Najlepsze filmy 2021 roku – ranking

0 Comments
Najlepsze filmy 2021 roku - ranking

Choć rok 2021 dla właścicieli kin nie należał do najłatwiejszych ze względu na pandemię, to przemysł filmowy rozwijał się tak samo, a być może nawet lepiej niż w poprzednich latach. Ubiegły rok zaszczycił fanów nie tylko świetnymi dokumentami, a także kolejnym filmem z serii Spider-Man. Nie obeszło się także bez świetnych pozycji z gatunku Sci-fi, takich jak Diuna. Wszystkie te tytuły znajdziesz w poniższym rankingu, obejmującym produkcje z całego świata.

Diuna

Reżyseria: Denis Villeneuve

“Diuna” to jeden z najlepszych filmów gatunku science fiction ostatnich lat. Produkcja opowiada historię pełnej przygód podróży Paula Atreidesa. Ciąży nad nim przeznaczenie, którego nie jest w stanie zrozumieć. Pomóc ma mu w tym właśnie wyprawa, w czasie której musi udać się na najniebezpieczniejszą planetę we wszechświecie, gdzie ma uratować rodzinę. Na planecie rozpoczyna się konflikt o dostęp do cennych substancji, które nie występują nigdzie indziej. Film, choć jego akcja dzieje się w fikcyjnym świecie, wspaniale odzwierciedla ludzkie uczucia i skłonności w walce o swoje życie i dobro bliskich.

W obsadzie filmu można szukać gwiazd pokroju Jasona Momoa czy Zendaya’i. Produkcja od chwili ukazania się zebrała 6 Oscarów, wydawcy powieści Franka Herberta, na której bazuje film, zmuszeni byli dodrukować kolejne egzemplarze.

Spider-Man: Bez drogi do domu

Reżyseria: Jon Watts

Spider-Man to postać, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Jednak w świecie filmu jego tożsamość zostaje ujawniona po raz pierwszy, powodując szok wszystkich jego wielbicieli. Od tego momentu jego życie prywatne nie może być łączone z obowiązkami superbohatera, ponieważ walcząc ze złem ryzykuje także dobrem swoich bliskich. W tej sytuacji główny bohater prosi o pomoc doktora Strange’a, który specjalnym zaklęciem wywołuje wyrwę w ich świecie. Niestety, z jej pomocą przedostają się do niego wszyscy najwięksi złoczyńcy, z którymi Spider-Manowi przyszło się mierzyć w przeszłości. Peter staje przed wyborem – czy ponownie ratować świat i ryzykować dobrem swoim i swoich bliskich, czy usunąć się w cień i zadbać o bezpieczeństwo osób, na którym mu zależy.

W rolę tytułowego Spider-Mana wciela się Tom Holland, a na planie filmowym jako filmowa MJ towarzyszy mu Zendaya – jego życiowa partnerka. W serwisie Filmweb produkcja uzyskała wysoką opinię 7,9 głosami blisko 65 tysięcy fanów.

Na rauszu

Reżyseria: Thomas Vinterberg

Chociaż ogólnoświatowa premiera miała miejsce w 2020 roku, to do polskich kin film dotarł dopiero w czerwcu 2021. Opowiada on historię grupy przyjaciół oraz nauczycieli szkoły średniej, dla których wspaniałym pomysłem wydaje się utrzymywanie stanu upojenia przez całe życie. Co za tym idzie, główni bohaterowie znajdują się pod wpływem alkoholu również w swojej pracy. I choć zwiastuny oraz opis filmu wskazują, że jest to komedia, to tak naprawdę “Na rauszu” opisuje nie tylko alkoholowe przygody, lecz także bezsilną walkę z kryzysem wieku średniego. Nie spodziewają się, że utrzymywanie 0,5 promila alkoholu, mimo, że wydaje się to małą ilością, może mieć poważne skutki. Eksperyment stopniowo wymyka się spod kontroli.

Film swoją oryginalnością zagwarantował sobie Oscara, a dla Mads’a Mikkelsen’a, odgrywającego rolę jednego z głównych bohaterów, był to jeden z najlepszych popisów w jego karierze. W serwisie Filmweb film uzyskał ocenę 7,6.

Obiecująca. Młoda. Kobieta.

Reżyseria: Emerald Fennell

Cassandra, główna bohaterka, której rolę odgrywa znana i lubiana Carey Mulligan, zawsze uznawana była za obiecującą młodą kobietę. Jednak, jak to często bywa, w jej życiu wydarzyło się coś, co na zawsze pogrzebało jej plany na przyszłość. Tragiczne wydarzenia powodują, że rzuca wymarzoną uczelnię i całkowicie oddala się od przeszłego życia i dawnych znajomych. Są to jednak tylko pozory. Cassie nigdy nie przebaczyła tym, którzy zawinili wobec niej. Prowadzi podwójne, sekretne życie. Nocami, ubierając specjalny strój wyrusza na polowanie do barów, gdzie poluje na męskich drapieżników. Ci jednak nie wiedzą, że Cassandra nie będzie ich zabawką i szybko orientują się w jakie wpadli tarapaty.

“Obiecująca. Młoda. Kobieta.” to pozycja obowiązkowa dla osób lubiących odrobinę tajemnicy i nie szukających tanich emocji. Film zdobył nagrodę Oscar, a w Filmwebie posiada ocenę 7,7.

Nie patrz w górę

Reżyseria: Adam McKay

“Nie patrz w górę” to pozycja niemal tak potężna jak kometa, która wkrótce staranuje Ziemię. By zapobiec katastrofie Kate Dibiasky, studentka astronomii oraz jej profesor dr Randall Mindy próbują ostrzec ludzkość przed nieuchronnym końcem. Jak się jednak okazuje, takie informacje pojmowane są przez społeczeństwo jako słabej jakości kawał i prowadzą do wielu niezręcznych sytuacji. Mimo to naukowcy nie poddają się – składają wizytę prezydent Orleanu, przekonują także jej syna – szefa sztabu swojej matki. Udają się też do programu The Daily Rip, który na ogół przekazuje mieszkańcom pozytywne wiadomości. I chociaż do zderzenia komety z Ziemią pozostało tylko pół roku, to ludzie nadal nie mają ochoty po prostu spojrzeć w górę.

W rolę profesora Mindy wciela się sam Leonardo DiCaprio. Film uzyskał nagrodę WGA oraz 35 nominacji, a użytkownicy serwisu Filmweb przyznają mu ocenę 6,8. Jest to pozycja dla osób lubiących dreszczyk grozy oraz dobrej jakości humor.

Ojciec

Reżyseria: Florian Zeller

“Ojciec” to pozycja wyróżniająca się pod wieloma względami. Jest to świetnie ukazany obraz człowieka, który pomimo swojej słabości, postępującej demencji oraz starego wieku próbuje pozostać silny i samodzielny. Anthony to 80 letni staruszek, którym zajmuje się jego córka Anne, ciągle odrzuca propozycję wynajęcia dla niego opiekunki. Nie zmienia to jednak faktu, że córka stale przebywa ze swoim ojcem i dostrzega pogłębiającą się chorobę. Jednego dnia jej ojciec czuje się wspaniale, drugiego jednak nie rozpoznaje jej, przez co Anne decyduje się na wynajęcie opiekunki Laury, która będzie się opiekowała starcem podczas jej nieobecności. Zdezorientowanie i słabość ojca Anne są tak uderzające, że oglądający sam zaczyna mieć zaniki pamięci i zaczyna opłakiwać chorobę Anthony’ego jak własnego ojca.

Nie bez powodu “Ojciec” uznawany jest za jeden z najlepszych dramatów ostatnich lat. W obsadzie znajduje się między innymi Anthony Hopkins, grający rolę tytułowego ojca. Film zdobył dwa Oscary i bardzo wysoką ocenę Filmwebu – 8,2.

Nie czas umierać

Reżyseria: Cary Joji Fukunaga

“Nie czas umierać” to kolejny epizod przygód znanego i uwielbianego na całym świecie Jamesa Bonda. I chociaż agent przebywa na Jamajce, gdzie wiedzie spokojne, sielankowe życie, to na prośbę starego przyjaciela z CIA – Felixa Leitera – postanawia udać się na kolejną misję. Agent opowiada głównemu bohaterowi o trapiącej go zagadce porwania naukowca. James Bond, słynący ze swego geniuszu i przebiegłości uznaje to zlecenie za bułkę z masłem, którą mógłby zjeść w swoim jamajskim raju. Jednak szybko okazuje się, że zadanie nie jest tak proste do wykonania jak tego oczekiwał. 007 tropiąc naukowca trafia na przeciwnika, z jakim jeszcze nigdy nie przyszło mu się mierzyć. Dysponuje on nowoczesną technologią, która skutecznie powstrzymuje Bonda od osiągnięcia celu.

Jak każdy film z Jamesem Bondem (Daniel Craig) “Nie czas umierać” to prawdziwa perełka kina. Produkcja zdobyła nagrodę Oscara, ocenę 7 w serwisie Filmweb, oraz przyciągneła do kin miliony widzów na całym świecie.

Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni

Reżyseria: Destin Daniel Cretton

Shaun to zwykły chłopak, na co dzień mieszkający w Stanach. Doskonale jednak zdaje sobie sprawę ze swojej przeszłości i z legendy, która dotyczy jego rodziny. Wieku temu wojownik Xu Wenwu zdobył artefakt dający mu ogromną siłę oraz nieśmiertelność. Przez wieki tworzył armię gotową podbić świat, jednak w 1996 roku poznał mistrzynię sztuk walki z wioski Ta Lo, z którą ożenił się i założył rodzinę. Jednak teraz, odkrywając sens legendy Xu Wenwu pragnie uwolnić demony z innego świata, zamknięte w grobowcu wieku temu. Do tego jednak potrzebuje medalionu, który Shaun’owi przekazała jego matka i żona Xu. W tym celu nasyła na syna wyszkolonych wojowników, którzy demolując San Francisco zmuszają Shaun’a do podróży. Jak się okazuje, będzie to wyprawa długa i niebezpieczna, a jej finał zmusi bohatera do wielu trudnych moralnych wyborów.

“Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni” to pozycja dla osób, które uwielbiają efekty specjalne, piękne widoki i przede wszystkim sztuki walki. Dodatkowym atutem jest producent filmu – Marvel – dzięki czemu miliony osób udały się na premierę do kin, a w serwisie Filmweb oceniły produkcję na 7,1.

Podsumowanie

Łatwo więc zauważyć, że rok 2021 był obfitym rokiem dla producentów filmów oraz dla ich fanów. W powyższym rankingu każdy znajdzie odpowiednią dla siebie porcję emocji i rozrywkę, która zapadnie w pamięć na długo.

Dodaj komentarz