Home Newsy Christopher Nolan przybędzie do Cannes z własną Odyseją Kosmiczną

Christopher Nolan przybędzie do Cannes z własną Odyseją Kosmiczną

Christopher Nolan przybędzie do Cannes z własną Odyseją Kosmiczną

W tym roku mija 50 lat od czasu premiery 2001: Odysei Kosmicznej. Ceniony reżyser, Christopher Nolan, zamierza zaprezentować na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes wersję kultowego dzieła Stanleya Kubricka, zrealizowaną na taśmie 70mm.

2001: Odyseja Kosmiczna to bez wątpienia jeden z najważniejszych filmów fantastyczno-naukowych w historii kinematografii. Efekty specjalne, wykorzystane przez Stanleya Kubricka, po dziś dzień zapierają dech w piersiach. Umiejętne wykorzystanie makiet oraz konstrukcji wybudowanych na planie sprawia, że Odyseja Kosmiczna nie zestarzała się ani trochę. Zwłaszcza, gdy porówna się ją do innych tytułów kina SF z lat 50. i 60. XX wieku.

2001: Odyseja Kosmiczna trafi na Festiwal w Cannes

Uczestnicy tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes będą mogli wziąć udział w projekcji Odysei Kosmicznej, zrealizowanej na taśmie 70mm. Ten rodzaj taśmy filmowej pozwala uzyskać efekt przestrzenności obrazu. Najczęściej wykorzystuje się go w systemie kinowym IMAX. Przy rekonstrukcji obrazu, twórcy posługiwali się oryginalnym negatywem filmu z 1968 roku. Nolanowi w pracach pomogło studio Warner Bros.

Zrekonstruowana Odyseja Kosmiczna trafi na ekrany Festiwalu w Cannes 12 maja bieżącego roku. W pokazie wezmą udział członkowie rodziny Kubricka, w tym jego córka Katharina Kubrick oraz wieloletni partner w produkcji, szwagier Jan Harlan. Nie zabraknie również Christophera Nolana, który opowie o wpływie twórcy Mechanicznej pomarańczy na własną karierę filmową.

Christopher Nolan to Kubrick naszych czasów

Zapowiadając uroczystość, Christopher Nolan opowiedział o wpływie Odysei Kosmicznej na swoją twórczość:

Jednym z moich najwcześniejszych wspomnień z kina jest seans 2001: Odysei Kosmicznej na taśmie 70mm w Leicester Square Theatre w Londynie. Na seans udałem się z ojcem. Możliwość odtworzenia tego doświadczenia oraz przygotowanie go dla nowych pokoleń to dla mnie zaszczyt i przywilej. Zwłaszcza, że zaprezentujemy nasz nowy, niezniszczony, 70-milimetrowy egzemplarz arcydzieła Kubricka na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes.

Jeśli Nolan to współczesny spadkobierca wysublimowanego kina wysokobudżetowego spod znaku Kubricka, Mroczny Rycerz to rodzaj Mechanicznej Pomarańczy XXI wieku, a Interstellar bawi się stylistyką metafizycznego SF rodem z Odysei Kosmicznej – Dunkierka to nic innego jak swoiste Full Metal Jacket. Nic dziwnego, że to właśnie twórca Memento przypomni o ważnej premierze sprzed 50 lat.

ZOBACZ TAKŻE: Interstellar: czy ten film się kiedykolwiek zestarzeje? Niesamowite kulisy
  • Marek Pleśniar

    tyle jest filmów do zrobienia, Metro się marnuje, Fiasko. Bacigalupi. Po co te sequele??