Home Artykuły Planescape: Torment – tajemnice kultowej gry cRPG

Planescape: Torment – tajemnice kultowej gry cRPG

Planescape: Torment – tajemnice kultowej gry cRPG

Torment: Tides of Numenera, czyli duchowy spadkobierca kultowej gry cRPG – Planescape: Torment jest już w sklepach. Z tej okazji, wracamy myślami do kultowej produkcji z 1999 roku. Jakie sekrety kryje słynna gra?

Do sklepów trafił Torment: Tides of Numenera – cRPG w klasycznym rzucie izometrycznym, będący spadkobiercą kultowych gier z przełomu XXI wieku (Planescape: Torment, Baldur’s Gate, Icewind Dale). W pełni spolonizowana gra ma nawet narratora w postaci Piotr Fronczewskiego. Wszystko po to, aby starsi gracze mogli się zanurzyć w nowym fantasy, ale z nostalgiczną nutą.

Co ciekawe – sama gra Planescape: Torment z 1999 roku praktycznie nic się nie zestarzała – wciąż zachwyca oprawą graficzną, nieszablonową fabułą i dbałością i najmniejsze detale. Poniższe ciekawostki skierowane są przede wszystkim do osób, które z sentymentem wspominają słynnego erpega. Uwaga – duża dawka nostalgii gwarantowana!Tajemnica twarzy Bezimiennego

Wszyscy fani Planescape: Torment pamiętają OLBRZYMIE pudło, w którym oprócz gry, znajdowało się bardzo wiele dodatków – koszulka, podkładka pod mysz, plakat… Jednak bardzo duże wrażenie robiła sama okładka. Bardzo charakterystyczna niebieska twarz w kontrze do mocnych żółto-pomarańczowych kolorów.

Planescape: Torment - ciekawostki
Fot. Guido Henkel

Wielu graczom, którzy kupowali wówczas prasę bądź chodziło do Empików, facjata ta śniła się po nocach. Twarz Bezimiennego to z kolei… Guido Henkel, producent gry, ucharakteryzowany przez hollywoodzkiego specjalistę.

Słowa, słowa, słowa…

Planescape: Torment do dzisiaj pozostaje jedną z gier, w której pojawiło się najwięcej dialogów i opisów. Łącznie w środku znajduje się 800 tysięcy słów. W przeliczeniu na standardowe strony – wychodzi ich około 3200. Dla przykładu – Lód Jacka Dukaja to 1054 strony, więc wyobraźcie sobie ustawione na półce trzy takie księgi:

Planescape: Torment - ciekawostki

Robi OLBRZYMIE wrażenie!

Jak miał nazywać się Planescape: Torment?

Pierwotnie sama gra miała nosić inny tytuł. Twórcy chcieli wydać produkt o nazwie Planescape: Last Rites. Brian Fargo nawet chodził od studia do studia z konceptem, w którym opisane było, o co tak właściwie będzie chodziło w tej grze i jaki będzie miała klimat.

Planescape: Torment - ciekawostki
Fot. Brian Fargo

Ostatecznie jednak zmieniono nazwę, gdyż istniała już produkcja o tytule Last Rites. Zmieniono więc całość na Udrękę.

O czym miały być kolejne części?

Przez te wszystkie lata, gracze wyczekiwali kontynuacji Planescape: Torment. I pierwotnie były takie plany. Na rynku miał się pojawić Planescape: Lost Souls. Jego akcja miała się rozgrywać pomiędzy wydarzeniami, które już znaliśmy. Fabuła miała mieć miejsce przed i po wydarzeniach z oryginału. Miało tutaj zabraknąć Bezimiennego, ale za to pojawiłyby się postacie drugoplanowe – Ravela, Nie-Sława, Deionarra czy też Zachariasz.

Drugim spin-offem, nad którym myślano to Planescape: Pariah. Głównym bohaterem miałbyć Dak’kon, który próbowałby zjednoczyć ludy githyanki i githzerai przed nadciągającym kataklizmem.

Imię Bezimiennego to…

W Polsce wraz z premierą gry, wydano również książkę autorstwa Raya i Valerie Vallese. Scenariusz jednak w wielu miejscach się różni od tych z gry.

Planescape: Torment - ciekawostki

Wynika to z faktu, że małżeństwo otrzymało jedne z pierwszych konceptów fabularnych. Poznajemy tam też imię głównego bohatera. Bezimienny to… Thane.

Ta muzyka! Ale klimat

Znakomitą muzykę do gry Planescape: Torment stworzył Mark Morgan. Jednak uważni fani odkryli dość szybko, że niezwykle klimatyczny utwór będący podkładem zwiastuna ma zupełnie inny, jeszcze mroczniejszy styl:

Jej twórcą jest Lustmord – muzyk doskonale znany fanom dark ambientu. Miał on odpowiadać za ścieżkę dźwiękową na wczesnym etapie prac. Utwór, który znajduje się w powyższym zwiastunie to fragment utworu The Eliminating Angel z albumu Metavoid.

ZOBACZ TAKŻE: Blade Runner – nie tylko film i powieść. To także kultowa gra komputerowa!