Home Newsy Twórcy zdradzają fabułę 8. i 9. sezonu American Horror Story. Takich historii nie spodziewał się nikt!

Twórcy zdradzają fabułę 8. i 9. sezonu American Horror Story. Takich historii nie spodziewał się nikt!

Twórcy zdradzają fabułę 8. i 9. sezonu American Horror Story. Takich historii nie spodziewał się nikt!

Każdy sezon American Horror Story stanowi autonomiczną, zamkniętą historię (czasem tylko powracają bohaterowie poszczególnych cykli). Widzowie gościli już w szpitalu psychiatrycznym, opętanej kolonii Roanoke, cyrku dla dziwolągów oraz nawiedzonym hotelu. Gdzie twórcy serialu zabiorą ich tym razem?

Z jednej strony American Horror Story aspiruje do rangi postmodernistycznej produkcji dla fanów horrorów – zbiera klisze i schematy kina grozy, a następnie kumuluje je w poszczególnych sezonach serii. Z drugiej, większość historii rozgrywa się w różnych okresach czasowych Stanów Zjednoczonych, periodyzując przeszłość kraju. Twórcy igrają z widzem, makabreskę mieszają z ambitnym horrorem – całokształt stąpa po cienkiej granicy między autentyczną grozą a prześmiewczym kiczem.

american horror story, fabuła, sezon 8, sezon 9, fabuła
kadr z serialu „AHS: Roanoke”

AMERICAN SF STORY

Ostatnimi czasy gatunek SF cieszy się renesansem popularności. W kosmos wystartował najnowszy sezon Agentów T.A.R.C.Z.Y., Killjoys uzyskuje wysokie notowania wśród seriali – nawet spin-off Czarnego lustra może poszybować w odległą galaktykę wraz z załogą USS Callister. Nic dziwnego, że Ryan Murphy zdecydował się przenieść fabułę American Horror Story kilkanaście lat wprzód. O czym opowie 8. sezon AHS? Przekonajcie się sami:

Na dzień dzisiejszy mogę powiedzieć tylko tyle, że pragnę wyruszyć w realną przyszłość – tam jeszcze mnie nie było. Przedstawiłem mój projekt szefowi FX, Johnowi Landgrafowi, na krótko przed tym wywiadem. Bardzo mu się spodobał, jednak prosił, abym nie zdradzał mu większej ilości szczegółów tego przedsięwzięcia. Mimo to uchyliłem mu rąbka tajemnicy – o mały włos, a spadłby z krzesła! Nowe odcinki powinny spodobać się odbiorcom. Sezon będzie różnił się od pozostałych – zawsze staram się zrobić coś zupełnie innego, niż w poprzednim cyklu.

Z wypowiedzi Murphy’ego wynika, że American Horror Story zbliży się do konwencji Czarnego lustra – zwłaszcza wskazuje na to wzmianka o realnej przyszłości.

To ciekawy zabieg – o ile twórcy przedstawiali dotychczas w przerysowanym i prześmiewczym sposób przeszłość Ameryki, tak tym razem ich satyryczny komentarz będzie odnosił się do wyimaginowanej przyszłości kraju.

american horror story, fabuła, sezon 8, sezon 9, fabuła
kadr z serialu „AHS: Sabat”

SABAT W MURDER HOUSE?

O ile 8. sezon faktycznie będzie stanowił powiew świeżości dla serii, tak 9. sezon American Horror Story przyniesie wyłącznie stare i znajome twarze. Twórcy planują zrealizować wielki cross-over Murder House’u z Sabatem. Oznacza to, że bohaterowie 1. sezonu AHS spotkają się z postaciami z 3. – takie rozwiązanie prowadzi jednak do wielu komplikacji.

American Horror Story posiada stałych aktorów, towarzyszących produkcji od wielu lat. W każdym sezonie wcielają się oni w nowych bohaterów (pomimo odgórnie ustalonego emploi). Taissa Farmiga, Sarah Paulson, Evan Peters, Denis O’Hare, Jessica Lange i Jamie Brewer – oni wszyscy wystąpili w zarówno w Murder House, jaki i Sabacie.
Ryan Murphy pracuje obecnie nad 8. sezonem franczyzy. Wszystko wskazuje jednak, że długo oczekiwany cross-over (twórcy zapowiedzieli go już w 2016 roku) w końcu dojdzie do skutku:

Pracujemy nad tym. Nie oczekujcie cross-overu w kolejnym sezonie. Odbyliśmy spotkanie, na którym przedstawiłem projekt – nie zrealizujemy go jako pierwszy, ponieważ część obsady jest wtedy niedostępna. 

Kto zagrałby w 9. sezonie? Z odpowiedzią śpieszy Murphy:

Chciałby zebrać całą ekipę, nawet Dylana McDermotta, Connie Britton i Jessicę Lange. Każdy, z kim miałem okazję współpracować – nawet Kathy Bates – wydawał się pozytywnie nastawiony do tego przedsięwzięcia. Aktorzy cieszyli się, że znów będą mogli spotkać się na planie i wspólnie zrealizują nowy projekt. Dlatego napisanie tego sezonu zajmie mi trochę więcej czasu – to 25 postaci! Ale obiecuję – powrócą wszystkie!

Twórcy zazwyczaj nie zdradzali fabuły poszczególnych sezonów niemal do momentu ich premiery. Cóż, muszą przekonać widzów ciekawą treścią, po zupełnie chybionym Kulcie.

ZOBACZ TAKŻE: American Horror Story: Kult – kiedy i gdzie oglądać? Klauny nadciągają!