Home Newsy Joker: kolejna świetna improwizacja! Joaquin Phoenix odpowiada za najlepsze sceny w filmie

Joker: kolejna świetna improwizacja! Joaquin Phoenix odpowiada za najlepsze sceny w filmie

Joker: kolejna świetna improwizacja! Joaquin Phoenix odpowiada za najlepsze sceny w filmie

Joker posiadał wiele doskonałych i mrocznych scen. Okazało się, że niektóre z nich zostały w całości zaimprowizowane przez aktora Joaquina Phoenixa. Tak było m.in. z tańcem w obskurnej łazience. Niedawno dowiedziałem się o innej scenie, która również nie znalazła się w oryginalnym scenariuszu filmu.

Dawno nie było widowiska na bazie komiksów, które podzieliłoby widownię równie skutecznie, co Joker. Amerykańscy krytycy kręcą nosem na wspomnienie filmu, chociaż część z nich zaraz po premierze na festiwalu w Wenecji napisała bardzo pozytywne recenzje. Z zupełnie innego założenia wychodzą widzowie, którzy uważają Jokera za jedną z najlepszych ekranizacji komiksów. Trudno im się nie dziwić. Widowisko pełne jest niejednoznacznej symboliki, psychologicznego chłodu oraz świetnych utworów w warstwie dźwiękowej. Joker nie byłby jednak aż tak genialny, gdyby w tytułową rolę nie wcielił się Joaquin Phoenix. Właśnie on zaproponował twórcom najmroczniejsze i zarazem najpiękniejsze sceny w filmie.

Joker – scena w kuchni to improwizacja Joaquina Phoenixa!

Krótko po premierze Jokera reżyser Todd Phillips zaczął dzielić się historiami zza kulis widowiska. Okazało się m.in. że scena tańca w obskurnej łazience tuż po popełnieniu pierwszej zbrodni przez Flecka została w całości zaimprowizowana przez Joaquina Phoenixa. Szczerze się zdziwiłem. Uważałem ją za jeden z najbardziej klimatycznych elementów filmów. Nie sądziłem, że tak genialny motyw mógł powstać w wyniku burzy mózgów na planie zdjęciowym.

Jednak moją ulubioną sceną w filmie na zawsze pozostanie ta, w której Arthur Fleck w wyniku załamania psychicznego chowa się w lodówce. Niedawno wyszło na jaw, że ona również została zaimprowizowana przez aktora!

Joker – zwiastun:

Joker – twórcy na temat sceny z lodówką

Lawrence Sher, operator Jokera zdradził w wywiadzie z serwisem Slashfilm, że wielokrotnie nie krył zaskoczenia w trakcie prac nad filmem:

Niektóre sceny mieliśmy dokładnie zaplanowane, jak np. wydarzenia przy budce telefonicznej czy sekwencja na schodach. Innym razem nie trzymaliśmy się żadnego dokładnego planu.

Niezaplanowana była scena w kuchni, w której Joker w wyniku bezsenności i załamania psychicznego wyrzuca rzeczy z lodówki, następnie do niej wchodzi i zamyka drzwiczki. Nie wiem jak u was, ale na mnie właśnie ten moment filmu zrobił największe wrażenie. Jak wyglądała realizacja sceny od zaplecza?

Kiedy wszedł do lodówki, nie mieliśmy pojęcia, co z tym zrobić. Ustawiliśmy dwie kamery. Joaquin zaczął się zastanawiać, co zrobiłby on sam, gdyby cierpiał na bezsenność. Oświetliliśmy mu plan. Mógł pójść i zrobić cokolwiek tylko chciał. Niemal od razu wszedł do lodówki i więcej tego nie powtórzył. Staliśmy jak zahipnotyzowani. Pamiętam, że pomyślałem: „Co on wyprawia? Czy on właśnie wszedł do lodówki?”. Patrzyliśmy na niego i czuliśmy jednocześnie zdziwienie oraz zafascynowanie.

Joker – gdzie oglądać?

Joker trafił na ekrany 4 października 2019 roku. Powinniście pospieszyć się z seansem filmu DC, ponieważ już wkrótce powinien zniknąć z repertuarów kin. Twórcy nie udzielają jasnej odpowiedzi, czy w przyszłości ukaże się kontynuacja widowiska. Osobiście wolałbym, aby Joker został w pełni autonomicznym filmem, niepowiązanym z żadną serią.

ZOBACZ TAKŻE: Batman z Robertem Pattinsonem: wiemy, kto zagra Catwoman. Świetny wybór!

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *