Home Newsy Gra o tron: kto wygrał? Żelazny Tron należy do… Opinie i komentarze po finale

Gra o tron: kto wygrał? Żelazny Tron należy do… Opinie i komentarze po finale

Gra o tron: kto wygrał? Żelazny Tron należy do… Opinie i komentarze po finale

Gra o tron za nami. 8. sezon serialu HBO właśnie dobiegł końca. Kto wygrał? Kto zginął? Kto zasiadł na Żelaznym Tronie? Jaka jest reakcja fanów na finał? Znamy opinie. UWAGA – tekst dla tych, którzy obejrzeli ostatni odcinek. SPOILERY!

8. sezon budził mieszane uczucia wśród miłośników Gry o tron. Wątek Nocnego Króla został rozwiązany jakby za pomocą pstryknięcia Rękawicą Nieskończoności. Bitwa o Winterfell wydawała się nieczytelna ze względu na zbyt ciemną tonację barw. Fanów rozczarowała również przemiana Daenerys Targaryen w Szaloną Królową oraz sposób, w jaki zginęli Cersei i Jamie Lannisterowie. Najnowsze epizody ani na moment nie zbliżyły się do świetnej formy, reprezentowanej przez serial w poprzednich sezonach. Dowodem tego jest finałowy odcinek — rozegrany bez grama napięcia, z mozolnym zwrotem fabularnym pod koniec.

Gra o tron 8. sezon — zakończenie

W poprzednim odcinku Daenerys Targaryen przy pomocy smoków zrównała Królewską Przystań z ziemią. W brutalnych starciach zginęła Cersei Lannister. Bohaterom, którym udało się przeżyć rzeź na ulicach miasta, pozostała ostatnia prosta w wyścigu po Żelazny Tron. Kto wygra? Część widzów kibicowała Daenerys, inni wskazywali na Jona Snowa.

Miłośnicy serii byli pewni, że twórcy zaskoczą widzów nagłym zwrotem akcji pod koniec finału Gry o tron. Mówimy w końcu o serialu, który w pierwszym sezonie nie bał się skrócić o głowę ulubieńca widowni: Neda Starka. Niestety, w trakcie bieżących odcinków twórcy owszem, zaskoczyli fanów wielokrotnie — niestety, w bardzo negatywny sposób.

Zakończenie serialu Gra o tron jest dobitne: nikt nie zasiadł na Żelaznym Tronie.Gra o tron 8. sezon — kto zginął?

Daenerys Targaryen została Szaloną Królową. Po zniszczeniu miasta nie poprzestała na swoim okrucieństwie. Kazała zabić wszystkich pojmanych jeńców. Pozostali bohaterowie byli zdruzgotani jej czynami. Jon Snow – po rozmowie z Tyrionem – postanowił zaingerować w czyny ukochanej. W dramatycznej scenie pocałunku wbił sztylet w jej serce.

Smok Drogon – jedyny, który przeżył obie wojny – wpadł w rozpacz po utracie swojej pani. Zionąc ogniem, roztopił Żelazny Tron.

Jon Snow został pojmany. Nałożono na niego karę za królobójstwo – znów trafił do Nocnej Straży. Spotkał tam Ducha. Razem z Tormundem i armią Dzikich wyruszył za Mur.

Gra o tron 8. sezon — kto wygrał?

Bukmacherzy z Las Vegas mieli rację. Bran Stark został władcą Westeros. Takie zakończenie zdziwiło wielu widzów Gry o tron, zwłaszcza że bohater nigdy nie pretendował do miana króla. Pod koniec odcinka Tyrion stwierdził, że młodzieniec najlepiej pasuje do roli władcy Siedmiu Królestw. Teza Lannistera spotkała się z falą krytyki.

Gra o tron 8. sezon – opinie fanów:

Gra o tron – co dalej?

Przedstawiciele HBO pracują obecnie nad spin-offem Gry o tron. Akcja serii osadzona zostanie tysiące lat przed wydarzeniami z dotychczasowej produkcji. Fabuła zdradzi,  jakie wydarzenia doprowadziły do upadku świata złotej Ery Herosów. Równocześnie twórcy ujawnią przerażające sekrety z historii Westeros, pochodzenie Białych Wędrowców, tajemnice Wschodu i legendy Starków. Główną rolę w serialu zagra Naomi Watts.

Miłośnicy fantasy, znudzeni Grą o tron, będą mogli sięgnąć po Wiedźmina na platformie Netflix. Premiera odbędzie się w czwartym kwartale 2019 roku.

Gra o tron – jak czytać?

Gra o tron

Gra o tron książka

Od tego wszystko się zaczęło. Gra o tron to pierwszy tom cyklu Pieśni lodu i ognia, który oficjalnie został wydany w 1996 roku, zaś pierwsze polskie wydanie miało miejsce 2 lata później – w 1998 roku. Tutaj po raz pierwszy poznajemy wszystkich bohaterów, którzy towarzyszą nam (lub nie) w kolejnych częściach. Możemy wyróżnić dziewięciu bohaterów z perspektywy których opisywane są wydarzenia. Powieść otrzymała prestiżową nagrodę Locusa w 1997 roku, zaś w styczniu 2011 roku stała się bestsellerem The New York Timesa i była najczęściej kupowaną w lipcu 2011. Wszystko za sprawą premiery 1. sezonu serialu od HBO.

Starcie królów

Starcie królów

O ile serial HBO po prostu otrzymuje kolejne sezony i wciąż nosi nazwę Gra o tron, tak George R.R. Martin każdy kolejny tom tytułował już inaczej. Bezpośrednią kontynuacją Gry o tron jest właśnie Starcie królów. Pierwotnie książka ta została wydana w 1998 roku, zaś w Polsce dwa lata później, w 2000 roku. Tak jak Gra o tron, powieść ta otrzymała Nagrodę Locusa.

Nawałnica mieczy

    

 

Trzecia część Gry o tron zatytułowana została jako Nawałnica mieczy. Całość jest jednak na tyle długa, że została podzielona na dwa tomy – Stal i śnieg oraz Krew i złoto. Wydano je w 2000 roku, z kolei polscy czytelnicy czekali 2 lata na polskie wydanie. Ponownie, George R.R. Martin został uhonorowany nagrodą Locusa.

Stal i śnieg

Krew i złoto

Uczta dla wron

Uczta dla wron cienie śmierci   Uczta dla wron sieć spisków

Czwartą częścią Gry o tron jest Uczta dla wron, która podobnie jak w przypadku Nawałnicy mieczy, została podzielona na dwie książki (Cienie śmierci oraz Sieć spisków). Całość została wydana w 2005 roku, z kolei w Polsce w 2006.

Cienie śmierci

Sieć spisków

Taniec ze smokami

Taniec ze smokami część 1    Taniec ze smokami część 2

Piąta część serii, ale co ważne, rozgrywa się ona równolegle do wydarzeń przedstawionych do tych z Uczty dla wron. Obserwujemy po prostu wydarzenia z perspektywy innych bohaterów w tym samym czasie co poprzedni tom (a raczej dwa). W Polsce Taniec ze smokami został podzielony podobnie jak poprzednie części, na dwa tomy, ale tym razem nie dawano żadnych dodatkowych podtytułów.

Część I

Część II

Wichry zimy oraz Sen o wiośnie

Na ten moment nie jest znana data wydania obu książek – George R.R. Martin jest w trakcie pracy nad powieściami.

ZOBACZ TAKŻE: Gra o tron: Stephen King typuje, kto zasiądzie na Żelaznym Tronie

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *