Home Newsy To nie koniec książek o Wiedźminie! Sapkowski zapowiedział nową powieść. Czy to dobry pomysł?

To nie koniec książek o Wiedźminie! Sapkowski zapowiedział nową powieść. Czy to dobry pomysł?

To nie koniec książek o Wiedźminie! Sapkowski zapowiedział nową powieść. Czy to dobry pomysł?

Jeśli sądziliście, że nastał kres książek o Wiedźminie – nic bardziej mylnego. Gra komputerowa skutecznie uczyniła z Geralta z Rivii najsłynniejszego Polaka, zaraz po Janie Pawle II. Na dokładkę doszedł serial od Netflixa. Czyżby Andrzej Sapkowski zwęszył górę złota? Będzie nowa książka o Wiedźminie.

Andrzej Sapkowski to niepokorny typ na polskiej scenie literackiej. Często wygłasza kontrowersyjne i radykalne poglądy – zwłaszcza, jeśli przypadkiem napatoczy się temat rodzimego rynku fantasy. Pisarzowi ciężko jest się ugryźć w język. Równie trudne okazało się przekonanie autora do zmiany wygłaszanych poglądów oraz narzucenie mu odgórnej woli. Tym razem jednak błagania fanów zostały wysłuchane. Andrzej Sapkowski ogłosił, że zajmie się napisaniem powieści, której akcja rozegra się w wiedźmińskim uniwersum.

Sapkowski zapowiedział, że ma zamiar napisać prequel lub sidequel Wiedźmina

Ostatnio, na warszawskim Comic Conie Andrzej Sapkowski uczestniczył w panelu dyskusyjnym. Pisarz opowiedział m.in. o serialu produkowany przez platformę Netflix. Potwierdził, że czytał tekst pilotowego odcinka i że autorzy serialu to profesjonaliści. Nie zabrakło również grama sarkazmu – Sapkowski wyznał:
Uważam, że moim zadaniem jako konsultanta jest zapewnienie, żeby w żadnym momencie serialu nie zaśpiewał Ed Sheeran.

Wypowiedź nawiązywała oczywiście do koszmarnej trylogii o Hobbicie i występu w Grze o tron. Później autor udzielił rzeczowej informacji na temat kolejnej powieści, której akcja rozgrywa się w uniwersum wiedźmina. Twórca planuje napisać prequel lub sidequel popularnej sagi. (Dla niewtajemniczony: sidequel to tytuł przedstawiający wydarzenia powiązane z historią opowiedzianą we wcześniejszej odsłonie serii i dziejące się jednocześnie z nią). Data rozpoczęcia i ukończenia prac nad książką pozostaje nieznana.

Wiadomo również, że trylogia husycka nigdy nie doczeka się kontynuacji.

Zobacz zapis spotkania, w trakcie którego Andrzej Sapkowski opowiada o literackich planach:

Dotychczas w serii o Wiedźminie ukazały się następujące tytuły:

Zbiory opowiadań:

 • Wiedźmin (Reporter 1990) (wszystkie opowiadania z tego zbioru zawarte są też w trzech zbiorach wydawnictwa SuperNOWA).
 • Ostatnie życzenie (SuperNOWA 1993).
 • Miecz przeznaczenia (SuperNOWA 1993).
 • Coś się kończy, coś się zaczyna (SuperNOWA 2000) (zawiera dwa opowiadania luźno związane z cyklem wiedźmińskim).

Saga o wiedźminie:

 • Krew elfów (SuperNOWA 1994).
 • Czas pogardy (SuperNOWA 1995).
 • Chrzest ognia (SuperNOWA 1996).
 • Wieża jaskółki (SuperNOWA 1997).
 • Pani jeziora (SuperNOWA 1999).

Inne powieści o wiedźminie:

 • Sezon burz (SuperNOWA 2013).

Dziś franczyza o Gerlatcie z Rivii rozpowszechniła się właściwie na każde medium – powstał niesławy film pełnometrażowy, polska i amerykańska seria komiksów oraz popularny cykl gier. Nie wolno zapominać o szumnie zapowiadanej produkcji Netflixa – serial ukaże się prawdopodobnie w drugiej połowie 2019 roku lub w 2020.

ZOBACZ TAKŻE: Wiedźmin: jak czytać, od czego zacząć? Poradnik dla początkujących

Comment(2)

 1. Lubię jego książki, ale on to typowy „przerost formy nad treścią”. Uważa, że na rynku polskim jest jedynym prawdziwym pisarzem fantasy,a reszta to nieudolnie naśladujące go podróbki [wolę Piekarę czy Grzędowicza]. A „Wiedźmina” pisać chce nie z powodu fantów, tylko kasy.

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *