Home Newsy Kler największym hitem XXI wieku w Polsce

Kler największym hitem XXI wieku w Polsce

Kler największym hitem XXI wieku w Polsce

Przez jednych znienawidzony, przez innych wystawiany na piedestał. Nie ma najmniejszych wątpliwości: Kler podzielił polską publiczność. Równocześnie zmusił każdą ze stron do udania się na seans. W ten sposób film okazał się największym hitem XXI wieku.

Już weekend otwarcia zapowiadał dobrą passę najnowszego dzieła Wojciecha Smarzowskiego. Film posiadał najlepsze otwarcie ostatnich 30 lat. Na seans przyszło 935 000 widzów. Nikt jednak nie spodziewał się, że widowisko pobije niemal wszystkie rekordy rodzimej kinematografii po 1989 roku. Kler stał się już najpopularniejszym filmem 2018 roku – zajęło mu to zaledwie 10 dni. Na seans poszło wówczas 2 504 616 widzów. Dla porównania Kobiety mafii odwiedziło „zaledwie” 2 037 082 odbiorców – produkcja Patryka Vegi musiała walczyć o ten wynik przez 6 tygodni. Teraz Kler plasuje się na trzecim miejscu wśród najlepszych frekwencji po ’89.

Kler największym hitem XXI wieku

4 339 089 widzów – takimi liczbami może chwalić się Wojciech Smarzowski, plasując pierwsze miejsce wśród najpopularniejszych twórców XXI wieku. Jego przebój pobił obecnie rekord ustanowiony przez Jerzego Kawalerowicza filmem Quo Vadis (4 300 000 widzów). Kler posiada największy frekwencyjny wynik po 2000 roku. Przypomnę, że obraz gości na ekranach kin od czterech tygodni. Teraz Kler rusza na szczyt frekwencyjnej czołówki ostatnich 30 lat. Po drodze musi stawić czoła adaptacjom lektur: Panu Tadeuszowi (6 168 344 widzów) oraz Ogniem i mieczem (7 151 354). Co ciekawe, pod względem zarobków film Smarzowskiego pokonał już dzieło Wajdy. Pierwszy zarobił w Polsce ponad 87 milionów złotych – drugi: „marne” 82,8 miliony.

Niestety, widowisko raczej nie posiada szans, aby stać się najpopularniejszym filmem wszech czasów w Polsce. Tytuły zajmujące pierwsze miejsca (Krzyżacy – 32 315 695 widzów, W pustyni i w puszczy – 30 989 874, Potop – 27 615 921) były dystrybuowane w czasach PRL-u, kiedy rynek kinowy wyglądał zupełnie inaczej, o wynikach box office nie wspominając.Kler – zwiastun:

Dlaczego Kler jest taki popularny?

Jesteśmy nie tylko świadkami sukcesu kina społecznie zaangażowanego, zrealizowanego z dobrym smakiem i artystyczną duszą. Wyniki Kleru dowodzą, jak ważną oraz istotną tematyką jest rola kościoła w państwie polskim. Również: jak wysoce zawyżone było zdanie części społeczeństwa o jego nietykalnym charakterze. Oczywiście, olbrzymią reklamę zrobiły widowisku słomiane kontrowersje prawicowych mediów, wyrzekające się każdej sceny w filmie. Wypadły mało wiarygodnie, zwłaszcza gdy młodzi duchowni – zawstydzeni brudami zamiatanymi pod parafialne dywany – przyznali Smarzowskiemu rację. Równocześnie zaznaczyli jednak, że twórca przedstawił wyłącznie jedną, negatywną stronę polskiego kościoła. Z drugiej strony pojawili się dyrektorzy małomiasteczkowych kin, przywracający czynną cenzurę w placówkach kulturowych.

Jakie są wasze opinie na temat Kleru?

ZOBACZ TAKŻE: Kler – recenzja filmu

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *