Home Artykuły Mars: takiego serialu SF jeszcze nie było. Co warto o nim wiedzieć?

Mars: takiego serialu SF jeszcze nie było. Co warto o nim wiedzieć?

Mars: takiego serialu SF jeszcze nie było. Co warto o nim wiedzieć?

Mars – polska premiera największej globalnej produkcji National Geographic Channel zbliża się wielkimi krokami. Co warto wiedzieć o tym serialu?

Spośród wszystkich planet Układu Słonecznego żadna nie przyciągnęła zbiorowej uwagi bardziej niż Mars. Dążenie do wysłania ludzi na Marsa angażuje w kosmicznym wyścigu najtęższe umysły współczesnej nauki, przenika też kulturę masową – choćby za sprawą takich przebojów kinowych jak Marsjanin czy tweetów wysyłanych z kosmosu przez astronautę Scotta Kelly’ego.

Serial fabularny i dokumentalny?

Seria Mars łączy elementy serialu fabularnego z sekwencjami dokumentalnymi, ilustrując dzieje ludzkiego dążenia do kolonizacji Marsa. Historia produkcji, której akcja osadzona jest zarówno w przyszłości, jak i teraźniejszości, opowiadana jest z perspektywy odbywającej się w 2033 r. fikcyjnej misji załogowej na Czerwoną Planetę. Fabularne elementy scenariusza i efekty specjalne malują realistyczny obraz świata przyszłości. Historie współczesnych starań, by dotrzeć do Marsa, opowiadane są za pomocą wstawek dokumentalnych oraz wywiadów z naukowcami i innowatorami, którzy kierują badaniami oraz rozwojem technologii kosmicznej.

Kto odpowiada za serial Mars?

Za produkcję serialu odpowiadają lauraci nagród Akademii i Złotych Globów, Ron Howard oraz Brian Grazer – twórcy takich filmów jak Apollo 13 czy Piękny umysł. Reżyserem serii Mars jest pochodzący z Meksyku Everardo Gout, osobiście wybrany przez duet producentów.

O czym będzie serial Mars?

Mars przedstawia przyszłość podróży kosmicznych finansowanych za pomocą partnerstwa prywatno-publicznego dwóch fikcyjnych organizacji: Mars Mission Corporation (MMC), konsorcjum firm kosmicznych powstałego w 2022 r., które odpowiada za budowę i zarządzanie technologiczną stroną programu marsjańskiego, oraz International Mars Science Foundation (IMSF), fundacji stworzonej przez koalicję państw w celu organizacji misji na Marsa.
W dziewiczej podróży statku kosmicznego Daedalus w 2033 r. uczestniczy starannie wybrana międzynarodowa ekipa sześciu astronautów. Są w niej: amerykański dowódca misji Ben Sawyer (Ben Cotton), amerykańska pilotka koreańskiego pochodzenia Hana Seung (Jihae), hiszpański hydrolog i geochemik Javier Delgado (Alberto Ammann), francuska fizyk i biochemik Amelie Durand (Clementine Poidatz), nigeryjski inżynier i robotyk Robert Foucault (Sammi Rotibi) oraz rosyjska egzobiolog i geolog Marta Kamen (Anamaria Marinca). Tymczasem na Ziemi, w zespole kontroli lotu MMC, pracują: siostra bliźniaczka Hany Seung, oficer prowadząca komunikację z załogą (CAPCOM) Joon Seung (również grana przez Jihae) oraz francuski prezes MMC Ed Grann (Olivier Martinez). Po pomyślnym wylądowaniu Daedalusa na Marsie i przygotowaniu wstępnej bazy operacyjnej, brytyjska fizyk jądrowa Leslie Richardson (Cosima Shaw) wraz z mężem, światowej sławy botanikiem eksperymentalnym dr. Paulem Richardsonem (John Light), kieruje misją kolonizacyjną.

Serial Mars – kiedy premiera?

Mars – światowa premiera największej produkcji National Geographic Channel odbędzie się w niedzielę, 13 listopada, o godz. 21:30.

Opisy odcinków serialu Mars:

1Odcinek 1. MARS: Nowy świat

Mars serial
Fot. National Geographic Channel

Rok 2033: Pierwsza załogowa wyprawa na Marsa wchodzi do atmosfery Czerwonej Planety. Podróżujący statkiem Daedalus astronauci przeżywają chwile grozy, kiedy awarii ulega układ niezbędny do bezpiecznego lądowania. Dowódca misji ryzykuje życiem, by we współpracy z centrum kontroli lotów na Ziemi, naprawić usterkę. Czasy współczesne: Sceny dokumentalne przedstawiają testy prowadzone przez koncern SpaceX, który pracuje nad pierwszą na świecie rakietą wielokrotnego użytku. Wykorzystane w niej technologie umożliwią człowiekowi lądowanie na Marsie.

Premiera w niedzielę, 13 listopada, o godz. 21:30.


LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *