Home Newsy Joker: czy Arthur Fleck zabił swoją sąsiadkę Sophie? Twórca komentuje

Joker: czy Arthur Fleck zabił swoją sąsiadkę Sophie? Twórca komentuje

Joker: czy Arthur Fleck zabił swoją sąsiadkę Sophie? Twórca komentuje

Joker okazał się filmem bardzo niejednoznacznym, jeśli chodzi o przyjęte interpretacje. W trakcie seansu widzowie przestawali wiedzieć, co dzieje się naprawdę, a co stanowi wyłącznie wytwór chorej świadomości Arthura Flecka. M.in. nie wiadomo, czy zamordował on swoją sąsiadkę. Stanowisko w tej sprawie zajął twórca filmu.

Nie ulega wątpliwościom, że Joker bazował na wyśmienitej kreacji Joaquina Phoenixa. Nie wolno jednak zapominać o innych znakomitych aktorach, którzy znaleźli się w obsadzie filmu. Robert De Niro bezbłędnie wcielił się w gospodarza telewizyjnego reality show. Zazie Beetz zagrała z kolei sąsiadkę Flecka oraz jego domniemaną kochankę. Do końca nie wiadomo, czy Joker zamordował bohaterkę w jej mieszkaniu, wpadając w coraz groźniejsze stany psychotyczne. Widzowie nie przestają toczyć dyskusji na ten temat. Własne stanowisko w kwestii życia Sophie zajął nawet operator Jokera, Lawrence Sher.

Joker – czy Arthur Fleck zamordował Sophie?

Widowisko na nowo interpretuje postać znaną z komiksów o Batmanie. Zamiast superbohaterskiego mordobicia, w filmie znalazło się miejsce dla portretu człowieka chorego psychicznie. Everymana. Osobę zepchniętą na margines społeczny, której frustracja zaczyna brać górę nad zdrowym rozsądkiem.

W miarę trwania seansu widz traci rozeznanie, jakie wydarzenia dzieją się naprawdę w życiu Jokera, a jakie są zaledwie wytworem jego szalonego umysłu. Tak było m.in. z wątkiem Sophie. Fleck przez dłuższy czas imaginował kobietę w roli swojej partnerki. Później nastąpił podobny zwrot akcji, co w słynnym Fight Clubie

Joker – zwiastun:

Joker – Sophie żyje? Twórca komentuje

W filmie nie pojawia się bezpośrednia scena morderstwa Sophie. Twórcy pozwalają widzom na własną rękę interpretować dalsze losy postaci granej przez Zazie Beetz. Jednak fakt, że bohaterka więcej nie wraca do fabuły Jokera, wydaje się w tej kwestii dość znamienny. Sprawę skomentował Lawrence Sher, ten sam, który wcześniej opowiedział o improwizowanej scenie w kuchni.

Chcieliśmy, aby zestawienie prawdziwych elementów fabuły z tymi nieprawdziwymi złożyło się na przeżycia widza. Relacja, która wyrasta pomiędzy Arthurem i Sophie, jest przez niego wyimaginowana. Wiele osób pyta mnie: „Czy bohaterka została zamordowana?”. Todd postawił sprawę jasno: nie została zabita. Arthur mordował ludzi, którzy w jakiś sposób zaleźli mu za skórę. Sophie tak nie zrobiła. Ukryliśmy podpowiedzi, jednak można do nich dojść, używając wyobraźni. Zestawiając ze sobą podobieństwa niektórych scen. Poza tym lubię, kiedy ludzie dyskutują o filmie i dochodzą potem do własnych wniosków.

Sprawa wygląda zatem jasno. Sophie nie została zamordowana. Tylko dlaczego nie widzimy jej w późniejszej części filmu…?

Joker – gdzie oglądać?

Joker trafił na polskie ekrany 4 października 2019 roku. Musicie pośpieszyć się z seansem filmu, ponieważ ten już wkrótce zniknie z repertuarów kin. Twórcy nie przerywają milczenia w sprawie domniemanej kontynuacji.

ZOBACZ TAKŻE: Joker: Joaquin Phoenix zaimprowizował najpiękniejszą scenę w filmie.