Home Newsy Fantastyczne zwierzęta vs. Harry Potter. Wszystkie odstępstwa od książek w filmie Zbrodnie Grindelwalda

Fantastyczne zwierzęta vs. Harry Potter. Wszystkie odstępstwa od książek w filmie Zbrodnie Grindelwalda

Fantastyczne zwierzęta vs. Harry Potter. Wszystkie odstępstwa od książek w filmie Zbrodnie Grindelwalda

Seria książek o nastoletnim czarodzieju podbiła kilkanaście lat temu serca dużych i małych na całym świecie. Obecnie magiczne uniwersum rozrasta się w ramach cyklu Fantastyczne zwierzęta. Chociaż nad kinową serią czuwa J.K. Rowling, nie obyło się bez kilku odstępstw od literackiego Harry’ego Pottera.

Wiadomo, kinowe lub telewizyjne franczyzy niekoniecznie muszą pokrywać się z treścią ich literackich pierwowzorów. Dość prosta teza niekoniecznie brana jest pod uwagę przez radykalne środowiska fanów. Wszędzie znajdą się odbiorcy, którzy zanegują potencjalny casting na odtwórczynię Ciri (w prozie Sapkowskiego: białoskórą księżniczkę), prowadzony wśród mniejszości etnicznych. Nie zmienia to jednak faktu, że czasem w ramach fanowskiej analizy można doszukać się kilku odstępstw od oryginału. Czekając na Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda, internauci dokładnie przyjrzeli się zwiastunowi filmu oraz doniesieniom zza kulis. Z cyklem Harry Potter nie zgadza się kilka rzeczy.

Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda – co nie zgadza się z Hogwartem?

Akcja Fantastycznych zwierząt 2 osadzona została w latach 20. ubiegłego stulecia w Paryżu. Fabuła skupi się na ucieczce Grindelwalda z więzienia, do którego trafiła pod koniec wydarzeń z poprzedniej części. Teraz potężny mag gromadzi wokół siebie rzeszę wyznawców, którzy – tak jak on – nie tolerują mugoli (osób niemagicznych). Walki z czarnoksiężnikiem podejmie się jego dawny przyjaciel i domniemany kochanek, Albus Dumbledore. Pomoże mu protagonista filmu Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć, Newt Scamander. Szczegóły fabuły nie są jeszcze znane. Zapowiedzi przeniosły widzów do lokacji znanych z cyklu o nastoletnim czarodzieju. Zobaczyliśmy m.in. Hogwart – Szkołę Magii i Czarodziejstwa. Już tutaj pojawiło się kilka błędów merytorycznych.

Po pierwsze: czarodzieje teleportują się na terenie szkoły, chociaż dowiedzieliśmy się wcześniej, że jest to zwyczajnie niemożliwe. Fabuła rozgrywa się kilka dekad przed narodzinami Pottera. Prawdopodobne, że w latach 20. XX wieku użycie podobnego zaklęcia było jeszcze możliwe. W filmie możemy dowiedzieć się, dlaczego podobny zakaz pojawił się w regulaminie szkoły. W przeciwnym razie scenarzystka Zbrodni Grindelwalda – J.K. Rowling we własnej osobie – popełniła małą wpadkę. Z drugiej strony pojawiły się pogłoski, jakoby w filmie miała wystąpić profesor Minerwa McGonagall. Oczywiście, przyszła wykładowczyni zajęć transformacji będzie tutaj zaledwie nastoletnią dziewczynką. Ma ją rzekomo zagrać Fiona Glascot. Problem polega na tym, że wedle dotychczasowego kanonu McGonagall narodziła osiem lat po wydarzeniach z Fantastycznych zwierząt 2Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda – zwiastun:

Fantastyczne zwierzęta 2 – uniwersum rozwija się nie w tę stronę, co powinno

J.K. Rowling próbuje jeszcze bardziej rozwinąć uniwersum czarodziejów. Niestety, sięga przy tym po postacie i zwierzęta znane z Harry’ego Pottera. Tym sposobem ich historia oraz szczegóły genezy pozostają wyciśnięte do ostatniej kropli. Są skrajnie dopowiedziane względem przyjemnej aury tajemnicy z literackiego cyklu. W drugim zwiastunie Fantastycznych zwierząt 2 pojawiła się scena, przedstawiająca Nagini. Wąż Voldemorta okazuje się… kobietą, na którą nałożono klątwę! Dziwne, że tak istotny szczegół nigdy nie został zawarty w książce. Mam nadzieję, że sięgając po podobne środki, Rowling nie stworzy skrajnie dopowiedzianej genezy na miarę widowiska Han Solo. Gwiezdne Wojny – Historie.

To nie pierwszy raz, kiedy pisarka rozwiązuje niedopowiedziane kwestie z książek w bardzo radykalny sposób. Wielu fanów oburzyło się, kiedy do mediów trafiły wiadomości na temat orientacji seksualnej Albusa Dumbledore’a. Czarodziej ma być rzekomo gejem. Rowling nie wyklucza również, że Hermiona posiadała czarny kolor skóry. Taki wariant postaci pojawił się w spektaklu Harry Potter i Przeklęte dziecko.

Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda trafią na ekrany polskich kin już 16 listopada 2018 roku.

ZOBACZ TAKŻE: Bohaterowie Star Treka vs Obcy? Szalony pomysł!

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *