Hollywood Walk of Fame, czyli znana na całym świecie Hollywoodzka Aleja Gwiazd, przyciąga co roku kilka milionów turystów z całego świata. Zlokalizowana w Los Angeles, składa się z ponad 2600 gwiazd. Każda z nich dedykowana jest innemu twórcy z branży filmowej.
Pierwsze kroki w Alei Gwiazd
Budowa słynnej alei rozpoczęła się w roku 1958, dwa lata później została ona oddana do użytku. Początkowo zawierała ona cztery kategorie gwiazd. Były nimi: film kinowy (Motion Pictures), telewizja (Television), nagranie muzyczne (Recording) oraz Radio. Z biegiem lat dołączyły do niej wyróżnienia w kategorii piątej, jaką jest teatr/występ na żywo (Live theatre/Live performance). Pierwszymi nazwiskami umieszczonymi na hollywoodzkich gwiazdach (jeszcze w formie prototypów), byli artyści: Olive Borden, Louise Fazenda , Preston Foster, Edward Sedgwick i Ernest Torrence, Ronald Colman, Burt Lancaster i Joanne Woodward.
Jak znaleźć się w tym doborowym towarzystwie?
Co roku w czerwcu do Alei dołącza około 20 nowych nagrodzonych nazwisk. Kandydatów do nowej gwiazdy może zgłosić każdy. Zbieraniem zgłoszeń i przyznawaniem wyróżnień zajmuje się Hollywood Chamber of Commerce Walk of Fame. Gwiazdą mogą zostać uhonorowani również zmarli artyści i twórcy. Komisja przyznaje bowiem każdego roku jedną gwiazdę pośmiertnie. Po ogłoszeniu listy nominowanych, każdy z nich musi potwierdzić, że przyjmuje wyróżnienie i pokryć koszt jego stworzenia i instalacji, który wynosi obecnie około 55 000 USD. Wśród artystów znajdują się i tacy, którzy posiadają więcej niż jedno wyróżnienie. Jest to możliwe, gdy twórca zostanie doceniony w kilku kategoriach. Jedyną osobą, która zdobyła pięć gwiazd jest Gene Autry, nazywany Śpiewającym Kowbojem. Czterech twórców może poszczycić się czterema gwiazdami, są nimi: Mickey Rooney , Roy Rogers, Tony Martin i Bob Hope. Trzy gwiazdy należą już do trzydziestu trzech osób. Wśród nich znajdziemy takie osobistości jak Frank Sinatra i Dean Martin. Jedenaście osób ma dwie gwiazdy. Należą do nich na przykład Michael Jackson i Walt Dinsey. O tych i innych twórcach, więcej dowiesz się z portalu kukulturze.pl
Kradzione, polerowane, niszczone – czyli o dalszym losie odznaczeń
Wmurowane w chodnik odznaczenia spotyka różnoraki los. Oddani fani ozdabiają je kwiatami, dbają o ich czystość i piękny wygląd. Zdarza się jednak, że gwiazda jest niszczona. Tak było w przypadku gwiazdy honorującej Donalda Trumpa. Była ona kilkukrotnie dewastowana i poddawana renowacji. Ostatecznie podjęto decyzję o demontażu gwiazdy z powodu stale pojawiających się aktów wandalizmu. Zdarzały się również kradzieże tych odznaczeń. Ostatnia z nich miała miejsce w 2005 roku. Skradziono wówczas gwiazdę z nazwiskiem Gregory Peck. Nie odnaleziono jej do tej pory, zaś sprawcy kradzieży nie zostali złapani.
Najnowsi laureaci (2023)
Swoich gwiazd na hollywoodzkim bulwarze być może doczekają się niebawem wybrani twórcy:
- kategoria Motion Pictures: Juanita Moore (pośmiertnie), Bill Pullman, Uma Thurman, Vince Vaughn, John Waters, Ludacris, Paul Walker (pośmiertnie)
- kategoria Television: Jon Favreau, Mindy Kaling, Martin Lawrence, Ralph Macchio, Garrett Morris, Ellen Pompeo
- kategoria Recording: Marc Anthony, Irving Azoff, Jonas Brothers, Sheila E, Lenny Kravitz, Jenni Rivera (pośmiertnie), Blake Shelton, Charlie Wilson
- kategoria Live Theatre/Live Performance: Lang Lang, Melba Moore, Pentatonix