Kim jest psycholog i jak może nam pomóc?

0 Comments
Jak znaleźć dobrego psychologa

Psycholog to zawód, który jest bez wątpienia potrzebny. Z usług tego specjalisty korzysta bowiem naprawdę wiele osób. Niektórzy mylą jednak ze sobą takie zawody jak psycholog, psychoterapeuta oraz psychiatra. Dobrze byłoby więc wiedzieć, kim jest psycholog oraz czym dokładnie się zajmuje. Wówczas będziemy mogli określić, w jakich okolicznościach warto się do niego udać.

Psycholog – najważniejsze informacje

Psychologiem jest osoba, która ukończyła pięcioletnie studia magisterskie na kierunku psychologia. Warto mieć świadomość tego, że zazwyczaj psycholog posiada jakąś specjalizację. Może także zdecydować się na kontynuację edukacji na studiach podyplomowych. Można więc spotkać się z psychologiem sportu, jak również z psychologiem klinicznym czy dziecięcym. Wbrew pozorom, psycholog może nie tylko zajmować się poradnictwem psychologicznym, ale może być także zatrudniony w agencji reklamowej bądź w policji. Coraz więcej psychologów decyduje się na ukończenie szkolenia z psychoterapii w wybranym przez siebie nurcie. Wówczas psycholog staje się jednocześnie psychoterapeutą i może prowadzić psychoterapię. 

Komu może pomóc psycholog?

Psycholog może pomóc tak naprawdę każdemu. Wystarczającym powodem do odwiedzin w jego gabinecie jest odczuwanie potrzeby rozmowy z nim. Z usług psychologów korzystają najczęściej osoby przeżywające trudności adaptacyjne, jak również osoby borykające się z różnego rodzaju zaburzeniami psychicznymi. Psycholog pomaga także rodzicom mającym trudności wychowawcze. Osoby, które doświadczyły traumy także mogą poszukiwać pomocy w gabinecie psychologicznym. Trzeba mieć na uwadze to, że psychologowie zajmują się wyłącznie tak zwanym poradnictwem psychologicznym. Jeśli zależy nam na terapii, wybierzmy się do psychologa, który jest jednocześnie psychoterapeutą. 

Jak znaleźć dobrego psychologa?

Znalezienie dobrego psychologa nie jest tak trudne, jak się niektórym wydaje. Pomocne może być zapoznanie się z opiniami różnych osób. Wydaje się, że im większa liczba pozytywnych opinii, tym lepiej. Negatywne opinie klientów świadczą niestety na niekorzyść danego psychologa. Dla wielu osób istotne są również cenniki usług poszczególnych psychologów. Cena za konsultację jest wyższa, jeśli psycholog jest jednocześnie psychoterapeutą. Warto mieć to na uwadze. Rozmowa trwa zazwyczaj od 45 do 60 minut, w zależności od konkretnego gabinetu. Spotkania odbywają się zazwyczaj raz w tygodniu, zawsze w tym samym miejscu. Klient zawsze decyduje o tym, o czym chce rozmawiać z psychologiem. 

Dodaj komentarz