Home Rankingi Nowe seriale SF, które warto zobaczyć

Nowe seriale SF, które warto zobaczyć

Nowe seriale SF, które warto zobaczyć

Jakie nowe seriale science fiction warto zobaczyć? Pojawia się coraz więcej produkcji SF, które trzymają poziom. Przed Wami 10 seriali, którymi polecamy się zainteresować.

W zalewie coraz większej liczby seriali science fiction, wybraliśmy te, którym warto dać szansę. Praktycznie każda większa stacja (takie jak HBO, AMC, SyFy) czy też platforma internetowa (Netflix, Amazon) stara się mieć w swojej ofercie przedstawiciela z gatunku SF.

A jeśli wciąż Wam mało, to sprawdźcie nasze inne zestawienie jak chociażby najbardziej realistyczne filmy science fiction czy też TOP 10: najlepsze filmy science fiction. A może  TOP 10: najlepsze filmy SF o inwazji Obcych lub filmy sf z 2016 roku, których nie było w polskich kinach?  A jeśli chcecie zagłębić się w literaturę, to tutaj znajdziecie TOP 5: najlepsze książki science fiction.

Przed Wami nowe seriale SF, które warto zobaczyć:
The Expanse

Nowe seriale SF
Fot. materiały prasowe

Akcja rozgrywa się 200 lat w przyszłości. Głównymi bohaterami są Jim Holden, zastępca dowódcy statku Canterbury, który zajmuje się holowaniem brył lodu z Pierścieni Saturna oraz detektyw Miller, która poszukuje tajemniczej zaginionej dziewczyny. Okazuje się, że jest ona kluczem do rozwiązania mrocznego sekretu. Tymczasem w wyniku wielu zdarzeń, Układowi Słonecznemu grozi wojna, jakiej jeszcze nie było.

Serial The Expanse jest ekranizacją książki Jamesa S.A. Coreya pod tytułem Przebudzenie Lewiatana. Całość przez wielu nazywana jest duchowym spadkobiercą słynnego Battlestar Galactica. I trzeba przyznać, że to naprawdę dobry serial science fiction od stacji SyFy.

Westworld

Nowe seriale SF
Fot. materiały prasowe

Tytułowy Westworld to futurystyczny park rozrywki, który stworzony jest na wzór miasteczka na Dzikim Zachodzie. Ludzie, którzy się tam przenoszą, mogą wziąć udział w licznych zadaniach fabularnych lub robić cokolwiek im się podoba. “Aktorami”, którzy żyją w tej rzeczywistości nie są prawdziwe osoby, lecz hosty, czyli bardzo ludzkie androidy nie wiedzące tego, że są maszynami. Pewien mężczyzna w czerni próbuje znaleźć tajemniczy labirynt. Tymczasem niektóre androidy zaczynają się psuć i miewać wspomnienia.

Westworld otrzymał już zamówienie na 2. sezon, zaś każdy nowy odcinek rozpala fanów, tworzących kolejne teorie dotyczące fabuły. O samym serialu więcej pisaliśmy w artykule: “Czy warto oglądać nowy serial science fiction od HBO?

Mars

Nowe seriale SF
Fot. materiały prasowe

Serial Mars łączy elementy serialu fabularnego z sekwencjami dokumentalnymi, ilustrując dzieje ludzkiego dążenia do kolonizacji Marsa. Historia produkcji, której akcja osadzona jest zarówno w przyszłości, jak i teraźniejszości, opowiadana jest z perspektywy odbywającej się w 2033 r. fikcyjnej misji załogowej na Czerwoną Planetę. Fabularne elementy scenariusza i efekty specjalne malują realistyczny obraz świata przyszłości. Historie współczesnych starań, by dotrzeć do Marsa, opowiadane są za pomocą wstawek dokumentalnych oraz wywiadów z naukowcami i innowatorami, którzy kierują badaniami oraz rozwojem technologii kosmicznej.

Seria zrealizowana przez National Geographic to zdecydowania produkcja warta Waszego czasu. W tym miejscu znajdziecie wszystko, co warto o nim wiedzieć.

Black Mirror

Nowe seriale SF
Fot. materiały prasowe

Niedawno na platformie Netflix zadebiutował 3. sezon. Czym tak właściwie jest ta produkcja? To serial będący antologią – każdy odcinek traktuje o czym innym i nie jest ze sobą powiązany. Każda część związana jest w jakimś stopniu z technologią i media społecznościowymi. Pokazuje rzeczywistość w krzywym zwierciadle, ale stara się ujawnić i uwydatnić pewne cechy, które są obecne już dzisiaj, a w przyszłości mogą mięć na nas zgubny wpływ.

