Kompendium wiedzy o filmach Marvela 2013-2015

Kompendium wiedzy o filmach Marvela 2013-2015

Kompendium wiedzy o filmach Marvela 2013-2015

Zapraszamy do przeczytania obszernego artykułu poświęconego filmom na podstawie komiksów Marvela, które pojawiły się oraz dopiero będą miały swoją premierę w kinach. Oto kompendium wiedzy o filmach Marvela 2013-2015.

Już dawno chciałem ogarnąć po swojemu wszystko to co wydarzy się na przestrzeni najbliższych trzech lat w Marvel Studios. Śledzę uważnie wszystkie newsy związane z powstającymi właśnie filmami z postaciami uniwersum amerykańskiego wydawnictwa komiksowego, ale pogłosek i niepewnych zapowiedzi jest już tak wiele, że nadszedł czas by to wszystko wynotować i ułożyć w całość. Najlepiej w chronologiczną listę.

Rozpocząć należy od tego, że filmy są jedynie połączone z komiksami poprzez występujące postacie – superbohaterów, superzłoczyńców i wszystkich, którzy pomagają jednym i drugim. Wydarzenia, miejsca, zwroty akcji mogą byś luźno powiązane z komiksami, lecz wcale nie muszą. To wszystko z jednego, prozaicznego powodu – aby nie wiązać rąk scenarzystom przygotowującym historie. Filmowe dziedzictwo Marvela to osobne uniwersum, a właściwie nawet dwa uniwersa – jedno zwie się Marvel Cinematic Universe (i zostało oznaczone wg komiksowej nomenklatury symbolem Earth-19999) i należą do niego wszystkie produkcje i bohaterowie występujący w obrazach opowiadających o grupie Avengers, drugie (którego nie można scharakteryzować jako jedno uniwersum) to pozostałe filmy takie jak X-Men czy The Amazing Spider-Man produkowane przez inne wytwórnie filmowe, które wykupiły od Marvela prawa do komiksowych postaci.

Na wstępie należy jeszcze dodać, że ludzie odpowiedzialni za rozwój Marvel Cinematic Universe podzielili produkcję filmów na trzy odrębne fazy. Obecnie rozpoczęliśmy zapoznawanie się z Fazą 2 za sprawą najnowszej części przygód Tony’ego Starka (Iron Man 3). Pierwsza faza produkcji filmowej zwieńczona została Bitwą o Nowy Jork czyli filmem Marvel’s The Avengers. Poniżej przedstawię wszystkie produkcje, które są zatwierdzone, a część z nich jest już w fazie produkcji oraz te które zostały na razie wyłącznie zaplanowane (bądź też są plotkami wpuszczonymi do sieci przez fanów).

Na początek zajmiemy się uniwersum Marvel Cinematic Universe.

Faza 1

Jak już wspomniałem znalazły się w niej wszystkie filmy dotyczące członków grupy Mścicieli do kulminacyjnego ataku Lokiego i Chitauri na Stany Zjednoczone. Faza ta zawiera – Iron Man (2008), The Incredible Hulk (2008), Iron Man 2 (2010), Thor (2011), Captain America: The First Avenger (2011) oraz Marvel’s The Avengers (2012).
MarvelKomediumWiedzy1
Filmy które powstały do końca fazy pierwszej, ale nie znajdują się w tym uniwersum (produkcje od przełomu XX i XXI wieku):
  • Seria „X-Men”: X-Men (2000), X-Men 2 (2003), X-Men: The Last Stand /Ostatni Bastion/ (2006), X-Men Origins: Wolverine (2009), X-Men: First Class (2011)
  • Seria „Spider-Man”: Spider-Man (2002), Spider-Man 2 (2004), Spider-Man 3 (2007)
  • Seria „Blade”: Blade (1998), Blade 2 (2002), Blade: Trinity (2004)
  • Seria „Punisher”: Punisher (2004), Punisher: War Zone (2008)
  • Seria „Fantastic Four”: Fantastic Four (2005), Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007)
  • Seria „Ghost Rider” (filmy inspirowane komiksami Marvela, produkowane przez Columbia Pistures, w 2013 Marvel odzyskał prawa do postaci i planuje własną ekranizację komiksu): Ghost Rider (2007), Ghost Rider: Spirit of Vengeance (2012)
  • Seria „Transformers” (Tutaj mam duży kłopot  z klasyfikacją – filmy produkowane przez DreamWorks i Paramount Pistures, a więc jedynie bazują na komiksach Marvela, ale także to nie jest do końca prawdą. Marvel wydawał Transformers w latach 1984-1991, potem stracił prawa należące do koncernu Hasbro produkującego zabawki): Transformers (2007), Transformers: Revenge of the Fallen (2009), Transformers: Dark of the Moon (2011)
  • Seria „Men in Black” (historia wydawana przez Malibu Comics czyli filię Marvela, na ekranie za sprawą Columbia Pictures): Men in Black (1997), Men in Black 2 (2002), Men in Black 3 (2012)
  • Pozostałe filmy: Daredevil (2003), Hulk (2003), Elektra (2005).

Faza 2

Ta część filmowego kompendium wiedzy o superbohaterach rozpoczyna się od Iron Mana 3, który ukazał się na srebrnym ekranie 3 tygodnie temu. Podobnie jak to miało miejsce w fazie pierwszej ta część uniwersum zakończona zostanie połączonym działaniem największych superbohaterów ze znanych nam cywilizacji czyli epickim filmem The Avengers 2, który będzie miał podtytuł jak wszystkie filmy ze stajni Marvela od drugiej części przygód Thora włącznie.

Iron Man 3 (3.05.2013)

Ta część filmowych przygód blaszanego żołnierzyka to wielki komiksowy mix: przodująca wydaje się komiksowa historia o wirusie Extremis, ale mamy także do czynienia z największym rysunkowym wrogiem Starka – Mandarynem, a także poznajemy Iron Patriota, który w zależności od historii był żelaznym armorem podpułkownika Rhodesa lub też… Normana Osborna (Green Goblin z historii o Spider-Manie) oraz jedną z wielu dziewczyn Starka, biologa Mayę Hansen.

MarvelKomediumWiedzy2

Ja osobiście oglądałem IM3 dzień po premierze w okolicach 5 rano (byłem na Nocy Iron Man w Multikinie, bardzo polecam takie maratony) i film podobał mi się na 6/10, choć jestem wielkim fanem blaszanego i Starka. Wielkie wrażenie zrobił na mnie Iron Legion. Miałbym tylko jedno „ale” – Armory za szybko zniknęły, nie dało się porównać ich z komiksowymi odpowiednikami.

MarvelKomediumWiedzy3

Thor: The Dark World (8.11.2013)

Thor wraca na Ziemię po swoją miłość Jane Foster (w tej roli uwielbiana przeze mnie Natalie Portman), bo grozi jej niebezpieczeństwo. W Asgardzie wybrance Boga Piorunów wcale nie będzie łatwiej. Znajdzie konkurentkę w walce o serce syna Odyna w postaci Sif (Jaimie Alexander) – wieloletniej przyjaciółce Thora.

MarvelKomediumWiedzy4

Thor będzie musiał poprosić o wsparcie przyrodniego brata – Lokiego Laufeysona (Tom Hiddleston) by sprostać wyzwaniu jakim jest pokonanie Mroku, który może zawładnąć całym wszechświatem za sprawą tajemniczego Malekitha.

Captain America: The Winter Soldier (4.04.2014.)

Na temat sequela z Chrisem Evansem wiemy na razie niewiele. W filmie obok pierwszego Mściela Ameryki pojawi się także Czarna Wdowa oraz szef S.H.I.E.L.D.-u Nick Fury. Zadaniem kapitana Steve’a Rogersa, któremu towarzyszyć będzie jego najlepszy przyjaciel Bucky (The Winter Soldier), będzie odnalezienie i pokonanie ukrywającego się antagonisty. Tutaj pojawia się jednak problem – wg grafik koncepcyjnych ma być nim Falcon, choć ta postać w świecie komiksowym jest bohaterem pozytywnym, pierwszych afroamerykańskim superherosem. Jest także mowa o Crossbonesie, który z całą pewnością jest złoczyńcą w marvelowskim uniwersum. To właśnie w nim należy upatrywać głównego przeciwnika Capa i organizacji S.H.I.E.L.D.

MarvelKomediumWiedzy5

Zdjęcia do filmu już trwają.

A oto jak przedstawiają się przeciwnicy Kapitana Ameryki w drugiej części filmu o amerykańskim superherosie.

MarvelKomediumWiedzy6

Guardians of the Galaxy (1.08.2014.)

