Home Artykuły Blade Runner: nie tylko film i powieść. To także kultowa gra komputerowa!

Blade Runner: nie tylko film i powieść. To także kultowa gra komputerowa!

Blade Runner: nie tylko film i powieść. To także kultowa gra komputerowa!

Blade Runner to nie tylko kultowy film na podstawie świetnej książki SF autorstwa Philipa K. Dicka, ale również znakomita gra komputerowa, która do dzisiaj broni się znakomitym klimatem. Warto ją sobie przypomnieć!

Gra Blade Runner ukazała się w 1997 roku. Została stworzona przez firmę Westwood Studios, Inc. Mimo takiej samej nazwy jak film (przypomnijmy, że oryginalny tytuł książki brzmi Czy androidy marzą o elektrycznych owcach?), gra komputerowa ma inną fabułę, ale rozgrywa się jedynie w tym samym uniwersum. Można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że to swoisty spin-off (tak jak ostatnio Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie), dzięki czemu możemy bardziej poznać mroczny świat przyszłości.

Głównym bohaterem jest Ray McCoy, inny łowca replikantów. W sklepie zoologicznym dochodzi brutalnego morderstwa. Zamieszane są w to androidy. Zaczyna się klasycznie, ale co najważniejsze – nie jest to ta sama fabuła co w filmie czy książce. Akcja rozgrywa się niejako obok wydarzeń, w których uczestniczy Deckard. Naszej postaci zdarza się na swojej drodze nawet spotkać kilka znanych bohaterów, którzy wspomną o wydarzeniach znanych z filmu.

ZOBACZ TAKŻE: Blade Runner 2049 – pierwszy zwiastun

Sama gra to typowa przygodówka z gatunku „point and click” – po prostu wskazujemy miejsce lub postać, a następnie obserwujemy interakcję naszego bohatera. Co jednak ciekawe – gra do dzisiaj zaskakuje olbrzymią liczbą rozwiązań, jakie przed nami stawia. Dany przedmiot, który uda nam się znaleźć, możemy wykorzystać na kilka sposobów, co też prowadzi do innego rozwiązania fabularnego. To oznacza aż kilkanaście różnych zakończeń samej gry.

Na youtubie można obejrzeć, jak jeden z graczy przechodzi całą grę – trzeba przyznać, że ogląda się to niczym długi film!

Jednak to co najważniejsze jest w tym wszystkim to klimat. Lokacje są jakby żywcem wyjęte z filmu i do dzisiaj zapierają dech w piersi. Gorzej z postaciami, które zrealizowane są w trójwymiarze, jednak na zbliżeniach nie wyglądają za dobrze. Rekompensuje to wszystko znakomita muzyka – w grze usłyszymy utwory z oryginalnego soundtracku nagrane na nowo przez Franka Klepackiego oraz jego zupełnie nowe ścieżki, utrzymane jednak w klimatach vangelisowskiego pierwowzoru.

Jeśli film i książkę znacie na pamięć, to warto się przemóc i zanurzyć w grze Blade Runner. Nie pożałujecie.

ZOBACZ TAKŻE: Blade Runner 2049: premiera, opis, obsada. Wszystko o filmie1Blade Runner - gra #1

Blade Runner - gra komputerowa