Szerszy opis 3. sezonu wraz z wyborem najlepszych odcinków znajdziecie w tekście “Black Mirror – 3. sezon: wybraliśmy najlepsze odcinki

Doctor Who

Nowe seriale SF
Fot. materiały prasowe

Doctor Who to najdłuższy serial w historii science fiction, który emitowany (z przerwami) jest od 23 listopada 1963 roku. Fabuła skupia się na przygodach Władcy Czasu, którzy podróżuje po całym wszechświecie dzięki swojego statku kosmicznego Tardis (z zewnątrz wygląda jak budka telefoniczna w wyniku popsutej funkcji kamuflażu).

Wiele osób ma problem z tym, od czego zacząć. Polecamy rozpoczęcie oglądania od 5. sezonu z 2010 roku – jest to efektowny restart, który wprowadza i pokazuje wszelkie niuanse nowym widzom.

Sense8

Nowe seriale SF
Fot. materiały prasowe

Sense8 to serial science fiction zrealizowany przez siostry Wachowskie dla platformy Netflix. Przedstawia on losy ludzi połączonych parapsychicznymi mocami. Ściga ich grupa, która traktuje ich jako największe zagrożenie dla rozwijającej się cywilizacji.

Jak to u Wachowskich – jest dużo filozofii, wiele motywów skłaniających do refleksji, walka o równość w świecie pełnym dyskryminacji, a wszystko to okraszone efektowną, wręcz teledyskową realizacją. Wielkimi krokami nadciąga 2. sezon

Humans

Nowe seriale SF
Fot. materiały prasowe

Brytyjski serial science fiction – akcja rozgrywa się w alternatywnej rzeczywistości, w której istnieją roboty synth. Ich funkcją jest służenie ludziom. Okazuje się jednak, że te chcą “żyć” zupełnie w inny sposób.

Brzmi dość banalnie, jednak Humans w bardzo sensowny i ciekawy sposób pokazuje wizje rzeczywistości, w której “ludzkie roboty” buntują się przeciwko swoim stwórcom. Trzyma w napięciu i mimo schematów i motywów znanych chociażby z takiego klasyka jak Blade Runner.

Continuum

Nowe seriale SF
Fot. materiały prasowe

W 2077 roku groźni terroryści mają zostać osądzeni za swoje przewinienia. Udaje im się uciec i cofnąć do roku 2012, zaś w ślad za nimi podąża policjantka Kiera Carmen. Okazuje się, że to podróż w jedną stronę. Postanawia przeszkodzić złoczyńcom w realizacji mrocznego planu.

Być może opis fabularny brzmi tandetnie, jednak trzeba przyznać, że ten kanadyjski serial bardzo sprawnie operuje motywem cofania się w czasie. Oczywiście – nie ma co oczekiwać tutaj hard SF, ale trzeba przyznać, że scenariusz jest pomysłowy i twórcy w wielu momentach potrafią pozytywnie zaskoczyć.

The Man in the High Castle

Nowe seriale SF
Fot. materiały prasowe

Ekranizacja słynnej powieści mistrza science fiction – Philipa K. Dicka. Akcja rozgrywa się w alternatywnej rzeczywistości, w której Naziści wygrywają II wojnę światową. Ameryka Północna zostaje rozdzielona pomiędzy Niemcy a Japonię. W obu okupowanych częściach USA działa potajemnie ruch oporu.

Całość jest sprawnie nakręcona – czasami trochę czuć, że brakowało w kilku miejscach budżetu na bardziej dopracowane efekty specjalne, jednak mimo wszystko, całość jest bardzo klimatyczna.

The Last Man on Earth

Nowe seriale SF
Fot. materiały prasowe

Jak sam tytuł sugeruje, serial przedstawia losy ostatniego żyjącego człowieka na Ziemi. Nie mamy tutaj jednak do czynienia z poważnym tonem jak chociażby w filmie Jestem Legendą, lecz z humorystycznym podejściem.

Humor jest dość specyficzny i nie każdemu podejdzie, dlatego warto dać szansę i sprawdzić, czy taki poziom żartów nam odpowiada. Z pewnością jest to jednak produkcja, która wyróżnia się na tle pozostałych.

  • Paweł Reiss

    ” Nowe seriale SF, które warto zobaczyć ” serio? CONTINUUM (serial z 2012-2015) już dawno skasowane. Humans, serial z 2015, SENSE8 również oraz THE EXPANSE itd. Zmieńcie tytuł na samo “10 seriali SF, którym zdecydowanie warto dać szansę” bo wprowadzacie ludzi w błąd 😉

  • Gucek

    Continuum jako polecany.. chyba wrogowi. Co do reszty – raczej ok, choć z pewnością nie NOWE.
    Last Man on Earth pomimo bazy fantastyczno-post-apo – w sumie jest obyczajową komedyjką.
    Byłoby też miło nadmienić, że Westworld jest remakiem filmu z 1973 roku, a Humans – szwedzkiego serialu z 2012.

banner