Home Newsy 1983: ostry komentarz Agnieszki Holland i pozytywna recenzja z USA

1983: ostry komentarz Agnieszki Holland i pozytywna recenzja z USA

1983: ostry komentarz Agnieszki Holland i pozytywna recenzja z USA

30 listopada 2018 roku na platformę Netflix trafił pierwszy polski serial 1983. Niestety, rodzima krytyka nie zostawiła na nim suchej nitki, zarzucając fatalne dialogi oraz kiepski scenariusz. Co ciekawe, kilka dni później ukazała się amerykańska recenzja, komplementująca serial. Sceptycznie wobec polskiej widowni odniosła się Agnieszka HollandPozdrawiam! Dobrych gier komputerowych.

1983 miało być wielkim wydarzeniem na polskim rynku kinematograficznym. Oto w końcu otrzymaliśmy pierwszy serial na Netflixie z aktorami oraz twórcami spod flagi biało-czerwonej. Niestety, od 23 listopada – a więc od momentu, kiedy zostało zniesione embargo – polscy krytycy nie przestają wieszać psów na produkcji. Nie ma co się dziwić, 1983 zawiodło każdego, kto liczył na angażującą fabułę oraz intrygujące podejście do alternatywnej historii RP. Przypomnę, że koncept scenopisarski prezentował współczesną Polskę, która wciąż znajduje się pod rządami komunistów. Abstrahując od nieścisłości historycznych (dlaczego nasz kraj w czasach komuny przekształcił się po 20 latach w potęgę gospodarczą?), serial stoi w schizofrenicznym rozdarciu między konwencją political-fiction a cyberpunkowym pośpiechem za estetyką Blade Runnera. Brakuje zwłaszcza – zaznaczonego już na poziomie tytułu – skupienia się na problematyce inwigilacji, którego bezbłędnie doświadczymy w popularnym 1984 George’a Orwella.

1983: nasza opinia o polskim serialu Netflixa

Nasz recenzent napisał o 1983:

Dialogi, które ewidentnie były pisane po angielsku, a po polsku są nie do zniesienia, dłużyzny znane w polskim filmie od dekad i aktorstwo Maćka Musiała. […] Raziła mnie niespójność historyczna. Nawet zakładając, że to fikcja i historia alternatywna, to i tak miałem problem z tym, co widać na ekranie. […] Mnogość i pomieszanie wątków oraz postaci składa się na dezorientację odbiorcy, a to z kolei na coraz mniejsze zainteresowanie opowiadaną historią. Do tego wystarczy dodać słabego aktora pierwszoplanowego i dłużyzny, a otrzymujemy serial, który nie jest oglądany nawet w połowie.

Nie zabrakło również pochwał:

Wrażenie robi ogrom przygotowań od strony wizualnej – kostiumy, wnętrza, masa identyfikacji wizualnej państwa, miasta, instytucji i firm.1983: pozytywna recenzja w NBC

Opinia Huberta Spychalskiego na temat 1983 pokrywa się z większością recenzji w polskich mediach. Najwięcej krytyki zbiera Maciej Musiał – czy zasłużenie? Nie do końca. Grany przez niego pupilek systemu, który mleko wyssał z piersi propagandy, został fatalnie napisany na poziomie scenariusza. Trudno było tworzyć z jego sylwetki realistycznego bohatera. Młody aktor nie ma jeszcze takiej wprawy, jak starsi koledzy i koleżanki po fachu – tylko oni wypadli wiarygodnie na przestrzeni całej fabuły (ze szczególnym naciskiem na kreację Jowity Budnik oraz stale posiadającą magiczną wrażliwość Sandrę Korzeniak). Co ciekawe, serial posiada dobrą prasę w Stanach Zjednoczonych.

Dziennikarka NBC, Ani Bundel, napisała entuzjastyczną recenzję 1983. Neguje w zasadzie wszystkie pejoratywne opinie na temat serialu. Jej zdaniem 1983 może być jednym z najlepszych produkcji, które trafiły na platformę Netflix w tym roku. Recenzentka zauważa również, że całokształt jest sprawnie napisany, zaś fabuła ma szansę przykuć widza do fotelu. Podkreśla zwłaszcza polityczne konteksty serialu – w jej oczach 1983 krytykuje rządy Donalda Trumpa. Tutaj prawdopodobnie leży największa kość niezgody pomiędzy polskim a zagranicznym odbiorcą. Polacy liczyli na dbałość historyczną, skupienie się na faktycznych wydarzeniach oraz pełną prezentację PRL-u w świecie jutra. Netflix postawił na bardziej uniwersalną treść. Polska pod rządami komunistów A.D. 2003 nie odbiega w swojej wizji od większości ekranowych dystopii. W ten sposób stwarza większe pole do interpretacji oraz krytyki.

1983 – pełną pozytywną recenzję NBC znajdziecie tutaj:

Agnieszka Holland ostro reaguje na krytykę

Sieć jak sieć – każdy ma prawo do wyrażenia własnej opinii. Nie każdy robi to w sposób subtelny i wyrafinowany. Niestety, do podobnego grona internautów można zaliczyć Agnieszkę Holland. Ceniona reżyserka zrealizowała 2 odcinki 1983 (kolejne epizody przypadły jej córce Kasi Adamik, partnerce córki Oldze Chajdas oraz Agnieszce Smoczyńskiej). Niedawno Holland wypowiedziała się na Facebooku pod postem krytykującym serial:Agnieszka Holland 1983

Smutne, że tak przaśne słowa – niczym z filmów Patryka Vegi – padły ze strony Agnieszki Holland. Bardziej w guście są wypowiedzi reżyserki, napisane pod postem Tomasza Raczka:

Agnieszka Holland 1983

Agnieszka Holland 1983

Agnieszka Holland 1983

Filmy i seriale powinny mówić same za siebie. Szkoda, gdy ich potencjał odsłania się dopiero wraz z ustnym suplementów twórców. Pozdrawiam. Grajcie w gry komputerowe z głową.

ZOBACZ TAKŻE: 1983: polski serial Netflixa – recenzje, komentarze, opinie. Jak oceniana jest produkcja?

  • Ale to jest całkiem dobry serial… Oprócz dialogów, które są koszmarne w E1, potem już jest jako tako.
    To nie jest wydarzenie artystyczne roku i film, który wygra nagrody, po prostu całkiem dobre filmidło (ze smaczkami w stylu Prawo i Sprawiedliwość).

  • Ach, my Polacy w ogóle się nie znamy, nie łapiemy żadnych konwencji: tylko ciągle te gry i gry. 🙂

  • Artur

    Obejrzalem w 2 dni calosc. Dla mnie super 9/10.
    PS. ktokolwiek byl grafikiem i wymyslil „nowe” godlo Polski medal – jest zaje…ste.