Chyba najciekawszy pomysł na ekranizację komiksu jaki do tej pory powstał. Strażnicy Galaktyki to ostatni przedstawiciele kilku kosmicznych ras, którzy walczą o przetrwanie i sprawiedliwość w XXXI wieku. Bohaterami filmu jest załoga statku kosmicznego, a jej członkowie sami opisują siebie jako Strażników Galaktyki.

Drużyna składa się z: Petera Quilla a.k.a. Star-Lorda czyli lidera Strażników. Zrodzony z matki Ziemianki i ojca kosmity, jest oczywiście ostatnim z półludzi-półobcych, Niszczyciela Draxa (Drax the Destroyer) zielonego przybysza obdarzonego szerokim wachlarzem umiejętności pozbawiania życia, którego głównym życiowym celem jest zlikwidowanie głównego superzłoczyńcy, który zabił całą jego rodzinę, Gamory, która jest zielonym humanoidem zaawansowanym w technikach asasyńskich, Yondu – ostatniego z przedstawicieli plemienia Zatoan, tubylców planety Centauri IV, pierwszego zasiedlonego przez ludzi obszaru spoza naszego układu słonecznego oraz dwóch postaci nie posiadających ludzkich kształtów – przebojowego i bezwzględnego szopa pracza, kosmicznego zdobywcy, Rocktet Racoon i Groota bestialskiego potwora-rośliny, który przybył pierwotnie na Ziemię porywać i badać ludzi, lecz został pokonany i musiał ją opuścić.

MarvelKomediumWiedzy7

Pierwsze plotki głosiły, że filmowym antagonistą będzie wszechwładny Thanos, który pojawia się w scenie „po napisach” w Avengersach. Ostatnio pojawiły się jednak informację, że ten bohater pojawi się najwcześniej w drugiej części ekranizacji o ziemskich Mścicielach, a być może nawet w części finałowej (trzeciej).

Pierwsze zdjęcia do filmu zaplanowane są na czerwiec 2013. Miejscem kręcenia scen ma być Shepperton Studios w Londynie.

Marvel’s The Avengers 2 /możliwy podtytuł/ (1.05.2015.)

Na ten moment wiadomo, że filmem kończącym fazę drugą sagi o superherosach prosto z komiksów Marvela będzie sequel Mścicieli. Ukaże się on w maju 2015, a zdjęcia rozpoczną się na początku 2014 roku w Shepperton Studios w Londynie (tak jak w przypadku Guardians of the Galaxy).

Kogo możemy się spodziewać w filmie? Na pewno pojawi się Scarlett Johanson czyli Black Widow – ma ona bowiem w kontrakcie liczbę filmów w których musi wystąpić, jest ich osiem. Wiadomo również kto nowy pojawi się w ekipie dowodzonej przez Nicka Fury’ego – będzie to para bliźniąt: Quicksilver (a.k.a. Pietro Maksimoff) oraz jego siostra Scarlet Witch (a.k.a. Wanda Maksimoff). Ich ojcem jest Magneto. Nie wiadomo niestety co z antagonistami, a przede wszystkim Thanosem – jak wspomniałem wcześniej możliwe, że nie pojawi się w drugiej części filmu o tajnej grupie interwencyjnej.

MarvelKomediumWiedzy8

Kto w filmie może się nie pojawić? Tutaj sprawa nie jest już tak oczywista. Po występie w trzeciej części Iron Mana kontrakt z Marvel Studios wygasł Robertowi Downey’owi Jr. Zakładam, że CEO zarządzający filmami Marvela nie będą chcieli tracić pieniążków zainwestowanych w Cinematic Universe i dogadają się z gwiazdorem w sprawie gaży. Widzowie nie wybaczyliby Marvelowi gdyby Tony’ego Starka zabrakło w tej produkcji. Pewności jednak jeszcze jakiś czas nie będzie.

Nie wiemy także w jakim składzie pojawią się Mściciele na planie zdjęciowym. Raczej niemożliwe wydaje się ściągnięcie przez brak praw do postaci Wolverina (Hugh Jackman) czy też Spider-Mana (Andrew Garfield), którzy w komiksach odgrywali znaczące role w przygodach Avengersów. Spekulacji będzie wiele – jedni mówią o Ant-Manie i Wasp, inni o Ms. Marvel, a kolejni prorokują o możliwości pojawienia się jednego z członków Strażników Galaktyki bądź też Falcona.

Wszyscy fani czekają na kolejne plotki i przecieki dotyczące filmu.

***

Przyszedł czas na filmy, które pojawią się na ekranach do końca 2015 roku, a nie znajdują się w planach Marvel Studios. Również jest ich kilka.

