Home Artykuły Ponad 30 lat temu premierę miał film Akademia Pana Kleksa. Do dzisiaj zachwyca!

Ponad 30 lat temu premierę miał film Akademia Pana Kleksa. Do dzisiaj zachwyca!

Ponad 30 lat temu premierę miał film Akademia Pana Kleksa. Do dzisiaj zachwyca!

Akademia Pana Kleksa to kultowy polski film dla dzieci i młodzieży, który do dzisiaj zachwyca kolejne pokolenia. Ciężko uwierzyć, że od premiery mijają dokładnie 33 lata!

Szalone pomysły

Ekranizacja książki Jana Brzechwy do dzisiaj zaskakuje szalonymi i odważnymi pomysłami. Z jednej strony mamy do czynienia z bohaterami znanymi z kart opowiadań braci Grimm i Hansa Christiana Andersena (m.in. dziewczynka z zapałkami), zaś drugiej pojawiają się postacie rodem z filmów SF i horrorów (android o aparycji małego chłopca czy też słynna armia wilkołaków). A to zaledwie czubek góry lodowej:

Spędził 10 lat na tworzeniu filmu

Krzysztof Gradowski do zrealizowania Akademii Pana Kleksa przygotowywał się przez 10 lat. Oprócz reżyserii, sam napisał również scenariusz, współtworzył wiele projektów plastycznych i scenografii, a także komponował niektóre utwory, które pojawiają się w filmie. Bez wątpienia – przeniesienie niesamowitych wizji Jana Brzechwy na język filmowy było olbrzymim wyzwaniem, z którym polski twórca poradził sobie znakomicie.

Rekordowa liczba widzów

W dzisiejszych czasach film, który przekroczy magiczną liczbę miliona widzów, uznawany jest za olbrzymi sukces. W czasach komunizmu w Polsce, do kin trafiało znacznie mniej produkcji oraz starano się pokazywać głównie rodzime produkcje. Akademia Pana Kleksa, która była przeznaczona głównie dla dzieci i młodzieży (ale film oglądali wszyscy) osiągnęła olbrzymi sukces frekwencyjny. Film w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego stał się wielkim hitem – do kin w ciągu trzech lat wybrało się 14 mln widzów! Robi wrażenie, racja?Film, który do dzisiaj zachwyca

Akademia Pana Kleksa do dzisiaj broni się świetnymi rozwiązaniami, niekonwencjonalnymi pomysłami oraz mądrym, uniwersalnym przekazem. Przed premierą spekulowano, że dzieci nie będą mogły wytrzymać w kinie przez cały okres trwania filmu. Okazało się, że chciały więcej! Artystyczny i finansowy sukces Akademii Pana Kleksa pozwolił reżyserowi na niespotykany dotychczas w polskim kinie dziecięcym rozmach realizacyjny. Zdjęcia do kolejnej części, czyli Podróży Pana Kleksa kręcono już nie tylko w Polsce, ale także w Bułgarii i ZSRR. Ale to już historia na inną okazję…

ZOBACZ TAKŻE: Kultowe polskie filmy SF za darmo i online

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *