Home Newsy Dywizjon 303: polska historyczna superprodukcja. Co warto o niej wiedzieć?

Dywizjon 303: polska historyczna superprodukcja. Co warto o niej wiedzieć?

Dywizjon 303: polska historyczna superprodukcja. Co warto o niej wiedzieć?

Czy doczekamy się polskiej superprodukcji o polskich lotnikach walczących w słynnej Bitwie o Anglię? Przed Wami wszystko, co musicie wiedzieć o filmie Dywizjon 303.

Zdjęcia do filmu na podstawie słynnej książki Arkadego Fiedlera kręcone są w Polsce i Wielkiej Brytanii. Budżet produkcji wynosi 14 mln zł. Planowane jest, że na 110 minut filmu około 30 minut stanowić będą walki powietrzne, wygenerowane komputerowo. Film reżyseruje Wiesław Saniewski.

Kto zagra główne role?

Główne role w filmie Dywizjon 303 zagrają Maciej Zakościelny i Piotr Adamczyk. Towarzyszyć im będą: Antoni Królikowski, Marcin Kwaśny, Maciej Marczewski, Nikodem Rozbicki, Piotr Witkowski, Maciej Cymorek, Jan Wieczorkowski, Wacław Warchoł, Dariusz Toczek i Aleksander Wróbel.

O czym będzie film Dywizjon 303?

Film Dywizjon 303
Fot. Piotr Fotek/ Film Media

Po brawurowym, lecz twardym lądowaniu pilot Jan „Donald” Zumbach (Maciej Zakościelny) powraca do zdrowia w sanatorium. W tych okolicznościach zastaje go wybuch II wojny światowej, zmuszając lotnika do ewakuacji z kraju. Podobny los czeka bohaterskiego instruktora pilotażu Witolda Urbanowicza (Piotr Adamczyk). Obaj przedostają się do Wielkiej Brytanii, by w eskadrach RAF-u kontynuować walkę z okupantem. Ich męstwo i podniebne wyczyny szybko zwracają uwagę dowódców i przyczyniają się do utworzenia Dywizjonu 303 – elitarnej jednostki myśliwskiej, złożonej głównie z Polaków. W jej skład, oprócz Zumbacha i Urbanowicza, wchodzi grupa asów przestworzy, takich jak: Zdzisław Krasnodębski (Maciej Marczewski), Witold „Tolo” Łokuciewski (Antoni Królikowski), Ludwik Witold Paszkiewicz (Jan Wieczorkowski), Czech – Josef František (Maciej Cymorek) oraz Mirosław Ferić – pseudonim „Ox” (Krzysztof Kwiatkowski). Kiedy Niemcy rzucają do walki przygniatające siły zbrojne, każdy dzień przynosi pilotom niekończącą się walkę z wrogiem. Lecz również na ziemi czekają ich wielkie emocje – osobiste dramaty, romanse, ale i prawdziwa miłość. [opis dystrybutora]

Czym był Dywizjon 303?

Dywizjon 303 był jedną z najlepszych i najskuteczniejszych jednostek myśliwskich w czasie II wojny światowej. Podczas Bitwy o Anglię zaliczono mu 126 pewnych zestrzeleń – najwięcej spośród dywizjonów myśliwskich, biorących udział w potyczkach. Opisująca losy Dywizjonu 303 książka Arkadego Fiedlera po raz pierwszy ukazała się w Polsce w 1942 roku. Do dziś wyszło jej 30 krajowych wydań oraz liczne zagraniczne tłumaczenia, m.in. w języku: angielskim, francuskim, portugalskim, holenderskim, a nawet języku niemieckim.
Dywizjon 303 – kiedy premiera?

Film Dywizjon 303 trafi na ekrany kin w 2017 roku. Nie ma jeszcze podanej dokładnej daty premiery.

Dywizjon 303 – zdjęcia z planu

Dywizjon 303 Film
Fot. Piotr Fotek/ Film Media

Dywizjon 303 – zdjęcia z planu

Dywizjon 303 Film
Fot. Piotr Fotek/ Film Media

Dywizjon 303 – zdjęcia z planu

Dywizjon 303 Film
Fot. Piotr Fotek/ Film Media

Dywizjon 303 – zdjęcia z planu

Dywizjon 303 Film
Fot. Piotr Fotek/ Film Media

Comment(1)

  1. „około 30 minut stanowić będą walki powietrzne, wygenerowane komputerowo”

    I tego się właśnie boję. Oby efekt był lepszy niż pamiętny smok w Wiedźminie…

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *