Home Newsy 1983: polski serial na Netflix – pełny zwiastun. Robi wrażenie!

1983: polski serial na Netflix – pełny zwiastun. Robi wrażenie!

1983: polski serial na Netflix – pełny zwiastun. Robi wrażenie!

Niedługo na platformie Netflix zadebiutuje pierwszy polski serial. 1983 doczekał się już krótkiego teasera, jednak dopiero teraz włodarze największego serwisu VOD odsłonili wszystkie karty. Do sieci trafił pełny zwiastun produkcji.

Oferta Netflixa stale powiększa się o europejskie tytuły. Niedawno mogliśmy zobaczyć hiszpański Dom z papieru, duński The Rain oraz niemiecki Dark. Zwłaszcza ostatni z seriali przypadł światowej widowni do gustu. Serwis podpisał umowę z Niemcami na kolejne 5 produkcji oryginalnych. Kolejnym krajem, który już niedługo będzie mógł pochwalić się własnym serialem na Netflixie jest Polska. 1983 będzie wariacją historyczną nad możliwością przetrwania komunizmu oraz Związku Radzieckiego do współczesnych czasów. Za kamerą stanęły największe reżyserski polskiego pochodzenia – w tym Agnieszka Holland. Decyzja o angażu słynnej twórczyni spotkała się już z wieloma głosami sprzeciwu.

1983: jaka fabuła? Są kontrowersje!

Jest rok 1983. Wydaje się, że władze komunistyczne stopniowo zaczynają grzęznąć w bagnie ustroju politycznego, którego sami są reprezentantami. Niestety, w Warszawie ma miejsce straszliwy atak terrorystyczny. Jego skutki zmieniają bieg historii znanej z podręczników. Fabuła serialu osadzona zostaje w 2003 roku, w alternatywnej, komunistycznej rzeczywistości. Głównymi bohaterami 1983 są: idealistyczny student prawa oraz skompromitowany oficer śledczy. Wspólnie wpadają na trop spisku „który pozwolił utrzymać żelazną kurtynę i represyjne państwo policyjne w Polsce”. Jakby tego było mało, władze komunistyczne planują wprowadzić w życie przerażający plan, mogący odmienić losy całego świata.

Oczywiście, podobna konwencja spotkała się już z wieloma nieprzychylnymi głosami. Redaktor tygodnika Do Rzeczy, Kamil Trzeciakiewicz skrytykował kilka miesięcy temu 1983. Zdaniem autora artykułu zachowanie twórców produkcji to rodzaj zdrady wobec Polski – brutalny manifest, niweczący spuściznę romantycznych wieszczów. Z drugiej strony niektórym dziennikarzom i krytykom nie podoba się, że podobny serial powstaje w 2018 roku, kiedy Rzeczpospolita świętuje 100-lecie odzyskania niepodległości.1983 – pierwszy zwiastun produkcji:

1983: zły zwiastun i obsada

Obok Wiedźmina – kolejnego polskiego reprezentanta na Netflixie – z niedoczekaniem śledzę większość materiałów związanych z 1983. Niestety, powyższy zwiastun rozczarowuje mnie najbardziej, karmiąc ciężkostrawnym kiczem. Jest do bólu amerykański, równocześnie zrealizowany w naszym ojczystym języku (jak cały serial), co zbytnio nie klei się ze sobą. Z drugiej strony dawno nie słyszałem ciekawszej i bardziej oryginalnej fabuły pośród produkcji oryginalnych największej platformy VOD. Szkoda, że nie wybrzmiewa ona z zaprezentowanej zapowiedzi.

W obsadzie 1983 znaleźli się: Michalina Olszańska, Maciej Musiał (który zagra również w Wiedźminie), Andrzej Chyra, Robert Więckiewicz, Zofia Wichłacz, Edyta Olszówka, Mirosław Zbrojewicz, Krzysztof Wach, Patrycja Volny, Wojciech Kalarus oraz Ewa Błaszczyk. Producentami wykonawczymi zostali: Frank Marshall (Jurassic World), Robert Zotnowski (House of Cards), Andrzej Besztak oraz Maciej Musiał, Agnieszka Holland i Joshua Long. Ten ostatni jest pomysłodawcą oraz showrunnerem 1983.

Serial trafi na platformę Netflix 30 listopada 2018 roku.

ZOBACZ TAKŻE: Ślepnąc od świateł: kiedy premiera? Polskie HBO niczym Netflix

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *