Home Rankingi Najlepsze seriale podobne do Tabu

Najlepsze seriale podobne do Tabu

Najlepsze seriale podobne do Tabu

Jakie seriale podobne do Tabu warto zobaczyć? Sprawdźcie najlepsze seriale dla fanów epoki wiktoriańskiej, grozy, zagadek, tajemnic.

Tabu to niezwykle klimatyczny serial rozgrywający się w Londynie w 1814 roku. Uznany za zmarłego James Keziah Delaney (Tom Hardy) po wielu latach powraca z odległych zakątków świata. Pobyt w Afryce zmienił go nie do poznania. Mężczyzna przyjeżdża do Londynu, żeby przejąć odziedziczone po ojcu imperium handlowe. Szybko jednak wychodzi na jaw, że nie będzie to łatwe. Spadek okazuje się być ciężarem, a nie błogosławieństwem. Otoczony przez wrogów i spiski James musi umiejętnie lawirować w obcym dla siebie świecie, by uchronić się przed śmiercią.

Tabu – serial: gdzie oglądać online?

Za jakiś czas będziemy mogli również zobaczyć dwa polskie seriale, które mogą Wam przypaść do gustu – świetnie wyglądający Belle Epoque osadzony na początku XX wieku w Krakowie oraz Król na podstawie powieści Szczepana Twardocha. Jeśli spodobał Wam się mroczny serial, gdzie główną rolę gra Tom Hardy, polecamy Wam inne produkcje w podobnym klimacie.

Najlepsze seriale podobne do Tabu:
Peaky Blinders

Najlepsze seriale podobne do Tabu
Fot. BBC

Peaky Blinders to brytyjski serial opowiadający o gangsterskiej rodzinie z Birmingham. Tommy Shelby wraz ze swoimi braćmi i przychylnymi im ludźmi, próbuje zwiększyć swoje wpływy dzięki skradzionej broni. Nie tylko inne gangi próbują go wygryźć z interesu, lecz również nowy, nieprzekupny inspektor.

Rozgrywający się w dwudziestoleciu międzywojennym, Peaky Blinders jest ostre jak żyleta! Brudne ulice przemysłowego miasta, walka o lepsze jutro w naturalistycznej i przygnębiającej rzeczywistości, walki lokalnych gangów, a to wszystko okraszone świetną ścieżką dźwiękową (nowoczesne rockowe kawałki o dziwo idealnie pasują!) powoduje, że całość ogląda się z niekłamaną przyjemnością. Cillian Murphy i jego ferajna wiedzą, jak zainteresować widza.

ZOBACZ TAKŻE: Najlepsze seriale kryminalne, których nie znacie 

Ripper Street

Najlepsze seriale podobne do Tabu
Fot. BBC

Przez Londyn przetacza się fala morderstw. Policyjna Dywizja H (okryty złą sławą posterunek) próbuje zaprowadzić prawo i porządek w dzielnicy Whitechapel. Nie jest to jednak łatwe, gdyż na wolności grasuje Kuba Rozpruwacz, zaś miejsce jest przeludnione i pełne typów z pod ciemnej gwiazdy…

Wiktoriański Londyn z roku 1889 wygląda świetnie. Klimat brudu, przeludnienia i strachu czai się za każdym rogiem. Stylowa, niezwykle klimatyczna opowieść, pełna policjantów, prostytutek, biedaków, morderców i zwyczajnych cwaniaczków starających się przeżyć.

ZOBACZ TAKŻE:  TOP 7: kultowe polskie seriale sensacyjne

The Knick

Najlepsze seriale podobne do Tabu
Fot. Cinemax

Akcja serialu rozgrywa się na początku XX wieku w Nowym Jorku. Głównym bohaterem jest ambitny lekarz, który stara się wprowadzać w życie pionierskie metody w leczeniu. To czasy, gdy antybiotyków jest brak, a śmiertelność jest bardzo duża. Doktor Thackery jest jednak gotów zapłacić wiele, by otrzymać satysfakcjonujący go rezultat.

