Home Newsy Serial Wiedźmin: kiedy premiera? Ile odcinków? Netflix w końcu ujawnia szczegóły

Serial Wiedźmin: kiedy premiera? Ile odcinków? Netflix w końcu ujawnia szczegóły

Serial Wiedźmin: kiedy premiera? Ile odcinków? Netflix w końcu ujawnia szczegóły

Wiedźmin stopniowo opanowuje globalną popkulturę. Dziś Geralt z Rivii stanowi najbardziej rozpoznawalną postać polskiej sceny literackiej oraz cyfrowej. Jego popularność wzrośnie wraz z premierą serialu na Netflixie. Znamy nowe szczegóły realizowanego przedsięwzięcia.

Pierwszy serial fantasy od Netflixa

Gra o tron skutecznie ukierunkowała treści produkcji telewizyjnych w kierunku gatunku fantasty. Nic dziwnego, że usługa VoD od Amazona realizuje blisko cztery seriale o fantastycznych światach, przeznaczone na platformę streamingową (mowa o zapowiedzianym Władcy Pierścieni, Conanie Barbarzyńcy, Kole Czasu i Mrocznej Wieży). Netflix nie pozostaje w tyle. Choć w 2018 roku w ofercie portalu streamingowego pojawia się więcej tytułów science-fiction, to przyszły rok szykuje widzów na ekspansję nieznanego świata słowiańskich potworów, tajemniczych czarownic oraz równie enigamtycznych wiedźminów.

Kiedy premiera serialu Wiedźmina?

Przedstawiciel platformy streamingowej, Erik Barmack, potwierdził, że Wiedźmin w całości zrealizowany zostanie w Europie Środkowej. Naturalnie, twórcy nie ograniczą się wyłącznie do granic Polski. Niestety, prace nad serialem zostały opóźnione – zdjęcia rozpoczną się dopiero w 4. kwartale 2018 roku lub na początku 2019. Twórcy muszą odpowiednio poprawić scenariusz pierwszego sezonu produkcji. Niech scenopisarska dłoń im lekka będzie, ponieważ Netflix nie rozpieszcza ostatnimi czasy, jeśli chodzi o oryginalne treści trafiające na platformę (no, może poza 2. sezonem Serii niefortunnych zdarzeń, o niebo lepszym od początków cyklu).

Ile odcinków będzie miał serial Wiedźmin?

Pierwszy sezon serialu Wiedźmin będzie liczył 8. epizodów. Taką informację przekazała mediom Kelly Luegenbiehl, wiceszefowa Netflixa ds. międzynarodowych treści. Znając dotychczasowy kontent platformy streamingowej, oznacza to, że całokształt produkcji będzie trwał mniej-więcej osiem godzin.

Adam Turek w swoim artykule na portalu Business Insider Polska spekuluje, czy przypadkiem każdy z ośmiu odcinków Wiedźmina nie opowie względnie autonomicznej historii. Nie wydaje mi się. Treści Netflixa rozłożone w czasie na 8. epizodów układają się zazwyczaj zwartą fabułę. Inaczej sprawa wygląda w przypadku produkcji animowanych czy seriali komediowych – faktycznie, wtedy każdy odcinek opowiada własną historię, w niewielkim stopniu rozbudowując spójną fabułę całego serialu (mowa m.in. o Santa Clarita Diet czy Love). Takie przedsięwzięcia mają zazwyczaj więcej epizodów, niż wiedźmińskie osiem.

To będzie wielkie przedsięwzięcie!

Na tym polega właśnie specyfika medium Netflixa. Jego treści mają za zadanie przykuć uwagę odbiorcy i nie pozwolić mu opuścić platformy przez kilka epizodów. W tym celu kolejne seriale nie podlegają sztywnym ramom i schematom, znanym z produkcji stricte telewizyjnych. Narcos, Dark, Stranger Things czy Mindhunter. Każdy z tych seriali posiada zwartą konstrukcję, której historia oraz postępujące kontinuum tworzyło znakomite i wyraźnie zarysowane wrażenie jedności. Wskazany zabieg tym bardziej podtrzymane jest tradycją Netflixa do emisji całych sezonów jednego dnia, bez dzielenia ich na autonomiczne premiery poszczególnych odcinków. W tym wypadku realizacja serialu na modłę Arrowa byłaby tylko strzałem w kolano.

Z drugiej strony skala seriali składających się z autonomicznych odcinków nigdy nie jest tak rozbudowana, jak przedsięwzięcie koordynowane przez Lauren S. Hissrich. Wystarczy wejść na jej osobistego Twittera, aby przekonać się o rozmiarze całego projektu. Showrunnerka stworzyła nawet encyklopedię uniwersum Wiedźmina, na potrzeby wiernego odtworzenia fantastycznego uniwersum!

Szczegóły fabuły oraz obsada produkcji nie została jeszcze ujawniona – będę informował Was na bieżąco o dalszych informacjach na temat Wiedźmina.

ZOBACZ TAKŻE: Kto powinien zagrać Wiedźmina? Bukmacherzy typują. Ciekawe wybory!

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *