Home Newsy Jak mogła wyglądać Gra o tron? Odnaleziono niewykorzystany scenariusz

Jak mogła wyglądać Gra o tron? Odnaleziono niewykorzystany scenariusz

Jak mogła wyglądać Gra o tron? Odnaleziono niewykorzystany scenariusz

Scenariusz zmienia się wraz z rozwojem prac nad filmem bądź serialem – to norma. Niedawno odnaleziono niewykorzystany scenariusz odcinka pilotażowego Gry o tron. Nie uwierzycie, jak mógł wyglądać najpopularniejszy serial HBO!

Wszystko zaczęło się 17 kwietnia 2011 roku, kiedy HBO wyemitowało odcinek nieznanego wówczas serialu, zatytułowany „Winter Is Coming”. Wyeksponowany świat z jednej strony silnie nawiązywał do średniowiecznych tradycji, z drugiej: zwiastował sukces najpopularniejszej serii w historii telewizji za sprawą fantastycznego – acz brutalnego – klimatu oraz konwencji. Kwestią sporną pozostaje, jak wielką sławę przyniosłaby Grze o tron pierwsza wersja scenariusza odcinka pilotażowego. Niektóre ze zmian wydają się kosmetyczne, inne – jak spiłowanie szowinistycznych pazurów – wyszło serialowi tylko na dobre. W trakcie dokrętek zmieniono rzekomo 90% oryginalnego materiału.

Gra o tron: jak wyglądał scenariusz odcinka pilotażowego?

Co urzekło mnie osobiście w pierwszym sezonie Gry o tron, to zgrabne uwzględnienie kobiet w całokształcie rodowych i tronowych zatargów. Zwłaszcza wątek Daenerys stanowił wyśmienitą rekonstrukcję utartych schematów powieści i filmów fantastycznych. Jeśli weźmiecie do rąk którąś z książek poświęconych Conanowi Barbarzyńcy, bez trudu zauważycie, w jak uprzedmiotowiony (by nie powiedzieć „fetyszyzowany”) sposób przedstawione są tam kobiety. Płeć piękna zwykle pełniła rolę niewolnic albo „damulek w opałach”, aby w finalnym rozrachunku stać się akcesorium do potężnych mięśni wojownika.

Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku wątku poświęconym Matce Smoków. Daenerys przeszła w pierwszym sezonie kompletną przemianę, Zaczęła jako uprzedmiotowiona żona barbarzyńcy Khala Drago. Skończyła jako autonomiczna i wyzwolona bohaterka, zdolna samemu poprowadzić dziki lud. Co ciekawe, w początkowym zamyśle twórcy próbowali wzmocnić jej seksapil. Kobieta miała nalegać na seks i dominować nad swoim partnerem – dodatkowo cieszyła się, gdy mąż potrafił wypowiedzieć w trakcie stosunku wyłącznie słowo „nie”.

Gra o tron: Catelyn Stark jako najbardziej antypatyczna postać w serialu HBO?

Wydaje się, że stacja HBO złagodziła sceny seksu. Oczywiście, nawet teraz twórcy muszą mierzyć się z zarzutami o nadmiar erotyki. W trakcie kazirodczej miłości pomiędzy Jaimem a Cersei, brat miał być na tyle brutalna, że siostra wręcz błagałaby go, aby przestał. Ostatecznie to właśnie ona miała zakończyć stosunek, a nie Bran Stark.

Catelyn Stark napisana została z kolei jako osoba ponad wszystko pożądająca władzy. Namawiała m.in. w łóżku swojego męża, Neda Starka, aby zgodził się na wydanie córki, Sansy, za Joffreya – tak bardzo pragnęła, by dziewczyna została królową. Ich rozmowę miał przerwać maester Luwin, zwiastując śmierć Jona Arryna. Generalnie: Catelyn nie radziła sobie z obsesją na punkcie władzy.

Gra o tron: kolejne zmiany w scenariuszu

To nie wszystko, Jon Snow miał upić się na przyjęciu wydanym przez Neda, następnie rozmawiał z Benjenem Starkiem. Równocześnie Jaime Lannister miał pokłócić się z gospodarzem dworu – wspólnie zaczęli rozdrapywać przeszłość i wytykać sobie śmierć ojca oraz brata. Joffrey również pałał nienawiścią względem Starków – podczas zabawy z Robbem i Rodrikiem poprosił o „prawdziwą stal” zamiast drewnianych zabawek.

Tyrion Lannister z kolei nie spotkał się w pierwszej wersji scenariusza z Duchem, ani nie odwiedził burdelu. Pojawiła się też krótka scena, w której Biali Wędrowcy rozmawiali ze sobą w niezrozumiałym „języku lodu”.

Gra o tron 8. sezon – zwiastun:

Gra o tron 8. sezon – data premiery i opis fabuły

Na szczęście twórcy zdecydowali się zmienić fabułę odcinka pilotażowego. Dzięki temu Gra o tron jest dziś najpopularniejszym serialem w historii telewizji, zaś kolejne sezony wzbudzają coraz większe emocje. Obecnie widzowie na całym świecie czekają na premierę ostatniego, ósmego sezonu serialu. Poznamy w nim odpowiedź na trapiące pytanie: kto wygra tytułową grę? Dodatkowo przyjdzie nam pożegnać się z wieloma postaciami – twórcy przyzwyczaili nas do stałej eksterminacji kolejnych bohaterów.

8. sezon Gry o tron zadebiutuje 14 kwietnia 2019 roku na HBO i HBO GO. Będzie składał się z 6 odcinków liczących pełnometrażową długość.

ZOBACZ TAKŻE: Gra o tron 8. sezon: kto wygra? Raport bukmacherów z Las Vegas

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *