Home Artykuły Pamiętacie Mortal Kombat z 1995 roku? Kulisy i ciekawostki

Pamiętacie Mortal Kombat z 1995 roku? Kulisy i ciekawostki

Pamiętacie Mortal Kombat z 1995 roku? Kulisy i ciekawostki

Film Mortal Kombat z 1995 roku to pierwsza ekranizacja kultowych gier w reżyserii Paula W.S. Andersona, na myśl której aż się łezka w oku kręci. Przed Wami kilka ciekawostek o produkcji.

Gdy w 1995 roku film pojawił się w polskich kinach, wówczas każdy nastolatek marzył o tym, by jak najszybciej zobaczyć film. Wielu widzów z mniejszych miejscowości obejrzało Mortal Kombat dopiero na kasetach VHS. Nie zmienia jednak faktu, że wówczas to było COŚ – niesamowite walki, świetna muzyka i ten niepowtarzalny klimat.

Dzisiaj ponowny seans Mortal Kombat może niektórych zrazić, ale my uważamy, że warto się przemóc i ponownie zaserwować sobie film. Ten charakterystyczny klimat filmów z lat 90. jest niepowtarzalny! Przed Wami kilka ciekawostek o filmie – wiedzieliście o nich?Johnny Cage – kto miał nim zostać?

Mortal Kombat - ciekawostki
Fot. materiały prasowe

Przy tworzeniu tej postaci, twórcy gier wzorowali się na słynnych aktorach hollywoodzkich występujących w filmach akcji. W pierwszej kolejności miał go zagrać Brandon Lee – zginął jednak w tragicznych okolicznościach na planie Kruka.

Potem w postać miał się wcielić Jean-Claude Van Damme, który de facto – odgrywałby samego siebie. Los chciał, że aktor w tym czasie był zajęty pracą przy filmie Street Fighter, czyli ekranizacji innej kultowej serii gier, będącej wręcz głównym konkurentem dla Mortal Kombat.

Ostatecznie rolę przyjął Linden Ashby, który sprawdził się znakomicie.

Scorpion: Get over here!

Chyba każdy pamięta słynne „Get over here” w wykonaniu Scorpiona. A jak nie, to małe przypomnienie:

Słynna fraza wypowiadana jest (zarówno w grach, jak i w filmie) przez współtwórce całej serii – Eda Boona.

Steven Spielberg w Mortal Kombat?

Okazuje się, że Steven Spielberg to wielki fan serii gier Mortal Kombat. Reżyser bardzo chciał pojawić się w filmie i nawet została wymyślona scena, w której miał zagrać.

Pamiętacie jak w filmie poznajemy Johnny’ego Cage’a? Dla przypomnienia:

To właśnie tutaj miał wystąpić słynny twórca, jednak napięty grafik i inne zobowiązania spowodowały, że musiał odrzucić tę ofertę.

Goro – jak powstał słynny bohater?

Współcześnie, Goro zapewne by został zrealizowany przy pomocy CGI. Wówczas – zdecydowano się na animatronikę i mimo że dzisiaj ten bohater wygląda nieco archaicznie, to niewątpliwie należy docenić pracę specjalistów. Ręcznie stworzona kukła sterowana była przez kilkanaście osób. Warto zobaczyć kulisy powstawania:

Miało być brutalnie…

Pierwszy scenariusz zakładał, że film będzie zdecydowanie bardziej brutalny i mocniej oddawał mroczny klimat gry. Miało być dużo przekleństw i dużo krwi.

Niestety – zapędy twórców dość szybko zostały zweryfikowane przed producentów, którym zależało by film dotarł do znacznie większej widowni. Nie było absolutnie mowy o kategorii R. Scenariusz ugrzeczniono, by film mógł otrzymać PG-13.

Egzotyczne lokacje

Mortal Kombat - ciekawostki
Fot. materiały prasowe

Mortal Kombat kręcono w Tajlandii. Ekipa mogła poczuć się jak bohaterowie filmowi – wszystko rozgrywało się na krańcu świata. Lokacje były tak daleko od lądu, że trzeba było wielokrotnie pokonywać tę odległość na specjalnych łodziach. Wybudowano więc mini-wioskę niedaleko planu, by filmowcy nie musieli spędzać większości swojego wolnego czasu w podróży.

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *