Home Artykuły Kształt wody to najbardziej przereklamowany film walczący o Oscary

Kształt wody to najbardziej przereklamowany film walczący o Oscary

Kształt wody to najbardziej przereklamowany film walczący o Oscary

Kształt wody otrzymał aż 13 nominacji do Oscarów. A ja nie mogę się nadziwić, czemu film Guillermo del Toro wzbudza tak ogromny zachwyt wśród widzów i krytyków.

Gdzie te emocje?!

Niech mi ktoś powie, gdzie tutaj szukać tej wspaniałej historii. Bo serio – więcej emocji wyciska ze mnie każda animacja Pixara i Disneya. A praktycznie każda z nich to pochwała dla odmienności i nauka tolerancji. I to godne pochwały, że Del Toro stara się przekazać dorosłemu widzowi również taką lekcję. Szkoda jednak, że wszystko jest tak łopatologiczne. Reżyser nie pozostawia żadnego pola do domysłów. Dodatkowo meksykański twórca nie byłby sobą, gdyby nie dodał grama przemocy, krwi i seksu, by całość oficjalnie określić baśnią dla dorosłych. Tylko po co ten naturalizm, który zupełnie kłóci się z całą estetyką filmu?

Świetne role? Raczej zerowe wyzwanie dla aktorów

Michael Shannon robi de facto powtórkę ze swojej roli z Boadwark Empire, Richard Jenkins to zawsze „dobra dusza”, Octavia Spencer to Octavia Spencer, zaś Sally Hawkins w głównej roli to po prostu kolejna wersja Ameliopodobna. Jedynie Michael Stuhlbarg wyróżnia się pozytywnie na tym całym tle, bo to zwyczajny aktor-kameleon.

Od koloru zielonego bolą oczy

Każdy film miewa swoją kolorystykę. Operator i reżyser oraz reszta olbrzymiego zespołu technicznego, stara się za pomocą scenografii, odpowiedniego oświetlenia, strojów, ujęć i wielu innych czynników, podkręcić atmosferę swojego filmu. Co zrozumiałe, Kształt wody ma kolor zielony. Ale tym razem chyba przesadzono z eksponowaniem tego. Jeśli na to nie zwróciliście uwagi i nie bolały Was od tego oczy, to sprawdźcie raz jeszcze zwiastun:

Widzicie to? Stroje bohaterów – odcienie zieleni. Pomieszczenia w których się znajdują? Zielone. Kawiarnia jakie ma neony? Zielone. Kafelki w tajnej bazie? Zielone. Dokumenty? Zielone. Jeden z bohaterów otwiera lodówkę, a tam co? JESZCZE WIĘCEJ ZIELONEGO. Przyznam szczerze, że po wyjściu z kina miałem serdecznie dość koloru zielonego. Już dawno żaden film wizualnie nie byłby tak „pięknie nudny”.

A co Wy sądzicie o Kształcie wody? Uważacie, że powinien zdobyć Oscary, czy to dla Was również wydmuszka? Dajcie znać, co sądzicie w komentarzach.

Comment(3)

  1. Okropny film, który udaje, że jest czymś więcej niż infantylną historyjką miłosną dla niedojrzałych egocentryków z jakimiś bzdurnymi wyobrażeniami o romantycznych uniesieniach w głowach. Wynudziłam się strasznie. Dla rozrywki wychodziłam podczas seansu do toalety i gdy wracałam okazywało się, że NIC mi nie ukmnęło. I ta scena pościgu, na której prawie zasnęłam… nigdy więcej del Toro

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *