Home Newsy Czy nowa Diuna będzie jak film Davida Lyncha? Reżyser Blade Runnera 2049 odpowiada

Czy nowa Diuna będzie jak film Davida Lyncha? Reżyser Blade Runnera 2049 odpowiada

Czy nowa Diuna będzie jak film Davida Lyncha? Reżyser Blade Runnera 2049 odpowiada

Denis Villeneuve, który ostatnio wyreżyserował Blade Runnera 2049, zajmie się również ekranizacją Diuny. Czy jego film będzie nawiązywał do adaptacji Davida Lyncha?

Diuna Davida Lyncha do dzisiaj wzbudza kontrowersje

Przypomnijmy, że w 1984 roku w kinach pojawiła się Diuna w reżyserii Davida Lyncha, który miał swoją surrealistyczną wizje. Ta niekoniecznie spodobała się krytykom, którzy zmiażdżyli film w recenzjach. Do dzisiaj film ma zagorzałe grono fanów jak i przeciwników. Jednego nie można odmówić – David Lynch starał się wykreować swoją autorską wizję i trzeba przyznać, że po latach to jeden z najbardziej charakterystycznych filmów SF – głównie ze względu na swoją scenografię i efekty specjalne. Warto zobaczyć, jak wyglądała realizacja tego filmu od kuchni.

Jaka będzie Diuna reżysera Blade Runnera 2049?

W jednym z wywiadów, Denis Villeneuve został zapytany o to, czy jego film będzie nawiązywał do ekranizacji Davida Lyncha. W końcu Blade Runner 2049 to bardzo duży hołd dla pierwszej części w reżyserii Ridleya Scotta. Kanadyjski twórca ma jednak własną wizję:




Nie będzie żadnych powiązań z filmem Davida Lyncha. Planuje cofnąć się wyobrażeń, które mi towarzyszyły w trakcie czytania książki. Lynch to świetny reżyser, jeden z najlepszych żyjących twórców i mam do niego olbrzymi szacunek. Kiedy zobaczyłem jego Diunę, byłem pod wrażeniem, ale to nie jest to, co ja sobie wymarzyłem, myśląć o Diunie.

Czego możemy się spodziewać?

Jedno jest pewne – Denis Villeneuve uwielbia pracować z użyciem tradycyjnych efektów specjalnych oraz naturalnych scenografii z odpowiednim oświetleniem, co udowodnił przy okazji realizacji Blade Runnera 2049. A jeśli korzysta z CGI, to w taki sposób, by nie dawało się mocno we znaki – Nowy początek jest tego idealnym przykładem. Niektórzy fani już tworzą przepiękne ilustracje – może reżyser będzie się nimi inspirował? Bardzo byśmy chcieli, bo wizja jest świetna! Mamy tylko nadzieję, że po klapie finansowej Blade Runnera 2049, filmowa Diuna nie zostanie zablokowana.

ZOBACZ TAKŻE: TOP 50: najlepsze książki science fiction, jakie WARTO przeczytać