Rozpoczynamy od najwcześniejszych, które pojawią się na ekranach kin w tym roku by zakończyć na połowie 2015.

The Wolverine (24.07.2013)

Kolejny film o człowieku-wilku (lub dla wtajemniczonych: rosomaku). Po opanowaniu sytuacji z mutantami i ich roszczeniami, nie mogący pogodzić się ze stratą Jean Logan wyrusza do Japonii. Aby odciąć się od świata cywilizowanego i rozpocząć kontemplację nad swoim życiem, które nigdy się nie zakończy.

MarvelKomediumWiedzy9

Wolverine nie znajduje jednak spokoju w Kraju Kwitnącej Wiśni. Przyjdzie mu się zmierzyć z bossem Yakuzy – Shingenem Yashidą, a jego serce zabije mocniej na widok córki wielkiego rywala – Mariko Yashidy. Dodatkowymi przeszkodami na drodze człowieka z adamentowym szkieletem mają być Silver Samurai korzystający z energii Tachyon oraz toksyczna Viper.

Film fabularnie jest dalszą częścią serii o X-Menach i opowiada historię po zdarzeniach z „X-Men: The Last Stand”.

Kick-Ass 2 (14.08.2013)

Nie ukrywam, że na ten film czekam najbardziej. Kontynuacja opowieści o Dave’ie Lizewskim i Mindy Macready to najbardziej schizujący obraz o superbohaterach jaki powstał i pewnie powstanie. Wzorowane na komiksach Marka Millara i Johna Romity Jr. przygody grupy bezwzględnych, samozwańczych herosów to najbardziej groteskowe potraktowanie tematyki herosów ever.

MarvelKomediumWiedzy10

Sam komiks jest dziełem bardzo młodym – wystarczy napisać, że Kick-Ass Vol. 2 na którym oparta zostanie ekranizacja zakończony został równo rok temu (maj 2012). Stylizowane na „bajkowe” rysunki JRJR dodają samemu komiksowi jeszcze większego dziwactwa i mroczności. W opowieściach o szwadronie herosów wymierzających na własną rękę sprawiedliwość krew leje się strumieniami, a wyroki często podobne są do tych z waszych najczarniejszych koszmarów (np. odgryzienie jąder przez psa – bez znieczulenia).

W filmie ponownie zmierzą się Kick-Ass i The Mother Fucker (poprzednio Red Mist), a pomagać im będą: Hit Girl, Colonel Stars and Stripes (w tej roli, uwaga, fakt ten wydaje się ważny, Jim Carrey), Black Death czy Mother Russia.

The Amazing Spider-Man 2 (2.05.2014.)

Sequel TASM opowiadać będzie o walce Spideya z Electro i Rhino. Nie wiadomo jeszcze kto z przeciwników Petera Parkera będzie ważniejszy. W produkcji pojawi się właściciel Oscorpu Norman Osborn, który w pierwszej części był nieobecny ze względu na swoją chorobę. Warte odnotowania jest również to, że w filmie pojawi się Mary Jane Watson (Shailene Woodley), ale w drugiej części filmu o człowieku pająku odegra rolę epizodyczną, kobietą Parkera nadal będzie Gwen Stacy. Prawdopodobnie MJ na dłużej zagości w ostatniej części trylogii wydatnie przyczyniając się do śmierci Gwen.

MarvelKomediumWiedzy11

Kosmetycznym zmianom ulegnie strój Spider-Mana – poprawione zostaną otwory na oczy oraz zbiorniki wystrzeliwujące sieć pajęczą.

X-Men: Days of Future Past (23.05.2014.)

Ta część filmu o potyczkach mutantów będzie połączeniem „The Last Stand” i „First Class”. Na równi spotkają się obecnie walczący po dwóch stronach barykady w drużynach Xaviera i Mystique oraz Ci z przyszłości, muszący walczyć o przetrwanie i swoje życie.

Film opowiadać będzie na dwóch równoległych płaszczyznach o potyczkach mutantów w czasach obecnych i sytuacji, która ma miejsce w przyszłości, gdy to mutanci przetrzymywani są w zamkniętych ośrodkach odseparowanych od zwykłych ludzi pod kontrolą wielkich robotów Sentineli, a ci, którzy nie przebywają w obozach są ścigani lub dawno martwi.

MarvelKomediumWiedzy12

Ważną rolę w komiksowej historii „The Uncanny X-Men: Days of Future Past” odgrywała Kitty Pride/Shadowcat, która poprzez swoje zdolności pośredniczyła między latami obecnymi a przyszłością. Jak rozegrane zostanie to w filmowej ekranizacji? Na razie nie wiadomo. Wiadomo natomiast kto będzie głównym antagonistą w X5. Ta role powierzona została Peterowi Dinklege’owi (Tyrion Lannister z „Gry o Tron”).

Wg planu zdjęcia rozpocząć miały się w kwietniu 2013 roku.

Fantastic Four (6.03.2015)

Jest to produkcja o której powiedzieć nie można prawie nic. Ukaże się ona w 2015 i będzie rebootem czy inaczej remake’iem poprzedniej ekranizacji o czwórce przyjaciół obdarzonych podczas badań w kosmosie niezwykłymi umiejętnościami.

MarvelKomediumWiedzy13

Oprócz tego, że postacie przedstawiać będą Mr. Fantastic, Invisible Woman, The Thing i Human Torch (istnieje możliwość, że będzie on czarny, w sensie etnicznym) nie ma więcej informacji. Większość ma nadzieję, że kolejne podejście do F4 będzie bardziej udane od poprzedniego.

Faza 3

Wchodzimy teraz w świat plotek, spekulacji, życzeń i niepotwierdzonych pogłosek. Ta część filmowego uniwersum rozpocznie się najwcześniej za trzy lata, ciężko więc w połowie 2013 roku prorokować co znajdzie się w ostatniej składowej superbohaterskiego tryptyku.

Ant-Man (6.11.2015)

To ostatni oficjalnie zaplanowany jak do tej pory film na podstawie komiksów Marvela. Historia człowieka-mrówki, który kontroluje zachowanie mrówek oraz powiększa i zmniejsza się na zawołania. Brzmi słabo? Fakt. Bardzo możliwe, że od razu poznamy jego pomocnika oraz dziewczynę – kobietę-osę czyli Wasp.

MarvelKomediumWiedzy14

W filmie poznamy „Origin” Ant-Mana – pierwszy heros o tej ksywie, Hank Pym wynajdzie kolejne super-serum i zacznie porozumiewać się z małymi mrówkami.

To wszystko co znajdziemy w sieci na temat tej produkcji.

***

Oczywiste jest jeszcze, że zobaczymy trzecią część przypadków The Avengers.

A teraz rozmarzmy się. Którego z komiksowych superbohaterów chcielibyście widzieć na wielkim ekranie? Możliwości jest kilka: praktycznie przesądzone jest, że w kinach ujrzymy historię Dr. Strange (zagrać go ma Patrick Dempsey). Planowane było także zekranizowanie przygód największego zabijaki wśród postaci z uniwersum Marvela. Mowa oczywiście o Deadpoolu – jednak ten projekt stanął w miejscu. Nie wiadomo również kto miałby wcielić się w postać Wade’a Wilsona – w „X-Men Origins: Wolverine” był to Ryan Reynolds, lecz w międzyczasie wcielił się w superherosa z konkurencyjnego uniwersum – Green Lantern.

Możliwy jest również start z produkcją filmów o Black Panther oraz Ms. Marvel. Jednak to plany na lata 2016-2018.

Wiem, że jest tego wiele, dlatego postanowiłem stworzyć jeszcze szybką listę.

Chronologiczna lista produkcji na podstawie komiksów Marvela:

1. The Wolverine (24.07.2013.)
2. Kick-Ass 2 (14.08.2013.)
3. Thor: The Dark World (8.11.2013)
4. Captain America: The Winter Soldier (4.04.2014.)
5. The Amazing Spider-Man 2 (2.05.2014.)
6. X-Men: Days of Future Past (23.05.2014., pierwotnie 18.06.2014.)
7. Guardians of the Galaxy (1.08.2014)
8. Fantastic Four (6.03.2015.)
9. The Avengers 2 (1.05.2015.)
10. Ant-Man (6.11.2015.)

Ja cieszę się bardzo na myśl o godzinach spędzonych w kinie. Wiem, że większość tych filmów nie pretenduje do miana dzieł sztuki, ale fana komiksów to wcale nie zraża.

Jeśli popełniłem jakiś błąd lub na światło dzienne wyszły nowe informacje na temat któregokolwiek filmu – nie krępować się, pisać, na pewno sprawdzę i poprawię. Smacznego i widzimy się w salach kinowych!

Kamil Matuszak