Home Newsy Gra o tron 8. sezon: bitwa o Winterfell – kulisy powstania kontrowersyjnego odcinka

Gra o tron 8. sezon: bitwa o Winterfell – kulisy powstania kontrowersyjnego odcinka

Gra o tron 8. sezon: bitwa o Winterfell – kulisy powstania kontrowersyjnego odcinka

Bitwa o Winterfell należała do najbardziej spektakularnych fragmentów serialu Gra o tron. To jeden z kluczowych momentów 8. sezonu produkcji oryginalnej HBO. Twórcy i aktorzy podzielili się zdjęciami i materiałem wideo z planu. Jak powstała bitwa o Winterfell?

Odcinek z bitwą o Winterfell budzi duże kontrowersje wśród fanów i krytyków. Wielu zarzuca mu nieczytelność oraz kiepskie poprowadzenie kluczowych postaci w serialu. Nie zmienia to jednak faktu, że brutalne starcie z Białymi Wędrowcami zapisze się w historii kina jako jedna z największych bitw małego i dużego ekranu. Zdjęcia do epizodu trwały 55 nocy. Wszędzie było pełno krwi, błota oraz przysypiających ze zmęczenia ludzi. Turpistyczna atmosfera nie udzieliła się na szczęście aktorom na planie zdjęciowym.

Gra o tron — bitwa o Winterfell. Zdjęcia przedstawiają kulisy powstania odcinka:
View this post on Instagram

my hardest and most beautiful day #gameofthrones

A post shared by Vladimír Furdík (@vladimir_furdik_) on
View this post on Instagram

how am feeling after that episode. not today bby 👋🏻

A post shared by Maisie Williams (@maisie_williams) on

Gra o tron 8. sezon: aktor komentuje śmierć swojej postaci

Bitwa o Winterfell zebrała też krwawe żniwo pośród drugoplanowych postaci. Iain Glen udzielił wcześniej niejednoznacznej wypowiedzi na temat losów swojej postaci w Grze o tron. Wszystko wskazywało, że Jorah Mormont przeżyje wydarzenia z 8. sezonu. Stało się zupełnie inaczej. Teraz aktor skomentował niespełnioną miłość swojego bohatera do Daenerys Targaryen:

Prowadziliśmy na ten temat rozmowy z showrunnerami serialu, Danem Wiessem i Davidem Benioffem. Działo się to w trakcie poprzedniego sezonu. Zdrada Joraha zszokowała Daenerys, dlatego mężczyzna próbował przez większość 5. sezonu wrócić do jej łask. Ostatecznie zdobył przebaczenie kobiety. Sądzę, że był naprawdę szczęśliwy. Matka Smoków przebaczyła mu, czując równocześnie jego miłość. […] Nie znaczy to wcale, że nie odczuwał bólu, gdy widział, jak Deanerys kocha się z kimś innym. Ale on nie szukał odwzajemnienia miłości — ani fizycznej, ani emocjonalnej. Natomiast zawsze był gotów narazić swoje życie dla Matki Smoków. 

Jorah Mormont zginął na polu bitwy, chroniąc swoją królową.

Gra o tron — bitwa o Winterfell. Kulisy śmierci Nocnego Króla

Gra o tron — bitwa o Winterfell. Aktorzy o śmierci Nocnego Króla

Dla wielu widzów szokiem był sposób, w jaki zginął Nocny Król. Wydarzenie te otwiera nowy rozdział w historii Aryi Stark. Grająca ją Maisie Williams opowiedziała o swojej reakcji na wiadomość, że przywódca Białych Wędrowców padnie właśnie z jej ręki:

Byłam podekscytowana, jednak od razu pomyślałam, że widzowie znienawidzą tę scenę — Arya nie zasługuje na takie wyróżnienie. Najtrudniejszą rzeczą w serialu jest odpowiednie wykreowanie złoczyńcy, który wydaje się nie do pokonania, by ostatecznie go zabić. Trzeba to zrobić błyskotliwie i z wyczuciem, inaczej ludzie powiedzą: „Antagonista nie był chyba taki zły, skoro pozbyła się go dziewczynka z nożem, ważąca najwyżej 45 kilogramów”. Opowiedziałam tę scenę mojemu partnerowi. „Hmmm… Nie powininen tego zrobić raczej Jon?” – odpowiedział.

Równie rozczarowany był Kit Harington, wcielający się w Jona Snowa:

Byłem zaskoczony. Całe życie trwałem w przeświadczeniu, że ja tego dokonam. Ale podoba mi się takie zakończeniu. Nadaje ono sens treningom Aryi. Podejrzewam, że widzowie będą sfrustrowani takim rozwiązaniem. Jon tyle czasu polował na Nocnego Króla… Wszyscy oczekiwali, że dojdzie między nimi walki. Takiej nie ma. To bardzo w stylu Gry o tron. Nikt tego nie oczekiwał: mała dama, która dźga dorosłego mężczyznę…

ZOBACZ TAKŻE: Gra o tron 8. sezon: kto zginie? Algorytm odpowiedział na pytania fanów serialu HBO

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *