Home Newsy Ciche miejsce – czy będzie druga część? Byle twórcy nie zniszczyli tego świetnego cyklu…

Ciche miejsce – czy będzie druga część? Byle twórcy nie zniszczyli tego świetnego cyklu…

Ciche miejsce – czy będzie druga część? Byle twórcy nie zniszczyli tego świetnego cyklu…

Twórcy szykują drugą część filmu Ciche miejsce. Horror kilka tygodni temu zadebiutował na dużym ekranie, przyciągając do kin rzesze widzów. Pozostaje mieć nadzieję, że twórcy nie zniszczą tego wspaniałego i kameralnego cyklu.

Podczas prezentacji Paramount Pictures na CinemaConie ogłoszono powstanie Cichego miejsca 2. Nie ma się zresztą co dziwić, że wytwórnia tak szybko okazała chęć do realizacji sequela serii. Przy budżecie 17 milionów dolarów, Ciche miejsce zarobiło w kinach na całym świecie imponującą sumę 214,7 milionów dolarów. Tym samym horror okazał się jednym z najbardziej kasowych tytułów studia Paramount Pictures w ciągu ostatnich kilku lat. Co ciekawe, jego realizacji kosztowała znacznie mniej od większości widowisk, produkowanych przez wytwórnię.

Ciche miejsce – horror, jak żaden inny

Nareszcie. Po kilku latach posuchy na globalnym rynku grozy, kiedy sale multipleksów nawiedzały kolejne mętne Klątwy i upiory w kiepskim CGI, nastał rok 2017. Horrory, jak Uciekaj! oraz To, skutecznie przywróciły wiarę w powrót złotych lat kina grozy. Równocześnie dały srogiego pstryczka w nos każdemu poltergeistowi, który starał się przyciągnąć uwagę odbiorców tytułem wtórnym, zrealizowanym bez finezji czy grama polotu. Jasne, wciąż powstają filmy jak Prawda czy wyzwanie lub Naznaczony 4, jednak maniacy horroru mogą znaleźć przyjemne alternatywy w sezonowym repertuarze kin. Kolejne ciekawe tytuły – jak wskazane wcześniej To, Uciekaj! czy nawet Zło we mnie –  sumiennie bawiły się obraną konwencją. W innowacyjny sposób żonglowały przy tym utartymi schematami, utożsamianymi z komercyjnym nurtem grozy.
Podobnie sprawa wygląda w przypadku Cichego miejsca. Horror utrzymany jest w konwencji postapokaliptycznego survivalu. Ludzkość została zdziesiątkowana przez krwiożercze bestie z wyczulonym słuchem. Teraz ocaleni muszą ukrywać się przed bezlitosnymi potworami w zupełnej ciszy. Tytuł, prócz ciekawej koncepcji wyjściowej, znakomicie utrzymywał widzów w napięciu. Nie zabrakło sprawdzonych klisz czy schematów, jednak nie gryzły się one z objętą przez Johna Krasinskiego oryginalną historią. Cichemu miejscu brakowało tylko rozbudowanej fabuły, którą być może ujrzymy w kolejnej części cyklu.

Ciche miejsce 2 – oby tego nie zepsuli

Warto zauważyć, że Ciche miejsce zręcznie wplotło w opowiadaną historię śladowe ilości rozbudowanego świata przedstawionego. Widzowie otrzymali m.in. motyw kilku posiadłości, nawiązujących ze sobą kontakt za pomocą rozpalanych ognisk. Wiadomo również, iż eksterminacja ludzkości odbyła się na całym globie. Sama fabuła prezentowała otwarte zakończenie. Tu jednak mam cichą nadzieję, że twórcy w kontynuacji opowiedzą historię zupełnie innej grupy / rodziny, zmuszonej do przetrwania w tych trudnych czasach. Losy Abbottów były interesujące, a jej członkowie zręcznie zyskali sympatię widzów na całym świecie. Ich historia została jednak opowiedziana z satysfakcjonującym finałem. Nie potrzeba znów skupiać się na tych samych osobach, w chwili, gdy na Ziemi znajdują się jeszcze liczne grupy ocalonych, zupełnie inaczej radzące sobie z niefortunną sytuacją. Podejrzewam również, iż sama fabuła Cichego miejsca 2 będzie znacznie bardziej rozbudowana względem pierwowzoru.

No właśnie, tutaj pojawia się główny problem, który wiążę z Cichym miejscem 2. Kinowe kontynuacje – zwłaszcza sequele kina grozy – mają tendencję do kierowania się zasadą: mocniej, więcej, bardziej krwawo. Często rujnują przy tym koncept wyjściowy oryginalnego filmu (by wspomnieć niesławne Silent Hill: Apokalipsa). Wraz z kasowym sukcesem Cichego miejsca, na powstanie jego kontynuacji z pewnością przeznaczona zostanie większa suma pieniędzy. Co za tym idzie – zwiększy się skala prezentowanego exodusu. Pozostaje mieć nadzieję, że mimo większego rozmachu, twórcy zapanują nad absorbującym klimatem oraz traumatyczną atmosferą produkcji.

Szczegóły Cichego miejsca 2 oraz jego potencjalna data premiery pozostają nieznane.

ZOBACZ TAKŻE: Ciche miejsce – recenzja filmu. Znakomity i oryginalny survival horror

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *