Home Newsy Blade Runner 2049 klapą finansową. Ludzie nie poszli do kin

Blade Runner 2049 klapą finansową. Ludzie nie poszli do kin

Blade Runner 2049 klapą finansową. Ludzie nie poszli do kin

Po pierwszym weekendzie wyświetlania filmu Blade Runner 2049 w kinach, nie jest dobrze. Jeden z najlepiej ocenianych filmów science fiction ostatnich lat zaliczył klapę finansową w box office.

Jaki był budżet Blade Runnera 2049?

Budżet Blade Runnera 2049 wyniósł 150 mln dolarów oraz koszty promocji. Analitycy szacowali, że w pierwszy weekend film uzyska wynik na poziomie około 45 mln dolarów w USA. Prognozy się jednak nie sprawdziły. Otwarcie jest kiepskie. Bardzo kiepskie.

Blade Runner 2049 – klapa finansowa po pierwszym weekendzie

Blade Runner 2049 zadebiutował w box office USA z wynikiem 31,5 mln dolarów. Mimo że zajął pierwsze miejsce, wynik jest bardzo niski. Film miał premierę również na innych rynkach światowych i łącznie obraz zebrał 50 mln dolarów. Warner Bros. ma nadzieję, że wynik może się poprawić dzięki Azji (Chiny, Japonia i Korea Płd.), jednak na ten moment – mamy klapę.

Jakie mogą być przyczyny porażki?

To pokazuje, że mimo znakomitych ocen krytyków z całego świata, ponad 90% na Rotten Tomatoes i entuzjastycznego przyjęcia filmu przez fanów, Blade Runner 2049 nie dotarł do szerszej publiczności. Wśród przyczyn porażki wymienia się, że skupiono się zbytnio na porównaniach do oryginału z 1982 roku, którego nowa publika nie zna, wyższej kategorii wiekowej a także zbyt długi czas trwania. Dla studia Alcon Enterntainment może to oznaczać bankructwo.

Historia lubi się powtarzać…

Podobna sytuacja miała miejsce przy okazji premiery Blade Runnera Ridleya Scotta. Tam jednak oprócz słabej frekwencji, nad filmem pastwili się krytycy, którzy nie docenili dzisiaj kultowego filmu science fiction.

Co dalej?

W ogólnym rozrachunku – to bardzo zła wiadomość dla rynku. Producenci w przyszłości będą się bali inwestować w ambitne projekty science fiction, zaś w pierwszej kolejności pieniądze znajdą typowe popcorniaki z Transformersami na czele. Mimo że mieliśmy wiele uwag do filmu (więcej w naszej recenzji Blade Runnera 2049), to liczyliśmy, że jednak całość odniesie sukces finansowy.

ZOBACZ TAKŻE: Kto miał zagrać zamiast Jareda Leto w Blade Runner 2049? Ależ wybór!

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *