Home Newsy Blade Runner 2049 ocenzurowany w Turcji. Jaka reakcja dziennikarzy?

Blade Runner 2049 ocenzurowany w Turcji. Jaka reakcja dziennikarzy?

Blade Runner 2049 ocenzurowany w Turcji. Jaka reakcja dziennikarzy?

Blade Runner 2049 trafił do kin na całym świecie – również do Turcji. Jeden z tamtejszych dziennikarzy zauważył, że w filmie zabrakło kilku ważnych scen.

Jako pierwszy zauważył to krytyk turecki Burak Göral, który zwrócił uwagę, że w zwiastunach i w sieci często prezentowane są bardzo popularne kadry. Z kolei w tureckich kinach w ogóle ich widzowie nie uświadczą.

Jakich scen nie pokazano w Turcji?

Mowa o scenie gdy K przechadza się z Sylvią Hoeks po siedzibie Wallace’a i mijają galerię nagich ciał androidów, które prezentuje się niczym dzieła sztuki:

Blade Runner 2049 cenzura
Fot. kadr z filmu Blade Runner 2049

Kolejną sceną, której zabrakło w tureckiej wersji to narodziny replikanta:

Blade Runner 2049 cenzura
Fot. kadr z filmu Blade Runner 2049

Dlaczego do kin w Turcji weszła taka wersja Blade Runnera 2049?

Okazało się, że Sony Pictures do kilku krajów wypuściło własną ocenzurowaną wersję, w których nie ma scen z nagimi postaciami. Wszystko w ramach uszanowania obyczajów danej kultury. Wzburzyło to środowisko filmowych dziennikarzy tureckich, którzy wystosowali oficjalne pismo do amerykańskiego dystrybutora.

Tureccy krytycy filmowi oburzeni

W liście zawarto gorzkie słowa odnośnie tego, że to szokująca próba legitymizacji cenzury. Ustawianie się w pozycji autorytetu decydującego o tym, co jest odpowiednie, a co nie dla kultury danego kraju, jest wyłącznie oznaką braku szacunku. Pełny list znajdziecie w tym miejscu.
Mamy tylko nadzieję, że tego typu praktyki nie będą miały miejsce w Polsce i będziemy otrzymywać pełne filmy, bez uciętych scen.

ZOBACZ TAKŻE: A jak Blade Runner 2049 obejrzał się w Polsce? Zaskakująco dobrze!

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *