Home Newsy Blade Runner: kicz, tandeta czy świeżość? Moda w kultowym filmie SF

Blade Runner: kicz, tandeta czy świeżość? Moda w kultowym filmie SF

Blade Runner: kicz, tandeta czy świeżość? Moda w kultowym filmie SF

Dlaczego Blade Runner mimo ponad 30 lat na karku, wciąż pozostaje świeży? To nie tylko znakomite efekty specjalne i świetne scenografie, ale również niepowtarzalne stroje i charakteryzacje. Czy kiedykolwiek mocniej przyjrzeliście się, jak wyglądali bohaterowie mrocznego Los Angeles?

Estetyka Blade Runnera jest czysto cyberpunkowa – na ulicach Los Angeles przyszłości nie spotkamy „szarych ludzi”. Tutaj każdy stara się czymś wyróżnić. Stroje są nietuzinkowe i najczęściej nawiązują do wielu subkultur. Znajdziemy tu również postacie ubrane w ciuchy z danej epoki, jednak z elementami czysto futurystycznymi.

Jeśli płaszcz, to błyszczący, ze śliskiego materiału. Elementy lateksowe są na porządku dziennym. Do tego wszystkiego obowiązkowe są maski, przeciwsłoneczne okulary czy też google. Nawet z pozoru „szary” Rick Deckard ma charakterystyczną koszulę, która kojarzy się jednoznacznie z kowbojskim style.

ZOBACZ TAKŻE: Gdyby nie ON, nie byłoby Blade Runnera. Świetne ilustracje!

Charakteryzacja bohaterów z Blade Runnera najbardziej kojarzy się z „nową falą”, która dominowała w latach 80. Na poniższych zdjęciach zakulisowych i promocyjnych możemy się na spokojnie przyjrzeć „modzie retrofuturystycznej”.

Tak ubierali się bohaterowie filmu Blade Runner:
1Blade Runner - moda #1

Blade Runner - moda ciuchy
Fot. io9