Home Newsy Apple TV+ – co to jest? Nowy konkurent dla Netflixa i HBO GO

Apple TV+ – co to jest? Nowy konkurent dla Netflixa i HBO GO

Apple TV+ – co to jest? Nowy konkurent dla Netflixa i HBO GO

Apple zamierza zrewolucjonizować rynek VOD oraz telewizję. Firma przedstawiła projekt własnej platformy streamingowej. Powstaną oryginalne filmy, seriale i programy telewizyjne. Stworzą je giganci branży filmowej.

Trwa wyścig platform VOD. Netflix wciąż znajduje się na prowadzeniu, zasypując subskrybentów każdego tygodnia masą oryginalnych filmów oraz seriali. HBO GO zamiast na ilość stawia na jakość. Wkrótce otworzy się również Disney+, dostarczający frajdy miłośnikom kinowego uniwersum Marvela oraz fanom Gwiezdnych Wojen. Na tym rywalizacja się nie skończy. Apple zaprezentował własnego, czarnego konia.

TV.app: zmiany w popularnej aplikacji

25 marca Apple zwołało specjalną konferencję, na której przedstawiciele firmy opowiedzieli o nowej usłudze telewizyjnej. Na pierwszy ogień poszła popularna aplikacja. Do tej pory w TV.app można było wyszukiwać treści od partnerów firmy Tima Cooka. Następnie klient był przenoszony do autonomicznych aplikacji, które zmuszały go do zalogowania w celu zobaczenia pożądanej treści. Co gorsza, TV.app był dostępny wyłącznie na 10 rynkach w skali globalnej.

Z zaprezentowanych zmian wynika, że wkrótce będzie można wykupić subskrypcję treści partnerów, przy równoczesnym pozostaniu na pokładzie platformy Apple. Na czym to polega? Abonent będzie mógł wykupić Chanels, które – podobnie jak ma to miejsce na Amazon Prime Video – pozwolą rozszerzyć oferowany pakiet. Wśród Chanels znalazły się m.in. HBO oraz Starz.

TV.app będzie dostępne na 100 rynkach oraz kilku platformach. Subskrybenci otrzymają dostęp do aplikacji na iPhone’ach, iPadach oraz przystawkach do Apple TV. To nie wszystko: aplikacja Apple TV obsługuje również telewizory Smart TV takich marek jak Samsung, LG, Sony i Vizio. Do tego dochodzą przystawki Roku i Fire od Amazona.

Apple TV+ – nowa platforma streamingowa

Prócz zmian w aplikacji TV.app, firma zajmie się sprzedażą dostępu do własnej usługi VOD na żądanie. Serwis został nazwany Apple TV+. Platformę zapowiedział sam Steven Spielberg, który tuż po ostatniej gali rozdania Oscarów zdecydował się publicznie skrytykować Netflixa. Najwyraźniej szybko przekonał się do nowej formy dystrybucji filmów i seriali. W sieci opublikowano materiał wideo, patetycznie opisujący walory nadchodzącej platformy streamingowej:Apple TV+: dlaczego tak poważnie?

Patetyczny ton, z jakim poprowadzona została kampania marketingowa Apple TV+ wyraźnie gra na nosie konkurencji. Przedstawiciele Apple sugerują, że na ich platformie znajdą się treści wysokiej jakości, zaś dobór kolejnych reżyserów i aktorów sugeruje dbałość o najmniejszy detal oryginalnych produkcji. Tym samym serwis stara się już na samym starcie podkreślić kontrast wobec Netflixa albo nadchodzącej jeszcze w tym roku platformy Disney+. Tam znajdzie się (lub znajduje) zabawa, prostota oraz pulpa. Na Apple TV+ abonent odnajdzie sztukę.

Jakie oryginalne filmy i seriale trafią na Apple TV+?

Wśród zapowiedzianych, oryginalnych produkcji Apple TV+ znalazł się:

  • reboot Niesamowitych historii – oryginalny serial został tworzony przez Spielberga w latach 1985-1987. To kolejna antologia grozy, która może konkurować z odświeżoną wersją The Twilight Zone. Jeden z odcinków Niesamowitych historii skupi się na pilocie, podróżującym między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością;
  • Morning Show – serial przedstawi losy osób pracujących w telewizji śniadaniowej. Obsada stanowi clue komediowych aktorów i aktorek – na pokładzie serii znaleźli się: Steve Carell, Jennifer Aniston i Reese Whiterspoon;
  • See – serial przedstawi wizję świata, w której ludzkość straciła wzrok. Nie wiadomo, czy szykować się na kopię Nie otwieraj oczu czy też temat nawiąże do Miasta ślepców?
  • Little Voice – musical o kelnerce, starającej się odnaleźć własną tożsamość i odnieść sukces w Nowym Jorku;
  • Little America przedstawi z kolei historię imigrantów, którzy starają się przeżyć i odnieść sukces w Stanach Zjednoczonych.

Lista wszystkich osób, które będą współpracowały z Apple:

Czy Apple TV+ będzie dostępne w Polsce?

Firma Apple zapowiedziała, że nowo powstała platforma VOD będzie dostępna w ponad 100 krajach. Nie wiadomo, czy Polska znalazła się wśród nich. Dodatkowo Apple TV+ nawiąże do kilku chwytów, wykorzystanych przez Netflixa: streaming będzie wolny od reklam. Serwis zadebiutuje jesienią 2019 roku.

ZOBACZ TAKŻE: Netflix wydał 12 miliardów dolarów w 2018 roku. A jak zapowiada się rok 2019?