Home Newsy George R.R. Martin nie wie, jak skończy się Gra o tron od HBO

George R.R. Martin nie wie, jak skończy się Gra o tron od HBO

George R.R. Martin nie wie, jak skończy się Gra o tron od HBO

George R.R. Martin w dużej mierze odpowiada za sukces serialu Gra o tron. Właśnie on napisał literacki pierwowzór serii, a że produkcja telewizyjna zdołała wyprzedzić „Pieśń Lodu i Ognia”, to już zupełnie inna kwestia. Niedawno autor wyjawił, iż nie przeczytał scenariusza 8. sezonu Gry o tron. Porównał też losy drugoplanowych bohaterów w serialu do treści swoich książek.

Ostatnia z wydanych odsłon literackiej sagi „Pieśni Lodu i Ognia” trafiła na księgarniane półki w 2011 roku. George R.R. Martin zapowiedział jeszcze dwie książki, które zakończyłyby burzliwie dzieje Westeros. No i się zaczęło… Fani z niecierpliwością oczekują nowych odsłon serii, zarzucając pisarzowi lenistwo. Ten nieustannie przesuwa datę premiery „Wichrów zimy” i „A Dream of Spring”. Cierpliwości zabrakło również HBO. Pomimo początkowych założeń wydawniczych, serial zdołał wyprzedzić wydarzenia z powieści. Co za tym idzie, Gra o tron od 6. sezonu bazuje na oryginalnym scenariuszu, niezwiązanym z żadną wydaną dotąd książką (chociaż znawcy zauważyli, że kilka późniejszych wątków serialu nawiązywało do  „Tańca ze smokami” oraz „Uczty dla wron”). Niedawno George R.R. Martin przyznał, że nie przeczytał nawet scenariusza 8. sezonu Gry o tron.

George R.R. Martin nie przeczytał scenariusza 8. sezonu Gry o tron

Pisarz rozmawiał z portalem Entertainment Weekly. Zdradził wtedy, że nie czytał scenariusza finałowego sezonu Gry o tron. Wyraził się też sceptycznie wobec faktu wyprzedzenia fabuły jego książek przez serial:

To była jazda bez trzymanki. Wszystko poszło niemal jak po maśle. Miałem oczywiście nadzieję, iż skończę moje książki zanim wyprzedzi mnie serial. Żałuję, że tak się stało. Nigdy się tego nie spodziewałem.

George R.R. Martin wie tyle samo na temat zakończenia serialu, co wszyscy fani Gry o tron na całym świecie:

Nie czytałem scenariusza. Nie byłem też w stanie wybrać się na plan, ponieważ byłem zajęty pracą nad „Wichrami zimy”. Dowiedziałem się natomiast kilku informacji na temat fabuły. Losy wielu drugoplanowych postaci zostały od podstaw napisane przez scenarzystów. Poznałem je kilka lat temu. Między książkami i serialem może zatem istnieć sporo ważnych rozbieżności.

Gra o tron: fabuła 8. sezonu oraz spin-off

Warto pamiętać, że jakiś czas temu Martin podzielił się z showrunnerami produkcji, Davidem Benioffem i D.B. Weissem, ogólnym zarysem kolejnych powieści. Serial może zatem nawiązywać do wydarzeń opisanych w „Wichrach zimy” oraz „A Dream of Spring”. Prócz tego pisarz angażuje się w prace nad spin-offem serialu, którego akcja osadzona została na wiele tysięcy lat przed narodzinami Neda Starka oraz jemu bliskich (albo wrogich). Dodatkowo Martin posiada również plany na kolejne poboczne serie Gry o tron – wątpię jednak, by któraś z nich trafiła w najbliższym czasie na mały ekran. Niezatytułowany spin-off serialu trafi na małe ekrany w 2020 roku.

Gra o tron 8. sezon – zwiastun:

Gra o tron 8. sezon: data premiery

8. sezon Gry o tron będzie składał się z sześciu odcinków. Wedle dotychczasowych zapowiedzi, każdy z nich liczy pełnometrażową długość (choć żaden nie przekroczy 90 minut). Pierwszy odcinek trwa „zaledwie” 60 minut – nie zobaczymy w nim Mrocznego Króla. Dowódca Białych Wędrowców przybędzie w późniejszej części nadchodzącego sezonu. Na temat fabuły wiadomo niewiele. Sophie Turner (Sansa Stark) zdradziła, że w nowych odcinkach nastąpi unia zwaśnionych ze sobą rodów. Swoje trzy grosze dorzucił również spec od efektów specjalnych. Z jego słów wynika, że w 8. sezonie powróci wilkor Jona Snowa.

8. sezon Gry o tron zadebiutuje w stacji HBO i na HBO GO. Data premiery została zaplanowana na 15 kwietnia 2019 roku.

ZOBACZ TAKŻE: Jak mogła wyglądać Gra o tron? Odnaleziono niewykorzystany scenariusz