biorąc pod uwagę to zwłaszcza, jak szczupłymi środkami Pan tego dokonał.”

***

Polskim twórcom ostatnio coraz lepiej wychodzą różne gatunkowe produkcje. Sprawdźcie nowe polskie seriale. I kto wie – może niedługo będziemy stworzyć nie tylko ranking najlepsze polskie komedie, ale również najlepsze polskie filmy science fiction?

1Przekładaniec - fragment i zdjęcia #1


LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *