Home Artykuły Mars: takiego serialu SF jeszcze nie było. Co warto o nim wiedzieć?

Mars: takiego serialu SF jeszcze nie było. Co warto o nim wiedzieć?

Mars: takiego serialu SF jeszcze nie było. Co warto o nim wiedzieć?

Mars – polska premiera największej globalnej produkcji National Geographic Channel zbliża się wielkimi krokami. Co warto wiedzieć o tym serialu?

Spośród wszystkich planet Układu Słonecznego żadna nie przyciągnęła zbiorowej uwagi bardziej niż Mars. Dążenie do wysłania ludzi na Marsa angażuje w kosmicznym wyścigu najtęższe umysły współczesnej nauki, przenika też kulturę masową – choćby za sprawą takich przebojów kinowych jak Marsjanin czy tweetów wysyłanych z kosmosu przez astronautę Scotta Kelly’ego.

Serial fabularny i dokumentalny?

Seria Mars łączy elementy serialu fabularnego z sekwencjami dokumentalnymi, ilustrując dzieje ludzkiego dążenia do kolonizacji Marsa. Historia produkcji, której akcja osadzona jest zarówno w przyszłości, jak i teraźniejszości, opowiadana jest z perspektywy odbywającej się w 2033 r. fikcyjnej misji załogowej na Czerwoną Planetę. Fabularne elementy scenariusza i efekty specjalne malują realistyczny obraz świata przyszłości. Historie współczesnych starań, by dotrzeć do Marsa, opowiadane są za pomocą wstawek dokumentalnych oraz wywiadów z naukowcami i innowatorami, którzy kierują badaniami oraz rozwojem technologii kosmicznej.

Kto odpowiada za serial Mars?

Za produkcję serialu odpowiadają lauraci nagród Akademii i Złotych Globów, Ron Howard oraz Brian Grazer – twórcy takich filmów jak Apollo 13 czy Piękny umysł. Reżyserem serii Mars jest pochodzący z Meksyku Everardo Gout, osobiście wybrany przez duet producentów.

O czym będzie serial Mars?

Mars przedstawia przyszłość podróży kosmicznych finansowanych za pomocą partnerstwa prywatno-publicznego dwóch fikcyjnych organizacji: Mars Mission Corporation (MMC), konsorcjum firm kosmicznych powstałego w 2022 r., które odpowiada za budowę i zarządzanie technologiczną stroną programu marsjańskiego, oraz International Mars Science Foundation (IMSF), fundacji stworzonej przez koalicję państw w celu organizacji misji na Marsa.
W dziewiczej podróży statku kosmicznego Daedalus w 2033 r. uczestniczy starannie wybrana międzynarodowa ekipa sześciu astronautów. Są w niej: amerykański dowódca misji Ben Sawyer (Ben Cotton), amerykańska pilotka koreańskiego pochodzenia Hana Seung (Jihae), hiszpański hydrolog i geochemik Javier Delgado (Alberto Ammann), francuska fizyk i biochemik Amelie Durand (Clementine Poidatz), nigeryjski inżynier i robotyk Robert Foucault (Sammi Rotibi) oraz rosyjska egzobiolog i geolog Marta Kamen (Anamaria Marinca). Tymczasem na Ziemi, w zespole kontroli lotu MMC, pracują: siostra bliźniaczka Hany Seung, oficer prowadząca komunikację z załogą (CAPCOM) Joon Seung (również grana przez Jihae) oraz francuski prezes MMC Ed Grann (Olivier Martinez). Po pomyślnym wylądowaniu Daedalusa na Marsie i przygotowaniu wstępnej bazy operacyjnej, brytyjska fizyk jądrowa Leslie Richardson (Cosima Shaw) wraz z mężem, światowej sławy botanikiem eksperymentalnym dr. Paulem Richardsonem (John Light), kieruje misją kolonizacyjną.

Serial Mars – kiedy premiera?

Mars – światowa premiera największej produkcji National Geographic Channel odbędzie się w niedzielę, 13 listopada, o godz. 21:30.

Opisy odcinków serialu Mars:

Odcinek 1. MARS: Nowy świat

Mars serial
Fot. National Geographic Channel

Rok 2033: Pierwsza załogowa wyprawa na Marsa wchodzi do atmosfery Czerwonej Planety. Podróżujący statkiem Daedalus astronauci przeżywają chwile grozy, kiedy awarii ulega układ niezbędny do bezpiecznego lądowania. Dowódca misji ryzykuje życiem, by we współpracy z centrum kontroli lotów na Ziemi, naprawić usterkę. Czasy współczesne: Sceny dokumentalne przedstawiają testy prowadzone przez koncern SpaceX, który pracuje nad pierwszą na świecie rakietą wielokrotnego użytku. Wykorzystane w niej technologie umożliwią człowiekowi lądowanie na Marsie.

Premiera w niedzielę, 13 listopada, o godz. 21:30.

Odcinek 2. MARS: Lądowanie zakończone

Mars serial
Fot. National Geographic Channel

Rok 2033: Załoga statku kosmicznego Daedalus przemierza nieprzyjazną ludziom Czerwoną Planetę, aby dotrzeć do prowizorycznej bazy. Wyścig z czasem rozpoczyna się na dobre, kiedy dowódca statku przyznaje, że został ranny podczas lądowania. Czasy współczesne: Astronauta NASA, Scott Kelly, rozpoczyna historyczną, trwającą rok misję na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz opowiada o fizycznych i emocjonalnych problemach doświadczanych przez astronautów podczas eksploracji kosmosu.

Premiera w niedzielę, 20 listopada, o godz. 21:30.

Odcinek 3. MARS: Spadek ciśnienia

Mars serial
Fot. National Geographic Channel

Rok 2033: Misja statku kosmicznego Daedalus jest zagrożona. Załoga ma problemy ze znalezieniem odpowiedniego miejsca na założenie osady – takiego, które zapewniłoby jej członkom długotrwałą ochronę przed promieniowaniem. Jeśli to się nie uda, misja może zostać przedwcześnie zakończona. Czasy współczesne: Europejska Agencja Kosmiczna i rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos nawiązują współpracę, aby wspólnie wystrzelić w przestrzeń kosmiczną rakietę orbitalną wyposażoną w zaawansowane systemy obrazowania, które umożliwiłyby zbadanie powierzchni Marsa i znalezienie odpowiedniego miejsca na założenie kolonii z myślą o przyszłych misjach na Czerwoną Planetę.

Premiera w niedzielę, 27 listopada, o godz. 21:30.

Odcinek 4. MARS: Siła

Mars serial
Fot. National Geographic Channel

Rok 2037: Od dnia, w którym załoga statku Daedalus wylądowała na Marsie i założyła pierwszą kolonię, minęły cztery lata. Na Czerwonej Planecie pojawia się nowa ekipa, która ma pomóc pionierom w rozbudowie osady i poszukiwaniach obcych form życia. Szalejąca na Marsie burza piaskowa zaczyna zagrażać dalszemu istnieniu kolonii. Czasy współczesne: Wzorem przyszłego osadnictwa na Marsie jest tętniąca życiem stacja antarktyczna McMurdo. Współcześni naukowcy nieustannie analizują dane, aby znaleźć metody na to, jak na Czerwonej Planecie odkryć ślady życia.

Premiera w niedzielę, 4 grudnia, o godz. 21:30.

Odcinek 5. MARS: Najmroczniejsze dni

Fot. National Geographic Channel
Fot. National Geographic Channel

Rok 2037: Burza piaskowa trwa wiele miesięcy i poważnie uszkadza infrastrukturę kolonii Olympus Town. Ma też fatalny wpływ na samopoczucie jej mieszkańców. Uwięziona w bazie załoga coraz trudniej znosi presję psychiczną związaną z życiem na Marsie. Czasy współczesne: Naukowcy badają wpływ skrajnej izolacji na kondycję astronautów odbywających wielomiesięczne misje, aby przygotować się do przyszłej załogowej ekspedycji na Marsa.

Premiera w niedzielę, 11 grudnia, o godz. 21:30.

Odcinek 6. MARS: Na rozstaju dróg

Mars serial
Fot. National Geographic Channel

Rok 2037: Tragedia, która dotyka kolonię, sprawia, że osoby zaangażowane w misję na Czerwonej Planecie i na Ziemi zaczynają kwestionować jej sens. Mieszkańcy bazy Olympus Town zbierają w sobie siły, aby kontynuować eksplorację Marsa, a centrum kontroli na Ziemi zastanawia się, czy misji nie należy zakończyć. Czasy współczesne: Komercyjna agencja kosmiczna SpaceX rozpoczyna prace nad kolejnym projektem. Jego celem jest opracowanie technologii produkcji rakiet i statków kosmicznych, które umożliwią ludziom dotarcie na powierzchnię Czerwonej Planety.

Premiera w niedzielę, 18 grudnia, o godz. 21:30.

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *