Home Artykuły Gra o tron: jak czytać, od czego zacząć? [KSIĄŻKI]

Gra o tron: jak czytać, od czego zacząć? [KSIĄŻKI]

Gra o tron: jak czytać, od czego zacząć? [KSIĄŻKI]

Jak zacząć czytać książki z serii Gry o tron? Kolejność jest tutaj bardzo ważna. Od czego należy zacząć swoją przygodą z fantastycznym cyklem autorstwa George’a R.R. Martina? Przed Wami przewodnik po książkach z cyklu Gra o tron. 

Gra o tron – w jakiej kolejności czytać książki?

Gra o tron – od czego zacząć i jak czytać książki fantasy George’a R.R. Martina? Wbrew pozorom, nie jest to łatwe pytanie. W świadomości wielu osób, Gra o tron kojarzy się przede wszystkim z serialem HBO. Każdy kolejny sezon to w jakimś stopniu ekranizacja kolejnych tomów z tej serii, które jednak noszą inne tytuły. Poniżej znajdziecie dokładną kolejność, w jakiej należy rozpocząć czytanie książek z tego cyklu. Pełnoprawna nazwa dla całego cyklu to Pieśń lodu i ognia. Jednak w świadomości wielu osób jest to po prostu seria Gra o tron.
Cały cykl ma się składać z siedmiu części. Dotychczas zostało wydanych pięć (z czego niektóre tomy zostały podzielone ze względu na dużą objętość) książek z cyklu Pieśn lodu i ognia. George R.R. Martin pracuje jeszcze nad dwoma częściami.

Gra o tron – kolejność:

Gra o tron

Gra o tron książka

Od tego wszystko się zaczęło. Gra o tron to pierwszy tom cyklu Pieśni lodu i ognia, który oficjalnie został wydany w 1996 roku, zaś pierwsze polskie wydanie miało miejsce 2 lata później – w 1998 roku. Tutaj po raz pierwszy poznajemy wszystkich bohaterów, którzy towarzyszą nam (lub nie) w kolejnych częściach. Możemy wyróżnić dziewięciu bohaterów z perspektywy których opisywane są wydarzenia. Powieść otrzymała prestiżową nagrodę Locusa w 1997 roku, zaś w styczniu 2011 roku stała się bestsellerem The New York Timesa i była najczęściej kupowaną w lipcu 2011. Wszystko za sprawą premiery 1. sezonu serialu od HBO.

Starcie królów

Starcie królów

O ile serial HBO po prostu otrzymuje kolejne sezony i wciąż nosi nazwę Gra o tron, tak George R.R. Martin każdy kolejny tom tytułował już inaczej. Bezpośrednią kontynuacją Gry o tron jest właśnie Starcie królów. Pierwotnie książka ta została wydana w 1998 roku, zaś w Polsce dwa lata później, w 2000 roku. Tak jak Gra o tron, powieść ta otrzymała Nagrodę Locusa.

Nawałnica mieczy

    

 

Trzecia część Gry o tron zatytułowana została jako Nawałnica mieczy. Całość jest jednak na tyle długa, że została podzielona na dwa tomy – Stal i śnieg oraz Krew i złoto. Wydano je w 2000 roku, z kolei polscy czytelnicy czekali 2 lata na polskie wydanie. Ponownie, George R.R. Martin został uhonorowany nagrodą Locusa.

Stal i śnieg

Krew i złoto

Uczta dla wron

Uczta dla wron cienie śmierci   Uczta dla wron sieć spisków

Czwartą częścią Gry o tron jest Uczta dla wron, która podobnie jak w przypadku Nawałnicy mieczy, została podzielona na dwie książki (Cienie śmierci oraz Sieć spisków). Całość została wydana w 2005 roku, z kolei w Polsce w 2006.

Cienie śmierci

Sieć spisków

Taniec ze smokami

Taniec ze smokami część 1    Taniec ze smokami część 2

Piąta część serii, ale co ważne, rozgrywa się ona równolegle do wydarzeń przedstawionych do tych z Uczty dla wron. Obserwujemy po prostu wydarzenia z perspektywy innych bohaterów w tym samym czasie co poprzedni tom (a raczej dwa). W Polsce Taniec ze smokami został podzielony podobnie jak poprzednie części, na dwa tomy, ale tym razem nie dawano żadnych dodatkowych podtytułów.

Część I

Część II

Wichry zimy oraz Sen o wiośnie

Na ten moment nie jest znana data wydania obu książek – George R.R. Martin jest w trakcie pracy nad powieściami.

Gra o tron – serial a książki?

To dość niecodzienna sytuacja, gdyż serial HBO fabularnie wyprzedził już fabułę zaprezentowaną w książkach. Pamiętajmy również, że scenariusz produkcji telewizyjnej różni się od tego, co możemy przeczytać w książkach. W kolejnych sezonach pojawia się coraz więcej odstępstw od tego, co możemy przeczytać w poszczególnych tomach George’a R.R. Martina.

Książki ze świata Gry o tron – co jeszcze czytać?

Oprócz powyższej Sagi Pieśni lodu i ognia, pojawiło się na rynku jeszcze kilka książek, których akcja rozgrywa się w fantastycznym świecie Westeros. Poniżej książki, które warto przeczytać, jeśli przeczytaliście wszystkie powyżej i wciąż Wam mało!

Ogień i krew

Ogień i krew 1   Ogień i krew 2

Całość wzorowana jest na kronikę w stylu średniowiecznym. Akcja skupia się na sto pierwszych lat panowania jeźdźców smoków od przybycia Aegona Zdobywcy i jego dwóch sióstr aż po koniec panowania Viserysa I. George R.R. Martin skupia się przede wszystkim na losach członków rodu Targaryenów. Całość została podzielona na dwie części, zaś wydawca promuje to w następujący sposób: „Ogień i krew będzie dla świata Westeros tym, czym jest Silmarillion dla Śródziemia.”

Ogień i krew – część I

Ogień i krew – część II

Świat Lodu i Ognia

Świat lodu i ognia

Książka wydana jest w formie albumowym – została stworzona częściowo przez George’a R.R. Martina, a częściowo przy pomocy Elio M. Garcii i Lindy Antonsson, założycieli i administratorów serwisu westeros.org. Oprócz treści stylizowanej na kronikę, znajdziemy również sto siedemdziesiąt ilustracji, mapę każdego z Siedmiu Królestw czy też herby wszystkich żyjących w nich rodów. To zdecydowanie ciekawostka dla prawdziwych fanów.

Rycerz Siedmiu Królestw

Rycerz siedmiu królestw

Oto zbiór trzech opowiadań skupiający się na życiu sławnego rycerza Duncana Wysokiego oraz jego młodszego przyjaciela – Jaja, późniejszego króla Aegona Piątego. Akcja rozgrywa się około 100 lat przed wydarzeniami z Gry o tron. Co ważne – nie trzeba znać powyższej serii, żeby dobrze się bawić (aczkolwiek wiele smaczków może nam umknąć).

Łotrzyki

Łotrzyki

Zbiór różnorodnych opowiadań, w którym znajduje się Książę Łotrzyk albo Królewski Brat. Opowiadanie jest stylizowane na zapis kronikarski, który przedstawia losy brata króla Viserysa Targaryena. Ponownie – akcja rozgrywa się przed wydarzeniami z Gry o tron i rozszerza nam uniwersum.

Niebezpieczne kobiety

Niebezpieczne kobiety

Kolejny zbiór opowiadań, gdzie jedno z nich osadzone jest w świecie Westeros. Księżniczka i królowa to kontynuacja opowiadania z powyżej opisanego zbioru. Ponownie mamy do czynienia ze stylistyką kronikarską. Tym razem możemy przyjrzeć się temu, co działo się za panowania Aegona Drugiego.

ZOBACZ TAKŻE: Wiedźmin: jak czytać, od czego zacząć? Poradnik dla początkujących

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *