Home Newsy Czy Kingsman: Tajne służby powstał na podstawie kradzionego scenariusza?

Czy Kingsman: Tajne służby powstał na podstawie kradzionego scenariusza?

Czy Kingsman: Tajne służby powstał na podstawie kradzionego scenariusza?

Studio Fox spotkało się z poważnym zarzutem. R. Spencer Balentine oskarżył scenarzystów Kingsman: Tajne służby o kradzież pomysłu na historię, poszczególne motywy oraz postacie. 

Kingsman: Tajne służby w luźnym stopniu nawiązuje do komiksu autorstwa Marka Millera i Davida Gibbonsa. Historia skupia się na Garym „Eggsym” Unwinie, który wstąpił do tajnej, brytyjskiej organizacji szpiegowskiej. Konwencja produkcji stanowi pastisz tytułów o Jamesie Bondzie, równocześnie łącząc w sobie wysoki stopień przemocy, wartką akcję oraz naleciałości kina exploitation. Całokształt przyprawiony został zabawnymi żartami, wyśmiewającymi się z brytyjskich stereotypów.

Kradzież innego projektu?

Jak donosi The Hollywood Reporter, R. Spencer Balentine oskarża twórców o kradzież jego projektu. Autor twierdzi, że film nie bazuje tyleż na komiksie Millera i Gibbsona, co na jego scenariuszu The Keepers z 2003 roku. Balentine wystartował z tekstem w konkursie – praca znalazła się w 10 najlepszych, co oznaczało, że być może zostanie zaadaptowana w formie komiksu. Scenarzysta podkreśla, że bohaterowie i antagoniści filmu do złudzenia przypominają postacie z jego projektu. Łączy ich też nihilistyczny stosunek do świata oraz preferencje dotyczące pitych trunków.

Ile pieniędzy żąda autor?

Autor żąda 5 mln $ odszkodowania. Studio Fox nie skomentowało skargi. Warto zauważyć, że film posiada wiele własnych, oryginalnych motywów względem The Keepers, jak Rycerze Okrągłego Stołu czy pies Eggsy’ego. Wątek agentów rekrutujących się w tajnej organizacji szpiegowskiej również nie jest szczególnie odkrywczy – język popkultury reinterpretował go już na setki możliwych sposobów, rozpoczynając od Jamesa Bonda, na Agentach T.A.R.C.Z.Y. kończąc. Tym bardziej, że franczyza Kingsman bazuje na czerpaniu z pewnych kodów (pop)kultury.

ZOBACZ TAKŻE: Fani wściekli za brak Venoma w zwiastunie. Niektórzy chcą zbojkotować film?

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *