Home Newsy Steven Spielberg, Javier Bardem, Aztekowie… Nadciąga nowy serial Amazona. Świetny temat!

Steven Spielberg, Javier Bardem, Aztekowie… Nadciąga nowy serial Amazona. Świetny temat!

Steven Spielberg, Javier Bardem, Aztekowie… Nadciąga nowy serial Amazona. Świetny temat!

Amazon wyprodukuje miniserial, opowiadający o walce armii Hernana Cortesa z imperium azteckim. Na stanowisku producenta zasiądzie Steven Spielberg. Nareszcie ktoś zdecydował się poruszyć temat rdzennych plemion Ameryki Północnej i Południowej!

Studio Amazon szykuje spektakularną krucjatę przeciwko Netflixowi oraz innym platformom streamingowym. W swoich szeregach posiada już seriale fantasy takie, jak Koło Czasu, Mroczna Wieża, Conan Barbarzyńca oraz crème de la crème pośród planowanych tytułów: Władcę Pierścieni. Dwa sezony serii będą kosztowały co najmniej 500 mln $. Amazon nie zaprzestaje marketingowych działań, wzbogacając swój kontent o kolejną intrygującą produkcję – w dodatku zatrudnił do jej realizacji samego Stevena Spielberga!

Kto pracuje nad miniserialem dla Amazona?

Niezatytułowany projekt powstanie na bazie scenariusza cenionego pisarza, Daltona Trumbo. Autor w latach 40. był jednym z najlepiej opłacanych scenarzystów filmowych w Hollywood. Napisał fabułę wielu cenionych widowisk, jak Rzymskie wakacje i Ostatni kowboj. Szczególnym uznaniem cieszył się jego Spartakus, którego reżyserią zajął się sam Stanley Kubrick.

Miniserial oparty zostanie na historii słynnego konkwistadora Hernana Cortesa, w którego postać wcieli się Javier Bardem. Produkcja będzie składała się z czterech epizodów, trwających po godzinie każdy. Ich twórcą został ceniony scenarzysta, Steven Zaillian – wcześniej autor zrealizował m.in. Hannibala, Exodus. Bogów i królów oraz Dziewczynę z tatuażem. Z producentem wykonawczym miniserialu, Stevenem Spielbergiem, Zaillian spotkał się przy okazji prac nad Listą Schindlera.

Mało Azteków w amerykańskiej kinematografii

Niezmiernie cieszy mnie, że wielki koncern zza wielkiej wody zdecydował się opowiedzieć historię rdzennych mieszkańców obu Ameryk. Temat często pomijany był przez hollywoodzkie wytwórnie (chyba że w westernach, idealizujących wizerunek kolonizatorów, którzy bezlitośnie mordowali Indian). Nawet monumentalno-historyczny okres Hollywoodu (lata 50. i 60.) pominął czasy Azteków, Inków oraz innych plemion – czyżby pamięć o niechlubnym ludobójstwie rdzennych ludów była aż tak niewygodna? Na ciekawą, kulturową wycieczkę wgłąb obcych cywilizacji zdecydował się jedynie Mel Gibson, realizując w 2006 roku Apocalypto (tytuł poświęcony imperium Majów). Innym razem Ridley Scott wkroczył na pokład Santy Marii i popłynął wraz z Kolumbem na Wyprawę do raju – dziś film został wyparty ze świadomości widzów. Produkcja Amazona może w pełni rozwinąć oraz podkreślić tradycje i obrzędy obcego imperium Azteków – inaczej, niż miało to miejsce w przypadku widowiska twórcy Gladiatora.

Przedsięwzięcie Amazona wydaje się intrygujące ze względu na bezstronność w obranej narracji. Realizatorzy zapowiedzieli, że unaocznią pozytywne i negatywne działania hiszpańskich konkwistadorów oraz azteckiego imperium króla Montezumy. Prawdopodobnie kontekst postkolonialny nie wybrzmi tu z korzyścią wyłącznie dla jednej ze stron. Twórcy postawią na obiektywizm.

Nie wiadomo, kto obejmie stanowisko reżysera miniserialu. Z drugiej strony pozostaje mieć nadzieję, że Spielberg wywiąże się z zadania producenta wykonawczego. Niestety, ostatnie tytuły cenionego twórcy znajdują się na bardzo przeciętnym poziomie.

ZOBACZ TAKŻE: TOP 50: najlepsze seriale – Netflix. Co warto obejrzeć?

 

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *