Home Newsy Czarna Pantera to agent 007 uniwersum Marvela!

Czarna Pantera to agent 007 uniwersum Marvela!

Czarna Pantera to agent 007 uniwersum Marvela!

Twórca Czarnej Pantery porównał czarnoskórego superbohatera do postaci Jamesa Bonda! W takiej właśnie konwencji opowiedziana zostanie historia króla Wakandy.

Czarna Pantera (na co dzień: T’Challa) zadebiutował na dużym ekranie w Wojnie bohaterów. Wtedy widzowie zapoznali się z czarnoskórym herosem – jego uporczywością, zwinnością oraz nieustępliwością. Równocześnie zaprezentowana została śmierć jego ojca, obejmującego stanowisko króla Wakandy. Po wydarzeniach z Kapitana Ameryki 3, Czarna Pantera powraca do fikcyjnego, afrykańskiego królestwa – tam czeka na niego tron… oraz nowe kłopoty.

marvel, czarna pantera, james bond, agent 007, kinowe uniwersum, MCU, superbohater
kadr z filmu Czarna Pantera

Marvel nie tworzy wciąż tych samych filmów!

Choć kinowe uniwersum Marvela doceniane jest przez fanów i krytyków, twórcy wciąż atakowani są jednym, podstawowym zarzutem: każdy z filmów jest bliźniaczo podobny do swojego poprzednika. Faktycznie, producenci i scenarzyści stosują określoną estetykę i pewien schemat fabularny – należy jednak zauważyć, że większość z widowisk różni się objętą konwencją.

Kapitan Ameryka: Zimowy Żołnierz to bezkompromisowe kino szpiegowskie na skraju thrillera politycznego. Ant-Man zrealizowany został w duchu heist movie (filmy o spektakularnych włamaniach), a Spider-Man: Homecoming igra ze stylistyką komediowych produkcji dla młodzieży. Na tym tle szczególnie wyróżnia się Thor: Ragnarok, w którym Taika Waititi spenetrował wieloletnią tradycję kina fantasy oraz SF (z naciskiem na kampowe lata 80.).

Czarna Pantera niczym przygody agenta 007?

Wszystko wskazuje na to, że Czarna Pantera zostanie zrealizowana w podobnej estetyce, co słynna franczyza agenta 007. O swojej decyzji opowiedział reżyser widowiska, Ryan Coogler:

Gdy prowadziłem wstępne rozmowy z przedstawicielami Marvela, twórcy pragnęli, by Czarna Pantera stanowiła rodzaj Jamesa Bonda kinowego uniwersum. Ich pomysł przypadł mi do gustu. To dość niekonwencjonalne podejście do postaci T’Challa. Znałem już kilka produkcji o Jamesie Bondzie – podobały mi się. W trakcie przygotowań do realizacji Czarnej Pantery, zobaczyłem pozostałe.

Twórca nie zdradził jednak, które aspekty filmu zaczerpnięte zostały z bondowskiej estetyki.

marvel, czarna pantera, james bond, agent 007, kinowe uniwersum, MCU, superbohater
kadr z filmu Czarna Pantera

Czarna Pantera – co należy wiedzieć?

Czarna Pantera zadebiutował na kartach komiksu Fantastic Four #52 (1966) – jego twórcami są Stan Lee oraz Jack Kirby. To pierwszy czarnoskóry bohater wykreowany dla wydawnictwa Marvel. Nic dziwnego, że obsada filmu niemal w całości obsadzona została aktorami afrykańskiego lub afroamerykańskiego pochodzenia. Niestety, nie ujrzymy tam Nicka Fury.

Reżyserem i scenarzystą widowiska został Ryan Coogler. Wcześniej zrealizował Fruitvale oraz Creeda: Narodziny legendy – oba tytuły skupiają się na czarnoskórym protagoniście. Drugim scenarzystą Czarnej Pantery został Joe Robert Cole – twórca American Crime Story oraz Inhumans.

W tytułowego superbohatera wcieli się Chadwick Boseman. U jego boku wystąpią: Martin Freeman (Hobbit: Niezwykła podróż), Danai Gurira (The Walking Dead), Angela Bassett (American Horror Story) oraz Forest Whitaker (Ostatni król Szkocji). W rolach antagonistów pojawią się: Michael B. Jordan (Creed: Narodziny legendy) oraz Andy Serkis (Władca Pierścieni: Dwie Wieże).

Czarna Pantera zadebiutuje na dużym ekranie w lutym bieżącego roku.

ZOBACZ TAKŻE: X-Meni rozbici w czasie! New Mutants, Deadpool 2 i Gambit z nowymi datami premier