Home Newsy Avengers: Endgame – jak Wam się podoba polskie tłumaczenie?

Avengers: Endgame – jak Wam się podoba polskie tłumaczenie?

Avengers: Endgame – jak Wam się podoba polskie tłumaczenie?

Chociaż termin „endgame” wydaje się dostatecznie czytelny i klarowny, dystrybutor zdecydował się przetłumaczyć tytuł nadchodzącej odsłony Avengers. Spokojnie, nie będzie już Wojny bohaterów bez granic ani żadnego Łotra Jeden. Tym razem tłumaczenie tytułu działa naprawdę dobrze.

Miłośnicy kina od zarania celuloidowych dziejów prowadzą bierny bój z dystrybutorami. Najczęściej chodzi o tłumaczenie tytułów ich ulubionych filmów. Te, za sprawą autorskości niektórych przekładów, często tracą swój pierwotny wydźwięk – czasem wpływają nawet na recepcję wybranego tytułu. Starsze pokolenie szło do kina na seans (rzekomo) erotyczny, zwabione tytułem Wirujący seks (oryg, Dirty Dancing). Dopiero na seansie przekonywali się, że więcej w głośnikach „saksu”, niż na ekranie seksu. Mało? Tłumacze potrafią skondensować trójczłonową nazwę do tylko jednego słowa, czego najlepszym przykładem są Porachunki Guya Ritchiego (oryg. Lock, Stock and Two Smoking Barrels). Gorzej, kiedy ze zwyczajnej Civil War (tłum. wojna domowa) tworzy się Wojnę bohaterów (tłumacze mogli dodać chociaż przedrostek „super-” do jednego człona nazwy). Na szczęście finał kinowego uniwersum Marvela otrzymał satysfakcjonujący polski tytuł.

Avengers: Endgame – jakie jest polskie tłumaczenie tytułu?

Polska dystrybucja przetłumaczyła endgame jako koniec gry. Tytuł dobrze sprawdza się, jako nazwa finału 11 lat kinowego uniwersum Marvela. Nie jest też tak żenujący, jak Wojna bez granic albo Ant-Man i Osa.

Avengers: Koniec gry – zwiastun z Super Bowl 2019:
Avengers: Koniec gry – jaka fabuła?

Historia z Końca gry przedstawi działania pierwszych Avengers (oraz kilku innych super- i antybohaterów), którzy zrobią wszystko, aby odwołać działanie Rękawicy Nieskończoności. Z jej pomocą bowiem, Thanos pozbawił życia połowę populacji wszechświata. Zginęli nawet znani herosi. Dotychczasowe zwiastuny filmu prezentują się niezwykle poważnie i pesymistycznie – MCU jeszcze nigdy nie było tak posępne! Superbohaterowie będą musieli połączyć swoje siły, by przezwyciężyć traumę i uporać się z Szalonym Tytanem. Co ciekawe, twórcy zdecydowali umieścić fabułę na kilka tygodni / miesięcy po wydarzeniach z Wojny bez granic (wskazuje na to teaser z Super Bowla). Takie rozwiązanie wydaje się najlepsze!

Avengers: Koniec gry – kiedy premiera?

Avengers: Koniec gry trafi na ekrany kin 25 kwietnia 2019 roku. Wcześniej, w marcu zadebiutuje Kapitan Marvel. Ostatnim filmem 2019 roku, którego akcja rozgrywa się w kinowym uniwersum Marvela, jest Spider-Man: Daleko od domu. Jego premiera zaplanowana została na początek lipca.

ZOBACZ TAKŻE: Disney i Marvel potwierdzają: Loki otrzyma swój serial. Powstanie również film o Czarnej Wdowie

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *