Home Newsy Zamach z 11 września wydarzył się przez Gwiezdne Wojny? Mocna teza autorki Opowieści podręcznej

Zamach z 11 września wydarzył się przez Gwiezdne Wojny? Mocna teza autorki Opowieści podręcznej

Zamach z 11 września wydarzył się przez Gwiezdne Wojny? Mocna teza autorki Opowieści podręcznej

Zdaniem autorki literackiego pierwowzoru Opowieści podręcznej, zamach z 11 września wydarzył się przez Gwiezdne Wojny. Dziwne, zawsze myślałem, że tylko księgi religijne posiadały moc masowej eksterminacji ludzkości.

Autorka Opowieści podręcznej, Margaret Atwood, udzieliła niedawno kontrowersyjnego wywiadu dla portalu Variety. Jej zdaniem, zamach na World Trade Center zainspirowany został Gwiezdnymi Wojnami, a dokładniej: Nową nadzieją. Pisarze powinni posiadać fantazję i rozbudowaną wyobraźnię – ta niech im służy wyłącznie w kreowaniu nowych światów czy fikcyjnych historii na kartach książek. Jeśli bowiem Al-Kaida inspirowała się Gwiezdnymi Wojnami, strach pomyśleć co by było, gdyby w ich ręce trafiła płytka z Piłą.

Dwa statki wlatują w pewną konstrukcję

Dla Atwood, popkultura to śmiertelna choroba roznoszona drogą ekranową, a każdemu smakoszowi mainstreamu – potencjalnie – brakuje piątej klepki. Nawet Bogu-ducha-winne Gwiezdne Wojny mogą odpowiadać za jedne z najważniejszych wydarzeń historii współczesnej. Czy Al-Kaida faktycznie inspirowała się sceną wysadzenia Gwiazdy śmierci z Nowej nadziei? Posłuchajmy słów Margaret Atwood:

Pamiętacie pierwszą część [Gwiezdnych Wojen]? Dwa statki wlatują w pewną konstrukcję, w wyniku czego dochodzi do eksplozji. Jedyna różnica jest taka, że w Gwiezdnych Wojnach udaje przeżyć się załodze. Zaraz po 11 września [rząd] zatrudnił kilku hollywoodzkich scenarzystów, by opowiedzieli im, w jakim kierunku może rozwinąć się zaistniała sytuacja. Twórcy science fiction są bardzo dobrzy w tej dziedzinie. Nie wszystkie historie się spełniają, ale powstało wtedy wiele scenariuszy w stylu: „co by było, gdyby”.

Między popkulturą a ideologią

W ten sposób tytuł, który uznaje się za początek globalnego zjawiska popkultury, spowodował zdaniem Atwood najbardziej traumatyczne wydarzenie w najnowszej historii świata. Cóż, teoria spiskowa pisarki wydaje się bardzo naciągana. Śledztwo w sprawie WTC wykazało, że terroryści mieli wiele różnych pomysłów i wariantów ataku na Stany Zjednoczone. Czy faktycznie zainspirowała ich eksplozja Gwiazdy Śmierci. Szczerze, nie wydaje się.

Jak dotąd tylko teksty religijne i ideologiczne miały czynny wpływ na kształtowanie się wydarzeń historycznych, z naciskiem na masowe eksterminacje ludzkości. Popkultura stanowi najmniejszy procent w kreowaniu zła na świecie. Z drugiej strony dobrze wiemy przecież, że podobnym zamachom czy strzelaninom winne są gry komputerowe i muzyka metalowa. Definitywnie!

ZOBACZ TAKŻE: Mark Hamill i jego żarty. Ten jak coś palnie…

Comment(1)

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *