Home Newsy Polski kandydat do Oscara wybrany. Dlaczego ten film?!

Polski kandydat do Oscara wybrany. Dlaczego ten film?!

Polski kandydat do Oscara wybrany. Dlaczego ten film?!

Polska Komisja Oscarowa wybrała film, który będzie reprezentował Polskę w walce o Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Dlaczego wybrano akurat tę produkcję?

O nominację do Oscara będzie walczył najnowszy film Andrzeja Wajdy„Powidoki” z główną rolą Bogusława Lindy. Taką decyzję wybrała komisja w składzie: Sławomir Idziak, Agnieszka Holland, Anna Biedrzycka-Sheppard, Ola Maślik, Jacek Bromski, Jakub Duszyński, Paweł Mykietyn oraz Magdalena Sroka i Katarzyna Mazurkiewicz.

W uzasadnieniu czytamy m.in:

Film „Powidoki” ma dużą szansę zyskać przychylność Amerykańskiej Akademii Filmowej, której członkom tak bliskie są ideały obywatelskiej wolności i swobody. Najnowszy film Andrzeja Wajdy jest przejmującą, uniwersalną historią niszczenia jednostki przez totalitaryzm. Reżyser przedstawił świat, w którym piękno, sztuka, niezależność twórcza są prześladowane.

(…)

Andrzej Wajda jest twórcą niezwykle cenionym wśród członków Amerykańskiej Akademii Filmowej, laureatem Oscara za całokształt twórczości, którego filmy były czterokrotnie nominowane w kategorii „Najlepszy Film Nieanglojęzyczny”. Wielkimi atutami „Powidoków” są zdjęcia Pawła Edelmana i kreacja Bogusława Lindy w roli Władysława Strzemińskiego. W naszej ocenie film „Powidoki” Andrzeja Wajdy będzie w tym roku najlepiej reprezentował polską kinematografię w trudnej rywalizacji oscarowej.

Nasz komentarz w tej sprawie:

Wielka szkoda, że tak się stało – zdecydowanie lepszym kandydatem byłaby „Ostatnia rodzina” o życiu rodziny Beksińskich, która wygrała nagrodę główną na festiwalu w Gdyni, została doceniona na prestiżowym festiwalu w Locarno (nagroda dla Andrzeja Seweryna) i entuzjastycznie przyjęta przez dziennikarzy z kraju, jak i z zagranicy.

Wybrano jednak film poprawny (trzeba tutaj zaznaczyć, że „Powidoki” NIE SĄ FILMEM ZŁYM) i de facto – postawiono na nazwisko naszego Mistrza, który jest wciąż rozpoznawalny na Zachodzie. To mimo wszystko zdecydowanie zbyt proste i zachowawcze rozwiązanie. Oczywiście – będziemy kibicować, jednak przed „Powidokami” Andrzeja Wajdy bardzo długa droga. Bardzo dużym plusem jest tematyka filmu – wielki artysta walczący z systemem totalitarnym może chwycić za serce członków Akademii.

Premiera filmu „Powidoki” w polskich kinach zaplanowana jest 13 stycznia 2017 roku.

Źródło: PISF

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *