Home Newsy Czarnobyl: w serialu HBO było kilka błędów. Wypowiedź specjalisty

Czarnobyl: w serialu HBO było kilka błędów. Wypowiedź specjalisty

Czarnobyl: w serialu HBO było kilka błędów. Wypowiedź specjalisty

Czarnobyl bazuje na faktach. Twórcy odwzorowali autentyczne postacie i wydarzenia, aby uczynić serial jak najbardziej wiarygodnym. Mimo to fabuła posiada kilka błędów, które zauważył amerykański specjalista.

Czarnobyl trafił już na pierwsze miejsce w rankingach najlepszych seriali wszech czasów. Widzowie zachwalają napięcie, towarzyszące niemal każdej scenie. Twórcom bezbłędnie udało się uchwycić niepokój, odczuwalny w systemie komunistycznym. Nie zabrakło jednak kilku błędów i niedociągnięć. Wielu widzów zwróciło uwagę, że „most śmierć” z pierwszego odcinka to w rzeczywistości miejska legenda, powtarzana przez mieszkańców ZSRR.

Czarnobyl: napromieniowani strażacy wcale nie zagrażali życiu innych

Dr Robert Gale, wybitny specjalista z zakresu leczenia białaczek i innych chorób szpiku kostnego, ekspert od zdrowotnych skutków promieniowania jonizującego opowiedział o błędach w fabule Czarnobyla. W newsletterze medycznym The Cancer Letter napisał:

Opis wypadku i skutki zdrowotne napromienienia zostały w serialu przedstawione niedokładnie. Z tego punktu widzenia serial jest szkodliwy, gdyż daje ludziom nieprawidłowy przekaz o niebezpieczeństwach energii atomowej.

Gale trafił do ZSRR tuż po katastrofie Czarnobylskiego Reaktora Jądrowego. W ciągu dwóch lat zdołał zbadać 200 pacjentów z ostrą ekspozycją na promieniowanie. Przez kolejne 30 lat uczestniczył w kilku programach badawczych poświęconych medycznym konsekwencjom katastrofy w Czarnobylu. W serialu specjalista krytykuje przede wszystkim wątek strażaków. Mężczyźni, którzy w pierwszej kolejności stawili się w miejscu pożaru reaktora jądrowego, zostali mocno napromieniowani. Błędem jest natomiast pokazanie ich jako osób zagrażających życiu albo zdrowiu innych.

Czarnobyl: wątek Wasilija i Ludmiły Ignatienki jest błędny

Szczególnie poruszający w serialu jest wątek strażaka Wasilija Ignatienki i jego ciężarnej żony Ludmiły. Kobieta spędziła dużo czasu w szpitalu przy mężu. Kolejne odcinki Czarnobylu pokazują, że w wyniku styczności z napromieniowanym małżonkiem, Ludmiła straciła swoje dziecko. Kobieta miała zginąć, ale płód wchłonął śmiertelną dawkę promieniowania – w ten sposób tłumaczą ten wątek postacie w serialu.

Dr Robert Gale podkreśla, że podobne stwierdzenia wynikają ze złych diagnoz lekarzy w ZSRR. Jego zdaniem, w wyniku lęku przed napromieniowaniem niemowlęcia, lekarze w Związku Radzieckim wykonali ponad milion niepotrzebnych aborcji. Sam wątek Wasilija i Ludmiły Ignatienki pochodzi z książki Swietłany Aleksiejewicz Krzyk Czarnobyla, powstałej na bazie rozmów ze świadkami katastrofy. Wiele zawartych tam opinii kłóci się z twierdzeniami naukowców.

Czarnobyl – zwiastun:

Czarnobyl: napromieniowani pacjenci nie wyglądają jak zombie

Specjalista krytykuje również sposób, w jaki pokazano napromieniowanych pacjentów. Jego zdaniem osoby, cierpiące na tego rodzaju chorobę, wcale nie wyglądają jak zombie. Gale, na co dzień zajmujący się nowotworami krwi, systematycznie przeszczepia szpik kostny. Zabieg taki wymaga całkowitego zniszczenia szpiku kostnego, bo w ten sposób niszczone są szybko dzielące się komórki nowotworowe. Lekarz opowiedział o swojej pracy, porównując ją do scen z Czarnobyla:

W tym celu aplikujemy pacjentom o wiele większe dawki promieniowania niż te, które otrzymały ofiary z Czarnobyla. To oczywiście toksyczna, bardzo ryzykowna procedura, ale mamy sposoby, by zmniejszać zagrożenie dla życia. Co istotne, ci pacjenci na pewno nie wyglądają tak jak w serialu. Po drugie, scenarzyści pokazali promieniowanie jako główną i jedyną przyczynę śmierci strażaków. W rzeczywistości mieli oni również wiele innych obrażeń i urazów związanych z akcją ratowniczą, a ich śmierć często była efektem wielu czynników.

Czarnobyl: gdzie oglądać serial

Warto pamiętać, że Czarnobyl nie jest serialem dokumentalnym, tylko fabularyzowanym. Co za tym idzie, pewne odstępstwa od autentycznych wydarzeń w ramach prezentowanych historii są w pełni akceptowalne. Tym bardziej, że twórcy stanęli na wysokości zadania, charakteryzując aktorów na autentyczne postacie. Wiele scen powstało również w oparciu o faktyczne nagrania wideo.

Czarnobyl składa się z pięciu odcinków. Wszystkie można zobaczyć na platformie streamingowej HBO GO.

ZOBACZ TAKŻE: Stranger Things 3. sezon: szykuje się coś straszniejszego od potworów!

Comment(1)

  1. Jak to jest, że osoby z chorą tarczycą, które przyjęły jod radioaktywny są zobowiązane przez 2-3 tygodnie (miesiąc) trzymać się z dala od dzieci i kobiet w ciąży, a strażacy którzy w żaden sposób nie byli chronieni przed wchłonięciem radioaktywnego jodu (i innego badziewia) nagle nie stanowią żadnego zagrożenia nawet dla kobiety w ciąży i jej dziecku?

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *