Amerykańskie seriale kryminalne

0 Comments
Amerykańskie seriale kryminalne

Baza seriali jest obecnie wyjątkowo bogata, a największą popularnością cieszą się seriale amerykańskie, szczególnie te o tematyce kryminalnej. Na liście amerykańskich seriali kryminalnych można znaleźć dziesiątki pozycji, które z nich są najpopularniejsze?

TOP 10 amerykańskich seriali kryminalnych z ostatniej dekady

Ostatnia dekada obfituje w przeróżne seriale kryminalne, możemy je oglądać nie tylko w telewizji, ale też na przeróżnych platformach streamingowych. Do grona tych najchętniej oglądanych można zaliczyć:

 • Breaking Bad – wciągająca opowieść o nauczycielu chemii, który po otrzymaniu diagnozy śmiertelnej choroby, decyduje się wejść na drogę biznesu narkotykowego i rozpoczyna produkcję metaamfetaminy.
 • American Crime Story – serial w trzech, niepowiązanych ze sobą sezonach: pierwszy jest ekranizacją książki autorstwa Jeffreya Toobina i przedstawia historię procesu sądowego z punktu widzenia prawników, drugi to opowieść o życiu legendarnego projektanta Gianniego Versacego, a trzeci opowiada o głośnym seks-skandalu z Billa Clintona z Moniką Lewinsky.
 • Ozark – opowieść o amerykańskim doradcy finansowym, który ucieka wraz z rodziną z Chicago do Krainy Ozark, aby wyprać 500 milionów dolarów potrzebnych do spłaty długu zaciągniętego u bossa narkotykowego.
 • Detektyw – trzy sezony serialu opowiadające trzy oddzielne historie kryminalne, pierwsza dotyczy sprawy tajemniczych morderstw z połowy lat 90. XX wieku, którą po latach usiłują rozwiązać dwaj detektywi, druga to historia gangstera, który usiłuje zalegalizować swoje ciemne interesy, a trzecia opowiada historię makabrycznej zbrodni sprzed lat i kilkukrotnych próbach jej rozwiązania.
 • Mindhunter – serial skupiający się na pracy amerykańskich agentów elitarnej jednostki FBI, ukazujący nowe techniki śledcze i tajniki prowadzonych śledztw. Fabuła skupia się na metodach ścigania seryjnych morderców i analizie przyczyn popełnionych przez nich zbrodni.
 • Narcos – jedna z flagowych produkcji Netflixa, w której główną rolę odgrywa Pablo Escobar, boss kolumbijskiego kartelu narkotykowego.
 • Outsider – historia oparta na powieści Stephena Kinga i opowiadająca o losach błyskotliwego detektywa, który prowadzi śledztwo w sprawie tajemniczych okoliczności makabrycznego morderstwa.
 • Czarna Lista – intrygująca opowieść o najbardziej poszukiwanym przestępcy świata, który oddaje się w ręce stróżów prawa i pomaga im schwytać dawnych wspólników.
 • Zabójcze umysły – serial obecny na ekranach od 2005 roku, w którym można śledzić losy Jeffa Davisa i zespołu specjalistów FBI, którzy podążają śladami najniebezpieczniejszych przestępców Ameryki.
 • House of cards – serial bijący rekordy popularności, stworzony na podstawie powieści Michaela Dobbsa pod tym samym tytułem i powiadający o walce o władzę oraz manipulacjach i intrygach na scenie politycznej.

Najlepsze amerykańskie seriale kryminalne wszech czasów

Na liście najlepszych amerykańskich seriali jest też kilka kultowych produkcji, które mimo upływu lat i braku kontynuacji wciąż cieszą się sporą popularnością. Są to między innymi:

 • Mentalista – opowieść o Patricku Jane, który dzięki swoim zdolnościom do obserwacji i dedukcji staje się cennym konsultantem policji i nieocenioną pomocą w rozwiązywaniu trudnych spraw kryminalnych.
 • CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas – serial, w którym zespół specjalistów z laboratorium kryminalistycznego z Las Vegas poszukuje dowodów i sprawców kolejnych, wykrywanych zbrodni.
 • Skazany na śmierć – znany i lubiany serial opowiadający historię skazanego na śmierć więźnia z Fox River oraz usiłującego uwolnić go zza krat młodszego brata.
 • 24 godziny – serial, w którym każdy z 24 odcinków odpowiada jednej godzinie, w tym czasie główny bohater stara się odnaleźć i ocalić swoją porwaną córkę.
 • Kości – popularny serial opowiadający o pracy i rozwiązywaniu zagadek kryminalnych sprzed lat na podstawie odnalezionych kości.

Dodaj komentarz