Uwaga – jeśli brzydzicie się krwią i naturalistycznymi scenami zabiegów, to nie jest serial dla Was. Duża ilość czerwonej posoki, flaków i zbliżeń na miejsca, których nie chcielibyście zobaczyć, to znak charakterystyczny tej serii. Jednak nas zdecydowanie zachwyca w tym serialu klimat i dbałość o szczegóły. Nowy Jork z początku XX wieku to miejsce, które dopiero zaczyna się dynamicznie rozwijać. Możemy tutaj zobaczyć życie tych bogatych, jak i biednych imigrantów, walczących o lepsze jutro. Mocna rzecz!

ZOBACZ TAKŻE:  Nowe seriale SF, które warto zobaczyć

Penny Dreadful

Najlepsze seriale podobne do Tabu
Fot. Showtime

Londyn, koniec XIX wieku. Przez miasto przetacza się fala bestialskich zbrodni. Sprawcy pozostają na wolności – policja jest bezradna. Podróżnik sir Malcolm Murray oraz spirytystka Vanessa Ives wiedzą, że za tymi mordami nie stoją ludzie… Do ich zespołu dołącza strzelec z USA oraz młody doktor – Victor Frankenstein.

Penny Dreadful to jeden z najciekawszych seriali grozy ostatnich lat, w którym możemy zobaczyć znane wszystkim postacie, jednak w zupełnie nowym spojrzeniu. Ten mariaż kryminału i grozy sprawdza się znakomicie. Nie dość, że mamy do czynienia z naprawdę świetną realizacją, to możemy na ekranie zobaczyć takie gwiazdy jak Eva Green czy też Timothy Dalton. Koniecznie, ale ostrzegamy – w pewnych momentach może zmrozić krew w żyłach.

ZOBACZ TAKŻE: Najlepsze nowe polskie seriale

Cooper

Najlepsze seriale podobne do Tabu
Fot. BBC America

Głównym bohaterem jest młody policjant irlandzkiego. W tajemniczych okolicznościach znika jego żona. Ślady prowadzą do Harlemu – niebezpiecznej dzielnicy pełnej imigrantów, rzezimieszków i morderców. Po przeżyciu wojny secesyjnej, nie jest to jednak dla niego problem.

Można zaryzykować stwierdzenie, że to taka “klasyka gatunku” – tajemnicze i niebezpieczne miejsca, zaginiona osoba i nieustępliwy śledczy chcący rozwikłać sprawę. Schemat goni schemat, ale całość jest sprawnie zrealizowana, nowojorski Harlem – przekonujący, a intryga ciekawa. Co tu wiele mówić – to po prostu się bardzo przyjemnie ogląda i fani klimatów a la Sherlock Holmes powinni być usatysfakcjonowani.

ZOBACZ TAKŻE:  Black Mirror – 3. sezon: wybraliśmy najlepsze odcinki

The Living and the Dead

Najlepsze seriale podobne do Tabu
Fot. BBC

Młode małżeństwo, Nathan i Charlotte Appleby, dziedziczą farmę na wsi. Przeprowadzają się z Londynu na prowincję z myślą, by rozpocząć sielskie życie. Krótko po ich przeprowadzce, zaczynają dziać się dziwne rzeczy, które trudno racjonalnie wytłumaczyć. Czyżby domostwo było nawiedzone?

Tym razem akcja rozgrywa się pod koniec XIX wieku, ale na odludziu. Posępne uliczki ciemnego Londynu zostają zastąpione z pozoru zwyczajną farmą na wsi. A mimo to, klimat jest tak gęsty, że można go kroić nożem. Całość to wiktoriański horror w najlepszym wydaniu, gdzie mamy charakterne postacie (psycholog stosujący nowatorskie metody kontra fotografka zafascynowana nowymi technologiami) i dobrze zarysowany konflikt między nimi. Zdecydowanie warto – tym bardziej, że o brytyjskim The Living and the Dead mało kto słyszał.

ZOBACZ TAKŻE: Twin Peaks: najlepsze fanowskie plakaty

banner