Ewa Kozłowska – aktorka w teatrze lalek, ale czy tylko?

0 Comments
Ewa Kozłowska - aktorka w teatrze lalek, ale czy tylko?

Niezwykłe postacie polskiej sceny teatralnej i filmowej zapisują się na kartach historii wybitnymi rolami oraz wspaniałą postawą wobec otaczającej ich rzeczywistości. Osobą wyjątkową, niezwykle ciepłą, serdeczną i pełną pasji do sztuki była aktorka, reżyserka i producentka Ewa Kozłowska, którą przyszło nam pożegnać po długiej i ciężkiej chorobie. 

Ewa Kozłowska – aktorka, reżyserka, producentka

5 lutego 1957 r. urodziła się Ewa Kozłowska, wyjątkowa postać polskiej sceny, głównie teatralnej. Szerszej publiczności pozwoliła się poznać rolą w filmie Księstwo (2011 r.), Klej oraz epizodem w serialu Ojciec Mateusz, gdzie w odcinku pt. Ikona wcieliła się w postać gospodyni. Lubiana Ewa Kozłowska we wrześniu 2021 roku przegrała walkę z długą, ciężką i wyniszczającą chorobą. Zmarła w wieku sześćdziesięciu czterech lat. Aktorka ukończyła warszawską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną na Wydziale Lalkarskim (filia PWST w Białymstoku).

Ewa Kozłowska – praca w teatrze lalek

Aktorka pozwoliła się poznać jako osoba ciepła, serdeczna, kochająca dzieci. Stąd z pewnością wybór drogi aktorskiej, która poszła w kierunku lalkarstwa. Z białostockim Teatrem Lalek Kozłowska związana była w latach 1980 do 1991. Jej charyzma oraz chęć nieustannego rozwoju powodowały, że aktorka chętnie rozwijała się również w roli reżyserki oraz producentki. Jako lalkarka uwielbiała perfekcjonizm. To on motywował Kozłowską do nieustannego rozwoju oraz poszukiwania kilku zawodowych dróg do sukcesu. Dzięki chęci rozwoju stworzyła wiele doskonałych kreacji aktorskich nie tylko na deskach teatru. Wyjątkowa postać ceniona była w kręgach znakomitych artystów, zachwycając ciepłym, przyjaznym usposobieniem, optymizmem oraz perfekcjonizmem. W teatrze lalkarskim na terenie Białegostoku spędziła wiele lat, z miastem Białystok była związana zarówno w czasie studiów jak i pracy zawodowej uwielbiała te rejony kraju. Jej serce pozostanie w ulubionych miejscach, które odwiedzała z ogromnym zaangażowaniem.

Ewa Kozłowska producentką w białostockim radio

Największy dorobek w karierze notuje Kozłowska w kategorii słuchowisk i bajek, emitowanych dla dzieci na antenie radiowej. Wybitna postać zarówno wcielała się w nich w role jak i stała się ich producentką radiową. Z dbałością o każdy szczegół dokładnie nagrywała głos do słuchowiska Na Młynkowej. Ten znany, radiowy element ramówki pozwolił Jej zyskać rzeszę wiernych fanów. Szczególnie ceniła tworzenie dla najmłodszych. Może dlatego wybrała Kierunek Lalkarski oaz całą swoją zawodową karierę oparła o występy dla najmłodszych. Aktorka stała się cenionym specjalistą zarówno w dziedzinie lalkarstwa jak i słuchowisk i bajek radiowych dla dzieci. Młodsze koleżanki i młodsi koledzy mogli nauczyć się od niej przede wszystkim pokory w dążeniu do realizacji, wytrwałości, cierpliwości oraz potwierdzenia, że ciężka praca się opłaca. Aktorka Ewa Kozłowska byłą bardzo lubianą w kręgach sztuki osobą, która potrafiła docenić pracę innych. Współpraca z nią była czasem spokojnymi i owocnym. 

Dodaj komentarz