Home Newsy 1983: polski serial Netflixa – recenzje, komentarze, opinie. Jak oceniana jest produkcja?

1983: polski serial Netflixa – recenzje, komentarze, opinie. Jak oceniana jest produkcja?

1983: polski serial Netflixa – recenzje, komentarze, opinie. Jak oceniana jest produkcja?

Niedawno zdjęto embargo z pierwszego polskiego serialu na Netflixie. Co za tym idzie: sieć wypełniła się recenzjami oraz opiniami na temat 1983. Szykuje się kawał dobrego kina, choć niektórzy krytycy wskazali kilka wad, w tym drewniane aktorstwo (stosując wyjątkowo nieprzekonującą argumentację). Dodatkowo platforma streamingowa wyemitowała nowe zwiastuny serialu.

Netflix wie, jak rozkochać w sobie tłum subskrybentów. Obok uniwersalnych, amerykańskich produkcji oryginalnych (jak Stranger Things czy Orange Is The New Black), najpopularniejsza platforma VOD zaczęła realizować lokalne filmy oraz seriale. W ten sposób biblioteka serwisu wzbogaciła się o takie tytuły, jak niemiecki Dark albo duński Rain. Dwa lata temu zapowiedziano również powstanie pierwszego polskiego serialu Netflixa. 1983 – bo tak nazwana została produkcja – zostanie wyemitowany już 30 listopada 2018 roku. W sieci pojawiły się pierwsze wiadomości na temat serialu. Czego możemy się spodziewać po tytule realizowanym przez Agnieszkę Holland?

1983: opis fabuły. Komunizm we współczesnej Polsce

Fabuła 1983 osadzona została na dwóch płaszczyznach czasowych. Pierwsza rozgrywa się w 2003 roku w Polsce, która wciąż znajduje się pod rządami komunistów. Druga – w całości składająca się z retrospekcji – osadzona została w tytułowym roku 1983. Wtedy miał miejsce tajemniczy zamach terrorystyczny, który sprawił, że Żelazna Kurtyna wciąż spowija wschodnią część Europy. Obserwujemy zatem szarą rzeczywistość współczesnego PRL-u. Technologiczny rozwój (społeczeństwo korzysta już z telefonów oraz komputerów) kontrastuje z zaparkowanymi na ulicy polonezami oraz Służbą Bezpieczeństwa. Co ciekawe, w realiach serialu Polska na przestrzeni kilku kolejnych lat komunizmu wyrośnie na prawdziwą potęgę gospodarczą na arenie międzynarodowej.

Los styka ze sobą młodego studenta prawa-idealistę Kajtka Skowrona (Maciej Musiał) oraz śledczego Anatola Janowa (Robert Więckiewicz). Wspólnie postanowią rozwiązać zagadkę sprzed dwóch dekad. Szybko okaże się, że władze knują kolejny spisek – teraz w zagrożeniu znalazły się losy całego świata!

Tytuł serialu bezpośrednio nawiązuje do słynnej powieści George’a Orwella 1984. Wygląda na to, że odbiorcy w obu przypadkach doświadczą wnikliwej analizy systemu totalitarnego. Względna utopia skrywa pod sobą system oparty na stałej inwigilacji oraz szczegółowej kontroli mieszkańców.1983 – zwiastuny prezentujące bohaterów serialu:

Kajetan Skowron stracił rodziców w zamachu. Jako sierota, został niemal w całości wychowany przez totalitarne państwo. Jego idealistyczna percepcja studenta prawa ulegnie deformacji, gdy dowie się o tajemniczym spisku, ważącym na szali losy całego świata.

Jak w każdym szanującym się serialu z wątkiem kryminalnym na pierwszym planie, detektywów będzie dwóch. Własne śledztwo rozpocznie również Anatol Janów – milicjant ukarany za zadawanie niewygodnych pytań. Szybko znajdzie wspólny język z młodym studentem prawa.

1983 opowiada też o losach tajemniczej Effy (Michalina Olszańska) i Ruchu Oporu przeciwko komunistycznej władzy o nazwie Lekka Brygada.

1983: recenzje są raczej przeciętne

Dotychczasowe recenzje wskazują na umiarkowanie satysfakcjonujący poziom produkcji. 1983 nie jest zdaniem krytyków arcydziełem, jednak polscy twórcy pokazali się w bardzo dobrym stylu. Scenariusz posiada rzekomo kilka wad, z czego największe dotyczą zbędnych postaci oraz dialogów. Przez krytyków zostały pożarte zwłaszcza wygłaszane kwestie. Trudno jednak mówić o ich zasadności – w jednej recenzji możemy przeczytać: Ludzie nie rozmawiają tak jak słychać to w „1983”. Cóż, słowo pisane w scenariuszu powinno różnić się od codziennych rozmów czy oklepanych small-talków – takie są jego odgórne założenia. Postacie w kinie Quentina Tarantino czy Ridleya Scotta nie mówią, jak każdy everyman spotkany na ulicy. Nie sposób jednak odrzucić podobne zastrzeżenia po zobaczeniu kilku zwiastunów 1983. Faktycznie, dialogi nie stoją tam na najwyższym poziomie. Fabuła wyzbyta zostaje natomiast ze spektakularnych scen akcji, w kilku momentach wlekąc się i przynudzając.
Podsumowując: serial posiada intrygującą fabułę z wieloma celnymi odniesieniami do współczesnej Polski oraz sytuacji politycznej na całym świecie. Brakuje jednak nawiązań do realnych postaci historycznych oraz wydarzeń z kart podręczników. Co ciekawe, dla niektórych krytyków brak wzmianki o Solidarności czy Wałęsie to błąd (sic!). Tacy oceniają 1983 najczęściej jako średni czy najgorzej: przeciętny.

1983 – kiedy premiera serialu?

Serial będzie składał się z 8 odcinków. Produkcja zadebiutuje na platformie Netflix już 30 listopada 2018 roku.

ZOBACZ TAKŻE: The Liberator: Netflix zrealizuje animację o II wojnie światowej. Reżyserem polski twórca!

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *