Home Newsy Disney dogadał się z Sony: Spider-Man wraca do MCU! Na jakich warunkach?

Disney dogadał się z Sony: Spider-Man wraca do MCU! Na jakich warunkach?

Disney dogadał się z Sony: Spider-Man wraca do MCU! Na jakich warunkach?

Miłośnicy Spider-Mana na całym świecie wpadli w ciężką depresję, kiedy Sony ogłosiło zawłaszczenie postaci nastoletniego superbohatera. Peter Parker miał trafić do innego uniwersum, w którego skład wejdzie Venom 2 oraz Morbius. Na szczęście nic takiego nie będzie miało miejsca. Przynajmniej na razie. Sony stworzyło nową umowę ze studiem Disneya. 

Kłótnia między Disneyem a Sony o prawa do postaci Spider-Mana przypominała poniekąd tę, która do dziś toczy się pomiędzy członkami black metalowego zespołu Batushka. Szczegóły sporu nie były znane. Dziennikarze i internauci co jakiś czas dowiadywali się tylko o nowych warunkach umowy między stronami konfliktu. Wszystko balansowało na skraju niedopowiedzenia. Jedna strona próbowała zmieszać drugą z błotem, i tak przez kilka tygodni.

Na początku września oficjalne źródła ogłosiły trwożącą informację: po trzecim solowym filmie Spider-Man opuści MCU i wyruszy do Sony podbijać nowe uniwersum. Dzisiaj wiemy, że taka sytuacja (na szczęście) nie będzie miała miejsca.

Spider-Man: pierwsza umowa Sony z Disneyem

Prawa do postaci Spider-Mana należą od lat 90. do studia Sony. Niestety, wytwórnia nie potrafiła zrealizować satysfakcjonującego filmu z postacią nastoletniego superbohatera. Ostatnim gwoździem do trumny był Niesamowity Spider-Man 2. Disney, do którego należy oddział Marvel Studios (co za tym idzie: MCU) postanowił nawiązać współpracę z Sony. Dzięki niej Peter Paker mógł wystąpić w sześciu filmach, osadzonych w ramach kinowego uniwersum Marvela:

  1. Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów (2016),
  2. Spider-Man: Homecoming (2017),
  3. Avengers: Wojna bez granic (2018),
  4. Avengers: Koniec gry (2019),
  5. Spider-Man: Daleko do domu (2019),
  6. niezatytułowany Spider-Man 3.

Wytwórnie filmowe dokładnie ustaliły też podział dochodów. W przypadku Kapitana Ameryki oraz Avengers dochód trafiały na konto Disneya. Trzy filmy były też przez niego produkowane. Realizacją solowych widowisk o nastoletnim superbohaterze zajęło się Sony. Kevin Feige sprawował przy nich funkcję producenta. Problem wyglądał na tym, że Disney otrzymywał 5% z zysków, w dodatku tylko w pierwszym dniu ich wyświetlania.

W czym leży zatem problem? Otóż Spider-Man: Daleko od domu zarobił 1,129 miliarda dolarów, z czego większość pieniędzy trafiła na konto Sony.

Spider-Man: Disney zmienia warunki umowy

Spider-Man należy do grona najpopularniejszych superbohaterów Marvela. Nic dziwnego, że każde studio pragnie posiadać go w ramach własnego uniwersum. Zaskoczony wynikiem finansowym ostatniego filmu z Peterem Parkerem, Disney postanowił zmienić warunki umowy z Sony. Według treści nowych dokumentów prawnych obie wytwórnie miały dzielić się zyskami 50/50. Oczywiście Sony nie przystało na taki układ. Tym bardziej, że widowisko było najbardziej kasowym hitem w historii studia. Wytwórnia postanowiła zerwać umowę. Spider-Man w interpretacji Toma Holland miał wrócić do swoich właścicieli i pojawić się w uniwersum Morbiusa oraz Venoma.

Dzisiaj wiemy, że wspomniana informacja była kłamstwem. Wytwórniom udało się dojść do zgody. Została spisana też nowa umowa, dzięki której Spider-Man zostanie w MCU.

Spider-Man: nowa umowa

Nowa umowa zakłada, że Kevin Feige znów zaangażuje się w produkcję Spider-Mana 3, tak samo jak miało to miejsce w przypadku poprzednich solowych filmów. Równocześnie Marvel poniesie 25% kosztów powstania widowiska. W zamian otrzyma ok. 25% zysków z seansów.

Porozumienie dotyczy trzeciego solowego filmu o nastoletnim superbohaterze. Dodatkowo postać wystąpi w jeszcze jednym widowisku MCU. Nie wiadomo, co wydarzy się później. Wytwórnie przystąpią do kolejnych negocjacji. Kevin Feige zasugerował w jednej z wypowiedzi, że dopiero wtedy Spider-Man może trafić do uniwersum Sony.

Premiera Spider-Mana 3 odbędzie się w 2021 roku.

ZOBACZ TAKŻE: Spider-Man Uniwersum: pamiętacie Spider-Kwika? Zabawna postać dostała niesamowitą animację!

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *