Home Newsy Joker: film to arcydzieło? Sprawdzamy. Są pierwsze opinie i recenzje!

Joker: film to arcydzieło? Sprawdzamy. Są pierwsze opinie i recenzje!

Joker: film to arcydzieło? Sprawdzamy. Są pierwsze opinie i recenzje!

Pierwsze recenzje i opinie widzów nie pozostawiają złudzeń: Joker zwiastuje nową jakość wśród licznych adaptacji komiksów. Tak przynajmniej twierdzą odbiorcy, którzy widzieli film na Festiwalu w Wenecji.

Fabuła Jokera nie została powiązana z żadnym dotychczasowym filmem, zrealizowanym w ramach współpracy Warner Bros. z DC Entertainment. Widowisko przedstawi metamorfozę Arthura Flecka, drugorzędnego komika, w tytułowego przestępcę, który cyklicznie terroryzuje Gotham City. Ile potrzeba, aby everyman przemienił się w niebezpiecznego psychopatę? To pytanie zadali sobie scenarzyści widowiska.

Twórcy przedstawią zatem alternatywną historię narodzin najpopularniejszego złoczyńcy z kart komiksów. Zamiast kina superbohaterskiego zaproponują widzom trzymający w napięciu thriller psychologiczny.

Joker: pierwsze pozytywne opinie i recenzje

Joker nie będzie zwykłym kinem superbohaterskim w stylu Avengers albo Wonder Woman. Świadczy o tym chociażby obecność filmu na tegorocznym Festiwalu w Wenecji. Portal Variety donosi, że widownia była zachwycona pierwszym seansem. Owacje na stojąco trwały osiem minut. Na międzynarodowych serwisach ukazały się też pierwsze pozytywne recenzje.

  • Philip De Semlyen z Time Out napisał:

To przerażająca wizja ery kapitalizmu. Prawdopodobnie najlepszy horror z podtekstem socjologicznym od czasów Uciekaj!. Joaquin Phoenix zalicza w nim hipnotyzującą kreację.

  • Xan Brooks z Guardian dowodzi:

Phillips bezczelnie splądrował stylistykę filmów Scorsese, tworząc z niej coś zupełnie nowego. Coś, co z początku wyglądało jak płytka sesja cosplayowa, przekształciło się w drapieżną produkcję.

  • Czy Joker nawiązuje do komiksów? James Mottram odpowiedział na łamach South China Morning Post:

Joker odwołuje się do mitologii Batmana, jednak stanowi to najmniej interesujący aspekt filmu. Szczególnie wtedy, gdy Joaquin Phoenix daje z siebie wszystko.

  • W podsumowaniu najważniejszych portali filmowych Joker prezentuje się nadwyraz dobrze:

Na chwilę obecną widowisko uzyskało 89 procent pozytywnych recenzji na portalu Rotten Tomatoes.

Joker: negatywne recenzje

  • Nie zabrakło też kilku negatywnych głosów. Alonso Duralde z The Wrap napisał:

Gdyby usunąć Jokera oraz wszystkie nawiązania do kina lat 70-tych, nie pozostałoby w tym filmie nic ciekawego – poza kreacją Joaquina Phoenixa.

  • Stephanie Zacharek w TIME Magazine stwierdziła:

Phillps mydli nam oczy. Daje nam film o pustce współczesnej kultury, który w istocie wpisuje się właśnie w część naszej kultury.

Joker — oficjalny zwiastun:

Joaquin Phoenix jako Joker — szykuje się Oscar?

Nawet negatywne recenzje posiadają pewien pierwiastek wspólny z pozytywnymi: wszyscy dziennikarze stawiają rolę Jokera na piedestał wszelkich kreacji w dorobku Joaquina Phoenixa. A mówimy przecież o aktorze, którego każdorazowy udział w filmie niesie za sobą falę nagród albo nominacji. Już zwiastuny prezentowały zapierającą dech w piersiach przemianę aktora. Czyżby szykował się najlepsza interpretacja Jokera w historii?

Morderczy klown z Gotham City to prawdopodobnie najczęściej interpretowana w kinie postać spośród wszystkich złoczyńców w komiksach. Dotąd wcielał się w niego m.in. Jack Nicholson, Mark Hamill (dubbing w animacjach), Jared Leto (najgorsza interpretacja postaci) oraz Heath Ledger. Ten ostatni został nagrodzony Oscarem za rolę drugoplanową. Możliwe, że Joaquin Phoenix powtórzy jego sukces.

Joker: kiedy premiera?

Joker w reżyserii Todda Phllipsa trafi na ekrany polskich kin 4 października 2019 roku.

ZOBACZ TAKŻE: Jared Leto na planie Blade Runnera 2049 BARDZO wczuł się w rolę. Geniusz czy szaleniec?

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *