Home Artykuły Westworld: czy warto oglądać nowy serial science fiction od HBO?

Westworld: czy warto oglądać nowy serial science fiction od HBO?

Westworld: czy warto oglądać nowy serial science fiction od HBO?

Westworld niedawno zadebiutował w HBO. Czy warto oglądać nową produkcję, która ma zastąpić nam Grę o tron? Przed Wami zbiór najważniejszych informacji o serialu.

Westworld – o czym jest?

Tytułowy Westworld to futurystyczny park rozrywki, który stworzony jest na wzór miasteczka na Dzikim Zachodzie. Ludzie, którzy się tam przenoszą, mogą wziąć udział w licznych zadaniach fabularnych lub robić cokolwiek im się podoba. „Aktorami”, którzy żyją w tej rzeczywistości nie są prawdziwe osoby, lecz hosty, czyli bardzo ludzkie androidy nie wiedzące tego, że są maszynami. Pewien mężczyzna w czerni próbuje znaleźć tajemniczy labirynt. Tymczasem niektóre androidy zaczynają się psuć i miewać wspomnienia.

Banalna fabuła? Nic bardziej mylnego

Ciężko streścić fabułę serialu, gdyż już po zaledwie dwóch odcinkach, robi się ona strasznie zawiła – co rusz natrafiamy na kolejne zagadki, niedopowiedzenia i wrażenie, że w tym wszystkim jest większa głębia, niż nam się wydaje. Nie powinno to dziwić, gdyż za stworzeniem scenariusza i reżyserią odpowiada Jonathan Nolan – brat Christophera Nolana. Stwierdził on we wcześniejszych wywiadach, że całość jest rozpisana na 5 sezonów. Główną inspiracją jest film pod tym samym tytułem z 1973 roku. Jednak o ile tamta produkcja stawiała na akcję, tak serial jest zdecydowanie bardziej wielopoziomowy.
Motyw androidów, które zaczynają miewać ludzkie uczucia nie jest w science fiction niczym nowym. Wystarczy tutaj chociażby wspomnieć kultowego Blade Runnera. Widać, że Jonathan Nolan doskonale zdaje sobie z tego sprawę i nie ma zamiaru tutaj odkrywać czegoś nowego, lecz bazować na sprawdzonym pomyśle. Jego siła tkwi jednak w tajemnicy. W ciągu zaledwie dwóch odcinków, udało mu się zarysować intrygę w tak ciekawy sposób, że fani z całego świata już tworzą własne teorie na temat dalszych losów.

Westworld – niczym hollywoodzki film

Westworld Czy warto oglądać
Fot. HBO

Oglądając Westworld serio można się poczuć, jak w parku rozrywki. Bo wystarczy tylko wspomnieć, kto gra w serialu pierwsze skrzypce. Na ekranie widzimy takie hollywoodzkie gwiazdy jak sir Anthony Hopkins, Ed Harris, Evan Rachel Wood czy też Jeffrey Wright. Co najważniejsze – widząc ich, nie widzimy tylko wielkich nazwisk, lecz postacie z krwi i kości.

Do tego wszystkiego dochodzi realizacja – scenografia, efekty specjalne i montaż robią olbrzymie wrażenie. Określenie „na bogato” jest tu jak najbardziej adekwatne. Najważniejsze jest to, że to „tylko” dodatek – zdecydowanie ważniejszy jest tu klimat, aktorstwo i scenariusz, który nie jest przysłonięty zbyt nadmuchaną formą, dzięki czemu nie odwraca uwagi widza.

Co byście zrobili będąc w Westworld?

Westworld Czy warto oglądać
Fot. HBO

Serial pokazuje mroczną wizję, w której możemy oglądać ludzi nie mających żadnych hamulców – rozboje, morderstwa, gwałty… A co byście Wy zrobili będąc w takim parku rozrywki? Czy nie mielibyście żadnych oporów i dopuszczalibyście się najgorszych rzeczy, czy też może postępowalibyście w zgodzie z własnym sumieniem? To wszystko jest niezwykle niepokojące, gdyż przypomina właśnie to, co może nas czekać w niedalekiej przyszłości.

Sam Jonathan Nolan mówił o tym w jednym z wywiadów:

„Bazując na niezwykle sugestywnym filmie z 1973 roku, zależało nam, by postawić pytanie, czy człowiek żyjący w odrealnionym świecie, w którym może robić wszystko, czego tylko zapragnie, może poznać prawdę o sobie, której nie chciałby znać.”

Westworld – gdzie oglądać?

Każdy nowy odcinek Westworld można oglądać w poniedziałki o godzinie 20:10 w HBO oraz w serwisie HBO GO. Pierwszy sezon składać się będzie z 10 odcinków.

***

Jakie inne seriale oglądać? Sprawdźcie nasz ranking najlepsze seriale 2015 roku. A może coś SF? W takim razie polecamy TOP10: najlepsze filmy science fiction lub coś dla fanów grozy – najlepsze horrory science fiction.

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *