Home Newsy Jak wyobrażano sobie loty w kosmos w 1960 roku w Polsce? Zapomniany film dokumentalny

Jak wyobrażano sobie loty w kosmos w 1960 roku w Polsce? Zapomniany film dokumentalny

Jak wyobrażano sobie loty w kosmos w 1960 roku w Polsce? Zapomniany film dokumentalny

Zanim Jurij Gagarin zaliczył pierwszy lot w kosmos w 1961 roku, rok wcześniej w Polsce pojawił się krótki, ale fascynujący dokument o podróżach kosmicznych. Jakie wrażenie wywiera dzisiaj?

Przed podróżą to krótki film dokumentalny z 1960 roku w reżyserii Marii Kwiatkowskiej. Całość ogląda się z niekłamaną przyjemnością, zważywszy na fakt, że twórczyni zapewne nie sądziła, że rok później pierwszy człowiek wykona lot w kosmos, blisko dekadę później uda się postawić stopę na Księżycu.

Co ciekawe – w obrazie wspomina się o tym, że Polska nie będzie zapewne mocarstwem rakietowym i rzeczywiście – w tym temacie przez ostatnie kilkadziesiąt lat niewiele się zmieniło. Aczkolwiek trzeba tutaj zaznaczyć, że powstały polskie satelity, zaś od wielu lat konstruuje się aparaturę badawczą biorącą udział w międzynarodowych misjach.

ZOBACZ TAKŻE: Najlepsze seriale dokumentalne Netflixa

W filmie pojawia się również wzmianka o przygotowaniach człowieka do lotu na Marsa. Po ponad 50 latach, temat ciągle jest aktualny – teraz głównie za sprawą Elona Muska. Czy doczekamy się za naszego życia podróży na Czerwoną Planetę?

Źródło: Ninateka

Przed podróżą – zobacz cały film:

Jak wyobrażano sobie loty w kosmos w 1960 roku w Polsce?

ZOBACZ TAKŻE: Tak wyobrażano sobie 2017 rok w Związku Radzieckim w latach 60. XX wieku

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *